nis voor de bioscopen, voor die media wel degelijk interessant zijn. Er zijn juist op dit terrein reële exportkansen. Export is primair een aangelegenheid van de individuele filmproduktiemaatschappijen, die hierbij uiteraard gebruik kunnen maken van agenten. De internationale praktijk heeft uitgewezen, dat een collectieve activiteit in de vorm van exportpromotie een stimule rend effect heeft op de verkoop in het bui tenland. Overwegingen van culturele aard en prestige-overwegingen zijn hierbij mede in het geding. Er zijn in verschillende Europese landen instellingen die promotie maken voor de nationale film, vooral door een presenta tie op filmmarkten, door informatieverstrek king aan filmbedrijfsleven en pers en door advertenties. De hierbij betrokken functio narissen zorgen voor het contact tussen producenten en potentiële kopers en hebben soms ook een mandaat om te onderhandelen over verkoop. In Nederland is een eerste exportactiviteit van collectieve aard ontplooid in 1972, toen in samenwerking van Bioscoopbond, C.R.M. en R.V.D. een Nederlandse stand van beschei den aard werd ingericht op de filmmarkt tijdens de Berlinale. Een volgende stap was de deelneming door middel van een stand in 1973 aan de Marché du Film tijdens het filmfestival van Cannes. Samenwerkende partners waren ditmaal Bioscoopbond, R.V.D. en Cinecentrum. De medewerking van de R.V.D. is een uitvloei sel van de verkoopactiviteiten van deze dienst ten behoeve van de door C.R.M, ge subsidieerde korte en kunstzinnige films. Deze activiteit betreft ook de export. Sinds 1973 heeft de Nederlandse film zich steeds op de filmmarkt van Cannes gepresen teerd, met dien verstande, dat na korte tijd Cinecentrum niet meer bij de organisatie van de Nederlandse stand was betrokken. De financiering was nadien eerst geheel afkom stig van Bioscoopbond en R.V.D. In 1976 gaf ook het Productiefonds voor Nederland se Films een bijdrage, die sindsdien is gecon tinueerd, rekening houdende met nood zakelijk geworden kostenontwikkelingen. In 1977 liet het Productiefonds op zijn kosten bovendien, kleurenfolders vervaardi gen betreffende nieuw uit te brengen speel films, ongeacht of deze films met steun van het Productiefonds tot stand waren geko men. Ook deze activiteit heeft het Productie fonds voortgezet. In 1982 nam het Ministerie van W.V.C, het initiatief tot een meer gecoördineerde aanpak van de filmexportpromotie, hetgeen in 1983 leidde tot de vorming van de Werk groep Filmmarkten en Filmfestivals. Deze werkgroep heeft sindsdien het beleid bepaald ten aanzien van een collectieve promotie activiteit ten behoeve van de Nederlandse film, met name in het kader van filmmarkten en -festivals. Zij die deze activiteit financieel mogelijk maken, te weten het Ministerie van W.V.C. (Afdelingen Film en Internationale Betrekkingen), het Productiefonds voor Ne derlandse Films, de E.V.D. (Exportbevorde- rings- en Voorlichtingsdienst van het Ministe rie van Economische Zaken), de R.V.D., het Ministerie van Buitenlandse Zaken en de afdeling Speelfilmproducenten van de Neder landse Bisocoopbond, zijn in de werkgroep vertegenwoordigd. Verder hebben in deze werkgroep zitting representanten van het Fonds voor de Nederlandse Film, het Genootschap van Nederlandse Speelfilmma kers, de Nederlandse Beroepsvereniging van Film- en TV-makers en de N.O.S. Door deze opzet is het mogelijk geworden de promotie-activiteiten die sinds het begin van de zeventiger jaren zijn ontwikkeld, te intensiveren. Hierbij deed zich al spoedig de behoefte gevoelen te beschikken over een ap paraat dat zich geheel met deze exportpro motie kon bezighouden. Tot eind 1985 werd het werk gedaan door enkele personen naast hun eigenlijke functie. Door de sterk toege nomen activiteit is voor deze taak, voorwaar met bijzonder grote animo door de betrok kenen verricht, een permanent functione rend bureau een eerste vereiste. De werkgroep heeft ingaande 1 januari 1986 een bureau ingesteld dat onder de naam Hol land Film Promotion als permanent orgaan de promotie-activiteiten waartoe door de 11

Film | 1986 | | pagina 13