Nederlandse Bond van Bioscoop- en Filmondernemingen Ja, ik heb de volgende voorstellen.... Ja, ik vond het prima zo, geen voorstellen Niet voor herhaling vatbaar, omdat.... Maakt mij niets uit/niets ingevuld 50% 47% 1% 1% In totaal had 57% op- of aanmerkingen of tips voor de Nationale Bi- oscoopdag, m.i. een hoog percentage en uit te leggen als positief. De op- en aanmerkingen, voorstellen en tips heb ik enigszins ge tracht in categorieën onder te brengen. Onder de op-en aanmerkin gen-invullers (als 100% genomen kwamen in aflopende volgorde de volgende punten het vaakst voor: 1Nationale Bioscoopdag meer doen, vanwege sfeer, ge zelligheid, prijs, of meerdere dagen per jaar (aanslui tend of verspreid) 30% 2. Meer rekening houden met drukte, betere kaartver koop en reserveringsmogelijkheden 22% 3. Meer voorstellingen (s'ochtends, meer matinee's) 21% 4. Leuk idee, die Nationale Bioscoopdag 12% 5. Meer voorpremières, speciale programma's, thema's betere films, etc. 10% 6. Meerbekendheid geven aan de dag 10% 7. Meer doen aan informatie over en achtergronden van bioscoop, filmkeuze, Bioscoopdag, en aan het positief over laten komen van bioscoop (beter dan t.v. etc.) 6% 8. Niet doen vanwege eenmalige koopjesjagers, liever lagere prijs hele jaar. Doel niet bereikt (wel genereus tegenover filmliefhebbers), verkrampte poging 4% 9. Meer gezellige dingen (loterij, trailers, kraampjes, orkestjes) 4% 10. Op andere dag (za., zo., wo.- of feestdag). Dan voor iedereen (ook kinderen) 3% 11. Overige 5% Ook hier is gedeeltelijk gekozen voor de "open vraagstelling". Be halve de positieve opmerkingen, lagen de meeste opmerkingen op het vlak van betere of extra faciliteiten en service. Toen we de bezoekers vroegen naar hun mening over de door hun bezochte bioscoop en over de Utrechtse bioscoopsituatie, viel op dat de opmerkingen (zowel positief als negatief) vooral betrekking had den op comfort en sfeer, en dus minder vaak op het vlak van pro grammering (filmkeuze/voorprogramma/pauze), reserveringsmo gelijkheden en bereikbaarheid. Het geeft een indikatie waar een be zoeker aan hecht en op let. Mogelijk hecht men ook aan goede pro grammering, reserveringsmogelijkheden en bereikbaarheid, doch vindt men die in Utrecht goed genoeg. Of er op de Nationale Bioscoopdag van een andere leeftijdopbouw sprake was dan gedurende de rest van het jaar, is moeilijk te zeggen op grond van deze gegevens. In vergelijking met het onderzoek van Bakkenist, Spits en Co, en In- te r/View zijn er in Utrecht beduidend meer jongeren (onder de 27 jaar) en beduidend minder ouderen (ouder dan 40) op de Nationale Bioscoopdag naar de film gegaan, dan verwacht kon worden als men de leeftijdsopbouw van de bioscoopbezoekers, zoals die in dat rap port voorkomen, als uitgangspunt had genomen. De laatste twee jaar is er geen onderzoek geweest naar de leeftijdsop bouw van de bioscoopbezoeker, terwijl de indruk bestaat dat in ver gelijking met een aantal jaar geleden er meer "ouderen" naar de film gaan (mede doorfilms als "Out of Africa", "Amadeus", "The Last Em- peror", "Cry Freedom"). Als een doel van de Nationale Bioscoopdag is, nieuwe publieksgroepen aan te boren, ik denk met name aan de jeugd en aan oudere mensen, die in jaren niet meer in de bioscoop zijn geweest, dan denk ik dat dit in het geval van de jeugd beter gelukt is dan met de ouderen. Dat heeft m.i. minder te maken met het ont breken van