'Prélude du Cinéma Francais' gemaakt op een wijze dat de vele Franse toeschouwers hoogtepunten uit 50 jaar Franse cinema via de geluidsband en ondersteund met vuurwerkeffecten zouden her kennen. En dan natuurlijk de klap op de vuurpijl: de 30 minuten durende pyro-filmmusical "A Tribute to Cinema", een ontdek kingsreis door een eeuw filmgeschiedenis waarbij het vuurwerk de rol van het filmbeeld ("licht") overneemt. Op de maat van beroem de muzikale exponenten van filmgenres zoals "Once upon a time in the West" en "Singing in the Rain", doet een ballet van vuurpijlen de hemel boven Cannes oplichten. ...Rond 21.30 uur staat iedereen klaar. Het weer werkt fantastisch mee ondanks het feit dat de meteodienst uitgerekend op deze dag staakt. Het wachten is nu op de 140 filmgasten (onder hen Elizabeth Taylor, Al Pacino en Francis Ford Coppola) die per boot bij het Carlton Hotel zullen arriveren. Dat gebeurt ook, maar de Franse kapitein is zijn loopplank vergeten en de hoogwaardige gas ten kunnen niet van boord! Als de boot bij het aanmeren ook nog vastloopt is de slapstick compleet. Laurel Hardy zouden er niet misstaan. Na een klein half uurtje is er een loopplank gevonden en kunnen de gasten van boord. Het verlaten van de gasten van de feestboot doet me denken aan de eerste filmbeelden van de gebroeders Lumière: fabrieksarbeiders verlaten hun werkplek. Het wordt tijd dat wij het roer overnemen om het publiek alsnog te bieden waar het voor gekomen is: "A Tribute to Cinema"! Dit was mijn bijdrage aan "De Pen" en ik draag deze met plezier over aan Leo Hannewijk, mede-organisator van het Filmzomer/ Cinema Boulevard-festival wat bij het verschijnen van het volgen de nummer van Holland Film Nieuws in de Nederlandse bioscopen al voor "vuurwerk" heeft gezorgd. Nog twee uur verwijderd van het 'moment suprème'. Een laatste check met de Franse crew. Zijn alle verbindingen goed en is het draaiboek helder? Links de geluidstechnicus in het midden producent Gerben Kuipers en rechts de uitvoerend ambtenaar van het comité defête. Onder de toeschouwers bevinden zich ook enkele tientallen eregasten die met een speciale boot naar een VIP-tribune op het Carlton Beach wor den gevaren. De Franse kapitein is zijn loopplank vergeten waardoor o.a. Elizabeth Taylor en Al Pacino niet van boord kunnen. Een opont houd van een halfuur. Maar dan.... Le 'Spectacle Spécial' commence! De straatverlichting op de Croisette dooft en uit negen geluidstorens, geplaatst op de Croisette over een lengte van 1 km, en rechtstreeks uit gezonden via Radio Cannes, klinken de eerste maten van de onsterfelij ke Laurel Hardy muziek. Duizend pijlen kleuren de hemel boven Cannes op de maat van de mooiste filmmuziek van deze eeuw: 'A Tribute to Cinema'. Francis Ford Coppola bedankt Gerben Kuipers na afloop persoonlijk voor het doen herleven van de muziek van 'Apocalypse Now': 'De Hel' kwam weer even boven" verzucht hij ..zoiets heb ik nog nooit gezien!" (foto's Marian van Miert) >tam

Holland Film Nieuws | 1996 | | pagina 26