OPERATEURSBIJEENKOMST op 26 februari jl. mm Op 26 februari is voor de vierde maal een door de Stichting Instituut voor Opleiding van Technisch Bioscooppersoneel (IOTB) georgani seerde operateursbijeenkomst gehouden, ditmaal in het Rembrandt theater te Utrecht. In Zwolle, Eindhoven en Rotterdam was er sprake geweest van regionale samenkomsten, maar deze keer was het de eerste landelijke aangelegenheid. Het onderwerp was: De geluidsweergave in Bioscopen. Kennelijk be staat hiervoor grote belangstelling bij de operateurs, want er waren in korte tijd meer dan 100 aanmeldingen, waarvan tenslotte 98 perso nen zijn gekomen. Wegens verhindering van de voorzifter van het Stichtingsbestuur, werd de bijeenkomst door de secretaris de heer L.CIaassen met een kort welkomswoord geopend, waarbij hij zijn vreugde uitsprak over de grote opkomst, die voor het bestuur zeker aanleiding kan vormen om op de ingeslagen weg voort te gaan. De heer H.Berg, technisch leider van Jogchem's Theaters en even eens lid van het Stichtingsbestuur, begon met een inleidend woord over het ontstaan van geluid op en bij de film en bracht hierbij via een bandopname de originele aankondiging van de allereerste Warner ge luidsfilm met Al Jolson (The Jazz Singer -1927) ten gehore. Dit om aan te geven hoe de geluidskwaliteit er aan het begin, bijna 65 jaar geleden, bijstond en hoeveel er sindsdien is verbeterd. Hij be sprak vervolgens mede aan de hand van dia's het Dolby procédé, waaronder de SR-toepassing en besteedde tevens de nodige aan dacht aan de op komst zijnde digitale geluidsregistratie op film. Hij vond daarbij een zeer aandachtig gehoor. Na afloop van zijn uiteenzetting was er gelegenheid tot het stellen van De heer H.Berg aan het woord Velen wilden toch nog wel even de cabine van een collega bekijken vragen, waarvan in ruime mate gebruik is gemaakt. Hierbij bleek dat de meeste aanwezigen ook zelf met het Dolby systeem werkten en dat zij zich kennelijk behoorlijk op het onderwerp hadden voorbereid. De inleider werd bij de beantwoording van vragen terzijde gestaan door een tweetal praktijkdeskundigen van de Cannon Group, te weten de heer H.W.Rijke en R.Rosbeek. Tenslotte werd in de grote zaal van het Rembrandt complex de nieu we geluidstestfilm van het N.G.F. (Nederlands Genootschap voor Filmtechniek) ten gehore gebracht, waarmee op het gehoor de over all-kwaliteit van de vier kanalen van een Dolby stereo installatie kan worden beoordeeld. Voor veel operateurs was deze demonstratie een primeur die bijzondere waardering oogstte. De bijeenkomst werd besloten met een door de Stichting aangeboden broodjeslunch, waarbij de aanwezigen uitgebreid met elkaar van ge dachten wisselden en waarbij bleek dat het gebodene ook ditmaal zeer in de smaak was gevallen. Er was duidelijk sprake van een landelijke 'happening'; 47 deelnemers bleken afkomstig te zijn uit de steden Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht, terwijl de overige 51 uit de rest van het land kwa men o.a. uit Groningen, Leeuwarden, Hengelo, Maastricht en Middelburg. Velen hadden er dus een lange reis voor over gehad, maar hadden daarvan geen spijt! Kortom een zeer geslaagde bijeenkomst die waarschijnlijk binnen niet al te lange tijd door een vijfde zal worden gevolgd. L.CIaassen De broodjeslunch vond flinke aftrek Grote aandacht voor het zo belangrijke geluid in de bioscoop 17

Film | 1991 | | pagina 17