garderobes en crèches (ook de rest van het jaar - nog - niet aanwezig), dan met de voor deze dag minimale reserveringsmo gelijkheden (de restvan het jaar beter verzorgd). Oudere mensen (en mensen die van ver komen) nemen minder gauw het risico naar de film te gaan als ze niet verzekerd zijn van een plaats. Over de kaartver koop en reserveringsmogelijkheden kwamen in de enquête duide lijke klachten naar voren (in Utrecht waren de kaartverkoopmogelijk- heden al ruimer dan de landelijke richtlijnen), klachten die overigens in alle leeftijdsgroepen voorkwamen. Een klein deel van de geënquêteerden zal mede door de Bioscoop dag vaker gaan. Ter harte genomen kan worden dat ouderen (in de categorie boven de 50) vaker zeggen te willen gaan als de prijs lager is. De bioscopen bieden nu korting voor 65+-ers, maar daar wordt m.i. nauwelijks en dus te weinig bekendheid aan gegeven; bovendien is die korting niet overal op alle dagen en voorstellingen geldig. Aan gezien in deze tijd veel mensen rond de zestig in VUT- of andere rege lingen terechtkomen en daardoor meer vrije tijd krijgen, is daarnaast een korting voor "senioren" a la de Spoorwegen (vanaf 60 jaar) het overwegen waard. De Nationale Bioscoopdag is over het algemeen succesvol geweest. De bioscopen zijn op een positieve manier in de landelijke en plaatse lijke publiciteit geweest. Dat is ook een doel dat bereikt is. De resulta ten die daaruit voortvloeien zijn moeilijk meetbaar, doch uiterst be langrijk. Tot slot, nogmaals de opmerking dat de steekproefresultaten met enige korrels zout genomen dienen te worden, en dat de interpretatie en meningen die in dit artikel staan daardoor niet van enige subjecti viteit ontbloot zijn. Het artikel kan echter wel een bescheiden bij drage leveren aan de evaluatie van de Nationale Bioscoopdag 1988, met als doel dat de bioscopen zich in de toekomst (nog) beter kun nen presenteren. Drs. L. Verkamp is medewerker p.r. en programmering bij Bioscooponderneming A.F.WolffB.V. Postbus 5048 1007 AA Amsterdam Telefoon 020-7992 61 In de NBB zijn verenigd de Nederlandse bioscoopexploitanten, filmdistributeurs en speelfilmproducenten met als geassocieerde leden de Associatie van Nederlandse Filmtheaters en de Verenigde Audiovisuele Produktiebedrijven. Voor het Algemeen Secretariaat zoekt de NBB op korte termijn een SECRETARESSE (M/V) Taak- en functie-informatie Het Algemeen Secretariaat, totaal 16 medewerkers waarvan sommigen part-time, is als service-instituut van en voor de leden belast met de voorbereiding en uitvoering van een groot aantal ondersteunende werkzaamheden. De secretaresse zal worden belast met de volgende taken: - agenda's bijhouden, vergaderingen organiseren, voortgangs controle en archivering; - verzorgen van correspondentie, incidenteel notuleren van vergader!ngen - onderhouden van in de functie noodzakelijke in- en externe kontakten - vervanging/assistentie van collega's in voorkomende gevallen. Functie-ei sen - HAVO/VWO-dipi omasecretaresse-opleiding; - enige jaren ervaring; - redactionele vaardigheden en een goede beheersing van het Nederlands en Engels; - praktische ervaring met tekstverwerkende apparatuur; - representatief optreden en goede kontaktuele eigenschappen. Sollicitatiebrieven met relevante gegevens dienen te worden gestuurd naar MrJH,MArnoldsNBB, bij wie ook nadere informatie over de functie kan worden verkregen. 29

Film | 1988 | | pagina 29