Bioscoop in Beeld Tivoli Theater Leeuwarden De Verenigde Nederlandse Bioscopen BV te Leeuwarden heeft in 1993 plannen ontwikkeld en is inmiddels in een zeer ver gevorderd stadium om Nieuwestad 83 en 85, de Tivoli Theaters, helemaal te herbouwen tot een veelzijdig Bioscooptheater dat ook in uiterlijk aan de Nieuwestad een totaal nieuw gezicht zal geven. Even een stukje rijke historie Wanneer er in het pand aan de Nieuwestad en de oude kerk- zaal voor het eerst een bio scooptheater is gekomen is mij niet bekend. De eerste ver plaatsbare bioscoop was in 1896 in Leeuwarden op de ker mis te zien, toen Ceorge Christiaan Slieker er zijn "kine matograaf" met levende beel den vertoonde, slechts een half jaar nadat de bioscooppremiè re naar de uitvinding van August en Louis Lumière uit Lyon in Parijs had plaatsgevon den. In de jaren rond 1900 bleef de film een kermisattractie, maar in de jaren rond de eerste wereldoorlog verrezen er in de grote en middelgrote steden meer vaste Cinemas. In Leeuwarden gebeurde dat al voor 1918 toen Friso, Cinema en de Leeuwarder bioscoop sa men opgingen in de Verenigde Nederlandse Bioscopen N.V. Tivoli Leeuwarden juli '94. Terug naar het heden In 1988 werden de 474 aandelen van de Verenigde Leeuwarder Bioscopen N.V. door M. Osinga aangekocht. Het gebouw op de Nieuwestad was prachtig, maar voldeed niet geheel meer aan de wensen van deze tijd. Over verbouw werd gedacht, maar dit zou toch nog niet de ideale oplos sing zijn, omdat er gedacht werd over 4 gelijkwaardige zalen van ongeveer 225 personen per zaal en dit zou met verbouw niet makkelijk haalbaar zijn en daarom is besloten tot herbouw. Op 21 maart '94 werd met de sloop aangevan gen en half mei werd met de nieuwbouw gestart. Het nieuwe complex zal be halve de vier zalen ook een Amerikaans snelbuffet bevat ten in de benedenfoyer en boven een gezellig Grand Café. Ook worden er goede voorzie ningen aangebracht voor de invalide medemens d.m.v. een lift en een stoeltjeslift aan de trap. Uiteraard komen er in de zalen mooie grote doeken en een -naar wij hopen- perfect geluid (D.T.S.). Architekt van de voorgevel is de Hr. van Woensdrecht van het bureau Abma Dirks en Partners uit Deventer i.s.m. Ingenieurs Bureau Oranje woud uit Heerenveen. Voor de bouw wordt zorg gedragen door BAM, aannemersbedrijf uit Leeuwarden. Als alles volgens de nu voor spoedige planning blijft verlo pen, gaat de nieuwe Tivoli voor Kerst '94 open en zal Leeuwarden zich deze kerstperio de kunnen manifesteren met elf zalen! Te weten; Tivoli 1, 2, 3 en 4, Studio F, Cinema Palace en Club 1 t/m 5. Wij hopen U allen op onze opening (die waarschijnlijk janu ari of februari '95 zal plaatsvinden) te mogen begroeten en wensen al onze collegae exploitanten en filmverhuurders goede en vooral werkzame feestdagen toe. Jos Osinga

Holland Film Nieuws | 1994 | | pagina 12