Nieuws van de Nederlandse Vereniging van Bioscoopexploitanten Nieuwe samenstelling exploitantenraad De statuten van de NVB zijn ingrijpend gewijzigd. Deze wijziging is een direct uitvloeisel van een ver anderd systeem van contributieheffing, waarbij de concerns 50% van de contributie voor hun reke ning nemen en de andere 50% wordt verdeeld over de andere ondernemingen. Het besluit om de contributieheffing op een andere wijze te laten plaatsvinden is destijds (eind vorig jaar) genomen omdat de concerns (m.n. MCM) een onevenredig groot aan deel in de contributie betaalden, in vergelijking met de diensten die voor hen werden verricht. De regeling is toen zo aangepast dat dit evenwicht enigsins werd hersteld, zon der dat de kleinere bioscoopexploitanten meer contributie moesten gaan betalen. De vereniging was zelfs in staat de contributie voor de kleinere leden met ca. 40% te verlagen. Deze op zich vrij simpele operatie bracht een complicatie met zich mee: de huidige stemverhoudingen binnen de ver eniging moesten eveneens worden aangepast omdat het redelijk werd geacht dat het aandeel van de concerns in de contributie zou worden vertaald naar eenzelfde aandeel in de stemmen binnen de Exploitantenraad. Na uitgebreide discussie en bespreking van verschillende concepten is gekozen voor een geheel nieuwe samenstelling van de exploitantenraad. De raad bestond voorheen uit een drietal groeperingen: de categorie A (Amsterdam, Rotterdam, Den Haag), de catego rie B (de grotere provincieplaatsen) en de categorie C (de overige plaatsen). In de nieuwe samenstelling blijven er slechts twee catego- riën over: een categorie A (die ondernemingen met een marktaandeel van 5% of hoger -in feite de huidige con cerns-) en een categorie B (de overige ondernemingen). Beide categorieën vertegenwoordigen 50% van de stemmen. Om tot een werkbare verdeling van zetels te komen is een opzet gemaakt waarbij er vier ver tegenwoordigers van de concerns in de Exploitantenraad worden benoemd ledere onderneming wijst zijn eigen vertegen woordiger en plaatsvervanger aan (deze verte genwoordigers hebben ieder een dubbele stem) en een achttal vertegenwoordigers vanuit de categorie B (deze ver tegenwoordigers en hun plaatsvervangers worden d.m.v. ver kiezingen benoemd). Zo hebben zowel de A- als de B-ondernemingen ieder 8 stemmen in de raad. De statuten waarin deze procedure is geformaliseerd, zijn inmiddels bij de notaris gepasseerd en de leden van de categorie B zijn begin november uitgenodigd zich voor een functie in de Exploitantenraad kandidaat te stellen. Indien zich meer kandidaten beschikbaar stellen dan er functies te vergeven zijn, zullen verkiezingen worden georga niseerd waarin de B-leden hun vertegenwoordigers kunnen benoemen. Uiteraard doen aan deze verkiezingen alleen de B-ondernemingen mee. In het volgende nummer hopen wij de nieuw gekozen Exploitantenraad aan u voor te kunnen stellen.

Holland Film Nieuws | 1994 | | pagina 32