Money makes the world go round Anne Marie van Vollenhoven Er stond ooit een foto in de krant: VROUW WINT SUPER- PRIJS! In het onderschrift lees je dat het gaat om de 27-jari- ge Annet uit Zeist. Ze ziet er veel ouder uit! "Zeker de nul vergeten" mompel ik tegen Riet. "Die houden we er in" roept ze lachend. Gisteren las ik iets in de krant, waar ik van omviel, geeste lijk. Nul vergeten? Nul te veel! Hoeveel staat de dollar? Ik heb, inclusief een nacht slapen, twaalf uur gerekend, uit mijn hoofd. Ik kom op heel ruwweg 20:000.000 gulden uit. Nu ik het opschrijf begin ik weer te twijfelen. Is het echt goed met die nullen? Ik heb de laatste tien jaar veel over geld nagedacht. Vroeger ging het daar niet om. Natuurlijk was het wel belangrijk dat de bioscopen, die we 'deden' geld binnen kre gen en dat de sliding-scales klopten. We dongen af tot we er groen en geel van zagen, de verhuurder inbegrepen. Er moest geen woordje te veel in de 'ladder' staan, want een regel extra in De Telegraaf, het AD, Parool, Volkskrant en de NRC, stond gelijk aan een dag salaris van ons. Een week te lang contract voor Calypso kon een verlies ter grootte van een jaarsalaris van ons betekenen. Dus je dacht je rot aan geld, niet voor jezelf, maar voor Het Bedrijf. Opslag vroeg je niet en zomaar krijgen zat er niet in Het onderwerp kwam gewoon niet ter sprake. Het minimum loon lostte in een klap dit precaire probleem voor ons op! Meergeld! En later kreeg je hulp van een nieuwe sollicitant, die nog nooit een film had gezien, maar meteen al het dubbele salaris voor zichzelf in gedachte had van wat jij, zijn toekom stige 'leraar', ooit had gekregen. Zo kwam je door De Loop Der Dingen toevallig toch met wat geld thuis voor het GEB enzo. Al je vrienden hadden meer geld, dus af en toe lekker- uit-eten of een snoepreisje lukte ook. Een heerlijk leven, een leuke baan. Dat is niet veranderd, maar het heeft veel gekost. De rest is wel veranderd. De wereld is omgedraaid. Het staat in de krant; een heel klein berichtje op 10 januari 1995, terwijl wij met z'n allen (toeval bestaat niet) naar Dumb en Dumber zitten te kijken: SUPERBONUS-Topman Michael Eisnervan Walt Disney ver diende in het op 30 september 1994 afgelopen boekjaar 10,6 miljoen. Boven op zijn loon van 750.000 kreeg hij een bonus van 7,3 miljoen en 2,3 miljoen aan aandelen. In 1993 liep Eis-ner zijn bonus mis door de tegenvallende resultaten van Euro Disney, maar hij verzilverde aandelenop- ties waar-op hij alleen al i 127 miljoen winst maakte". ■■h Ik deel mijn zorgen c.q. paniek met Ad: "Ach, die man heeft ook zijn kosten zucht hij begrijpend.

Holland Film Nieuws | 1995 | | pagina 14