OPROEP STALEN KOLOMMEN DWARS DOOR REMBRANDT-DAK De scheiding van de Siamese tweeling is een kunstgreep met net zulke nadelen als in het frustrerende decennium 1984-1994. De gevolgen zijn direct zichtbaar: winnaar voor de beste dramatische partituur was dit jaar een hevige streekromance wat ze in sommige landen een komedie zouden noe men: postino. Wat is het verschil met 'comedy score' Sabrinal Dat hoofdrolspeler Massimo Troisi dood gaat/is. Maar in 'comedy score' Unstrung heroes sterft moeder ook. En is 'dramatic score' Sense and sensibility dan niet een komedie omdat alles zo lichtvoetig goed afloopt? Als postino in de andere categorie had meegedongen had James Horners muziek voor Braveheart in de 'slipstream' van het succes van De Beste Film Van Het Jaar beslist ook de dramamu- ziek-Oscar meegekregen. Deze arbitraire censuur, niet in muzieksoort maar in het onderwerp waarvoor de muziek is geschre ven, zal nog voor voortdurende protesten zorgen. Waarom won Luis Bacalov de muziekprijs? Tegen zulke mededingers als John Williams, Patrick Doyle en James Horner kan nauwelijks hebben meegespeeld dat Bacalov al in 1966 eens was genomineerd, voor de bewerking van de klassieke muziek in Pasolini's vangelo seconde Matteo. Evenmin getuigt dat ene wijsje voor bando neon, waarmee Bacalov de postbode keer op keer begeleidt op zijn weg naar de Chileense dichter, van buitengewone origi naliteit. Il postino heeft zijn enige Oscar gewonnen omdat de film van distributeur Miramax een geraffineerde 'promotion' kreeg. Op poèzieavonden waaraan de Academy-leden mochten meedoen, las een keur aan filmsterren gedichten van Pablo Neruda voor. Sting, Madonna, Andy Garcia Julia Roberts, zelfs Wesley Snipes! Allemaal reciteren ze in het Engels ook op de soundtrack-cd; niet op de oor spronkelijke Italiaanse uitgave, maar alleen op de Amerikaanse versie van het album (Miramax-Hollywood Records) die natuur lijk naar alle Academy-leden is verstuurd. De weemoedige deuntjes van Bacalov staan tussen de voordrachten, zodat men prettig kan wegdoezelen bij dit muzikale poëziealbum. De instrumentale score komt pas erna, maar de associatie tussen Neruda's Nobelprijs- winnende gedichten en Bacalovs bando neon (en soort accordeon uit Argentinië, Bacalovs geboorteland) is dan al ruim in de hoofden van de stemgerechtigden veran kerd. Met slimme marketing kun je op basis van discutabele regels elke prijs winnen. Luis Bacalov Kees Hogenbirk is filmjournalist met een specialisatie in filmmuziek. Hij beheert namens de Stichting Trans Musa een representatieve soundtrack- collectie, waaruit wordt geput voor radioprogramma's en onderzoek. Voor het completeren van de verzameling wordt de lezers van 'Holland Film Nieuws' gevraagd of zij bereid zijn soundtracks op lp of cd, als die onge draaid op zolder liggen, op te zoeken om af te staan of te ruilen. Geeft u de redactie van 'HFN' svp uw telefoonnummer of een lijst met titels door, dan kan de stichting bekijken of er lacunes zijn op te vullen. Vooral pla ten uit de jaren zeventig of ouder heb ben de interesse. Buizen bungelend op 35 meter hoogte in de bin nenstad. Recentelijk was dit te zien boven het Rembrandt Theater. Veertien meter lange kolommen werden één voor één door een hijskraan rechtstandig boven het dak van de bioscoop getild. Vandaaruit verdwenen de buizen, zes in totaal, dwars door het dak naar beneden. Drie lagen dieper kwamen ze op in de kel der geheide betonblokken tot rust. Daarna werden de holle kolommen met beton vol gestort. De grootscheepse operatie was nodig voor de uitbreiding van het Rembrandt Theater. De speciale construc tie moet ondersteuning bieden aan twee nieuwe bioscoopzalen, die bovenop het dak van het huidige complex gebouwd worden. Het theater breidt uit met driehon derd zitplaatsen, van duizend naar dertien honderd stuks. Als alles klaar is kunnen bezoekers genie ten van meer been- en arm ruimte, digitaal geluid en, na afloop van de film een drank je in een nieuw Grand Café. Naar verwachting is de vernieuwde bios coop klaar in december. Het Pallas Theater, net als het Rembrandt Theater in handen van Minerva, zal te zijner tijd sluiten. Rembrandt Theater in Arnhem BIQSCÜDP

Holland Film Nieuws | 1996 | | pagina 18