CANNESW6 In het zuiden van Frankrijk, aan de fameu ze Cóte D'Azure, bevindt zich Cannes, een plaats waar de internationale filmindustrie elk voorjaar neerstrijkt omdat daar dan het Internationale Film Festival wordt georga niseerd. Van 9 tot en met 20 mei jl. vond het festi val voor de 49e keer plaats en dit keer reis de ook Holland Film Nieuws af naar de beroemde badplaats om getuige te zijn van een evenement met een geheel eigen repu tatie. Niet wetend wat te verwachten, besloten we als doel van onze reis te nemen, het beantwoorden van de vraag: "Wat is Cannes?" Terwijl voor een grote groep dagjesmen sen Cannes tijdens het filmfestival vooral in het teken staat van het lopen over La Croisettc is het voor de "zakenlieden" een 12-daagse aaneenschakeling van afspra ken, lunches, vergaderingen, lunches, meetings, lunches etc. Van films zien komt in een groot aantal gevallen merkwaardig genoeg niets terecht, niet in de laatste plaats omdat het bemachtigen van toe gangsbewijzen een ware behendigheids- race is. Het verkrijgen van kaarten lijkt alleen te zijn weggelegd voor mensen met goede contacten en voor degenen die Cannes al sinds jaar en dag bezoeken en de fijne kneepjes van kaarten bemachtigen verstaan. Voor de pers echter is het filmfestival een ware uitputtingsrace als het gaat om het zien van de films en het maken van de interviews. In één van de dagelijks te ver krijgen edities van het vakblad Variety gaf één van de journalisten aarzelend toe zoveel films te moeten zien dat het in slaapvallen tijdens één van de voorstellin gen vrijwel onvermijdelijk is. Eigenlijk speelt het gehele festival zich af in een betrekkelijk kleine omgeving. Een hoofdrol daarin is weggelegd voor La Croisette, een boulevard die als een soort verbindingsweg functioneert tussen alle terrassen, hotels en winkels. Voor de insi ders behoort het Carlton Hotel met haar beroemde terras tot één van de meest geliefde lokaties. Alhoewel dit terras geen moment leeg bleef, gaf een buitengewoon grote groep mensen de voorkeur aan het Martinez waar de ingang geen seconde onbewaakt bleef. Dat alles in de hoop een glimp van een beroemdheid te kunnen opvangen. Het ware centrum van het festival is het Palais de Festival, door de frequente bezoeker ook wel De Bunker genoemd. Het Palais is een enigszins log, maar aan de buitenkant toch imposant gebouw waar o.a. films worden vertoond die meedoen in de Competitie en daarmee kans hopen te maken op het winnen van de Gouden Palm (Palm D'Or). Hiertoe behoorden dit jaar o.a. de films Sunchaser, Beauté Volée (de nieuwe film van Bernardo Bertolucci), Breaking The Waves en Secret And Lies. Daarnaast waren er buiten de Competitie in het Palais en de omringende bioscopen ook nog films te zien als Spike Lee's Girl 6, het Engelse Trainspotting en Les Affinités Électives van de gebroeders Taviani. Wie denkt dat het Palais alleen maar één plaats is voor filmvertoningen en perscon ferenties komt bedrogen uit. In de cata comben van het gebouw zijn ook nog vele stands te vinden, variërend van theater- stoelen tot aanbieders van de erotische film. Daarnaast zijn het Palais en haar directe omgeving ook het terrein van de landenpaviljoens. Ook Nederland was hier met een stand aanwezig. Als het vergaderen achter de rug is, de badkamers ter verfrissing zijn bezocht en de zon in de Middellandse Zee is onderge gaan, maakt Cannes zich op voor de vaak lange avonden. Terwijl een select gezel schap in avondkleding een première bezoekt in het Palais, stromen de vele eet- gelegenheden vol en consumeert de massa grote hoeveelheden eten en vooral drank. Soms gebeurt dit tijdens één van de fees ten die bijna elke zichzelf respecterende instantie organiseert. Tot één van de meest opvallende evenementen die werden geor ganiseerd behoorde het vuurwerk dat het luchtruim van Cannes op woensdagavond sierde. Over dit imposante vuurwerk leest u elders in dit blad meer. Omdat ook het credo van het Filmfestival van Cannes lijkt te zijn: "geen feest zonder sterren", werden ook dit jaar vele vervolg pag. 28 "Zo lijkt het een hele gewone badplaats" "In de "achtertuin van het Palais bevinden zich enkele paviljoens, waaronder het Nederlandse "Het publiek verdringt zich om te zien of het Carlton-terras nog beroemdheden herbergt" "Het Palais is elke festivalavond het middel punt van veel geflits, gejïlm, gegil en applaus

Holland Film Nieuws | 1996 | | pagina 24