De beste wensen... DoorJac. Godene Aangezien ik bij de Nieuwjaarsreceptie van de NFC helaas verstek moest laten gaan, omdat het programma FILMSPOT opgenomen moest worden nee natuurlijk zijn we niet live wens ik iedereen een oprecht succesvol 1995 toe. Meestal sta ik voor een gratis borrel als eerste in de rij en al helemaal als de NFC iets weggeeft. Want laten we wel wezen, hoe vaak geeft de NFC nou iets weg, meestal kost het alleen maar. Maar we beginnen dit jaar niet met aloude klaag liederen te zingen nee we beginnen positief. Heeft U ook een lijst gemaakt? Zullen we wel of niet verbouwen? Zullen we nieuwbouw ple gen je pleegt een moord, of overspel, maar nieuw bouw???) Of zullen we alleen het doek vernieuwen? Of zullen we toch maar niet overgaan op digitaal geluid? Of moeten we eerst maar eens afwachten tot al die nieuwbouwcom- plexen, megaplexen of cinema-fabrieken (of hoe heten die dingen?) er eindelijk eens zullen staan? Moeten we wel of niet meedoen met de Bel Bios en automa tisch laten reserveren? Moeten we de prijzen verhogen, of juist verlagen? Moeten we met de Shell- of Bijenkorf-actie mee doen? Moeten we nog wel reserveringsgeld vragen? Moet het voorprogramma niet worden afgeschaft? Moeten de pauzes nog wel in de hoofdfilm worden gehouden? Moeten, of liever gezegd, kunnen we nog wel vertrouwen op het Nederlandse filmprodukt? Moeten we daarom niet juist een veel uitgebrei der en vooral feestelijker Nederlands FilmFestival houden, met een echte spectaculaire Kalverenuitreiking? Zouden de docu mentaires nu eindelijk eens echt de bioscopen veroveren? Moeten de gezamenlijke filmverhuurders zich niet de ogen uit hun kop schamen, om zö'n mager eerste-kwartaal-filmaanbod te leveren? (NeeJac, we zouden geen platgetreden klaagliede ren zingen Wordt het niet weer eens tijd voor een onver valst Filmsportspektakel? Kunnen we dit jaar echt en zeer OnNederlands toch het 100 Jaar Cinema-Feest vieren? Je moet er toch niet aan denken datje over het bovenstaande als gewoon mensje hoofd moet breken. Je hebt genoeg aan je hoofd om alleen al je bioscopen met behoorlijk produkt te vullen. De lijst houdt natuurlijk niet op. Niet meer roken; minder patat; op tijd naar bed; geen maandagochtend-stress meer; we gooien gewoon de hold-over en sliding-scale cijfers weg en programmeren alleen nog maar op een gemiddeld percenta ge; elke film gaat met een spetterende feestelijke première in roulatie met minstens 85 kopieën en vervolgens hangen we weken de beest uit aan de Cote D'Azur om minstens op tijd voor het Filmfestival in Cannes onze alcoholspiegel op peil te hebben. Natuurlijk is het allemaal uit het hart gegrepen en behoorlijk gespeend van enige vorm van realiteitszin. Gelukkig is Neder land weer behoorlijk bioscoopminded. Er wordt geïnvesteerd, gebroken en gebouwd en de gemiddelde Nederlandse bio scoopexploitant blaakt weer van zelfvertrouwen en optimis me. Er zijn genoeg tekenen aan de wand dat die vermaledijde neergaande spiraal eindelijk is gestopt en dat we uit het slop raken (het kon natuurlijk niet veel slechter). We zijn er nog lang niet en er moet nog veel gebeuren maar, om maar weer eens een cliché te gebruiken, heb moed en ver trouwen. Per slot zijn we niet alleen een leuk bedrijf, maar ook nog altijd de goedkoopste vorm van ongesubsidieerd vermaak en halen we met z'n allen meer mensen uit hun luie FV-stoel dan voetbal, concert, toneel, opera en ballet bij elkaar. Dus, gooi die negatieve lijst (samen met die scalesweg, ga met Uw aannemer praten, doe mee met de acties van de Stichting Marketing en Communicatie van de NFC en maak 1995 het mooiste van Uw bioscoop-leven. Zo heeft niet alleen die gratis saamhorigheids-NFC-borrel zin, maar zelfs de NFC. Als nu ook de dames en heren filmproducenten en filmver huurders vQpr produkt zorgen, wat kan ons dan nog gebeu ren??? Jac. Goderie

Holland Film Nieuws | 1995 | | pagina 32