Léo Claassen Stichting Instituut voor Opleiding van Technisch Bioscooppersoneel Nu het vaststaat dat het voortbestaan van de Stichting voor de komende jaren gegarandeerd is door een jaar lijkse financiële bijdrage van de zijde van de Nederlandse Vereniging van Bioscoopexploitanten, die het belang van de Stichting ook ten volle onderkent, heeft het Bestuur een visie voor de komende jaren ontwikkeld. Alvorens daarop in te gaan is het zinvol een korte historische schets te geven. Het verleden Vanaf de oprichting op 10 december 1946 houdt de Stichting zich bezig met de opleiding van bioscoopopera teurs. Via schriftelijke cursussen wordt gestreefd, dat de werk zaamheden, verbonden aan de functie van operateur, op ver antwoorde wijze worden verricht. Oorspronkelijk was er één totaalcursus, waarin de zes vakken (t.w. cabinepraktijk, basis electrocechniek, praktijkvoorschrif ten electrotechniek, lichttechniek, versterkertechniek, brand weervoorschriften) waren gebundeld Afhankelijk van de op het examen behaalde resultaten werd het diplo ma A (beperkte bevoegdheid) of het diploma B (volledige bevoegd heid) uitgereikt. De tijd, die aan een examenkan didaat werd besteed, was ruimer bemeten dan tegenwoordig. Ook had een leerling-operateur steeds de ondersteuning van een gediplomeerd operateur, omdat volgens de voor schriften altijd twee personen in een cabine aanwezig moes ten zijn. De automatisering, die eind '60/begin 70 in het bioscoop bedrijf haar intrede deed, creëerde de behoefte de bestaande cursus aan te passen. Er werd een mondelinge cursus gestart en het diploma C (automatisering) werd in het leven geroe pen. Door de extra hoge kosten en door de afnemende belangstelling voor deze speciale cursus, werd de cursus na drie jaren gestopt. In een vereenvoudigde vorm werd de leerstof opgenomen in de bestaande schriftelijke cursus. Door de mate van beloning en de mogelijkheid met de VUT te gaan, liep het aantal filmoperateurs sterk terug, waardoor het moeilijk werd om de arbeidsplaatsen in de cabines te bezetten. Hieruit vloeide voort, dat steeds meer onvoldoende gekwalificeerde medewerkers werden aangenomen. Daarom werden, op nadrukkelijk verzoek van de exploitan ten, de exameneisen aangepast, d.w.z. vereenvoudigd. Het z.g. Praktijk Certificaat werd uitgereikt aan hen, die met suc ces het aangepaste examen hadden afgelegd. Een ongelukkige beslissing, welke aanleiding gaf tot een stroom van klachten van de zijde van de bioscoopbezoeker. De kwaliteit van de projektie liep terug door de slechte beeld en geluidkwaliteit. Door een verminderde kontrole werden voorstellingen onderbroken door storingen, die vaak niet ad hoc konden worden verholpen. Weliswaar probeerden de concerns via hun technische dienst deze problemen het hoofd te bieden; voor de onafhankelijke exploitant was dat niet mogelijk. Vele bezoekers eisten morrend hun geld terug bij de kassa Derhalve werd aan het einde van de jaren tachtig besloten het Practijk Certificaat, dat al spottend Het Fietsbewijs werd genoemd, af te schaffen. Hiervoor kwam een volledig herschreven en geactualiseerde cursus A in de plaats. Bezitters van het gewraakte Practijk Certificaat werden in de gelegenheid gesteid om hun kennis te verruimen en zo als nog in het bezit te komen van het Diploma A. Vandaag de dag wordt geen enkele waarde meer toegekend aan het Practijk Certificaat. Het heden Helaas komt het ook nu nog voor dat de kwaliteit van de pro jectie te wensen overlaat, dat de bezoekers een voorstelling wordt voorgeschoteld, die niet aan de minimale eisen voldoet en zeker niet in enige verhouding staat met de te betalen toe gangsprijs. Dit kan in vele gevallen worden toegeschreven aan een ongeïnteresseerde opstelling. Naarmate de techniek steeds verbetert, wordt het risiko van storingen ook minder, maar ook een incidentele storing is hin derlijk voor de bezoeker. De veranderingen en de verbetering van de techniek vraagt onherroepelijk om her- of bijscholing. De deelnemers aan onze cursussen hebben normaal gespro ken een goed inzicht gekregen over de in de cabine te bedie nen apparatuur alsmede een goed inzicht in de problemen, welke zich tijdens de projektie kunnen voordoen. Een perfekte projektie tegen elke prijs

Holland Film Nieuws | 1995 | | pagina 16