Tuschinski 1996 is eenjaar vol cinematografische jubilea geweest: de film bestond 100 jaar, het Filmmuseum 50 jaar, en natuurlijk het 75 jarig jubileum van het T\ischinski Theater. In Holland Film Nieuws nr. 10 werd al een vooruitblik opgenomen over het feestelijke half jaar voorafgaand aan dit jubileum. Dit halfjaar is inmiddels op waardige wijze afgesloten met een jubileumgala. 75 JAAR TUSCHINSKI THEATER Op 28 oktober, precies 75 jaar na de opening van het Amsterdamse filmpaleis, keerde het theater even terug in de tijd. De gasten, rela ties uit de film- en bioscoopwereld, Hol landse filmhelden, een delegatie van hoofd sponsor Grolsch maar vooral ook veel (oud-)medewerkers, werden bij binnen komst onthaald met champagne en natuur lijk een grote taart, waarmee ook Abraham Tuschinski zijn gasten destijds vaak verwen de. Eregasten van de avond waren mevrouw Fifi Ehrlich en mevrouw I. Gerschtanowitz met zoon Ronnie Gerschtanowitz (zelfs klein zoon Winston, inmiddels 'bekende Neder lander', zat in de zaal). Nadat iedereen elkaar weer even had kunnen aanschouwen in de nieuwste gala-outfit (men had zich weer eens ouderwets uitgesloofd), werd men vriendelijk, doch dringend gevraagd de plaatsen in de zaal te gaan innemen. We had den namelijk nog een lange avond voor de boeg. Voor de verandering zaten de "beken de Nederlanders" en film- en distributeurty coons beneden in de stalles en loges, en waren de koninklijke en royal loges op het balkon bestemd voor de eregasten en de vele oud-medewerkers die van de partij waren. Op het programma stond een uitgebreide terugblik op 75 jaar film- en Tuschinski- geschiedenis. Het gehele regie- en produc tieteam, de cast en de crew achter de scher men werd gerecruteerd uit eigen gelederen. De avond, getiteld "Tuschinski: droom, legende en werkelijkheid" werd ingeleid door theaterportier Fritz, die ook al de rode draad vormde in de zeer succesvolle "Tuschinski in Maanlicht"- rondleidingen. "Ik neem u mee terug naar het jaar 1886 waar in het Poolse dorpje Brzezin Abraham Tuschinski het licht ziet. Dat deze uitdruk king voor hem ooit extra betekenis zou heb ben, kon nog niemand vermoeden."en por tier Fritz heeft gelijk, het bewegende lichtbeeld heeft een grote rol gespeeld in het leven van de kleine man. de hippieperiode naar het discotijdperk tot een blik in de toekomst: de op stapel staande uitbreiding van Tuschinski. Met behulp van onder andere het Max Tak orkest en Jiddisch cabaret LiLaLo (met de legendarische Jacques Halland), ook al tij dens het jubileumhalfjaar meerdere malen te bewonderen geweest, werden we door pre sentator Jac. Goderie begeleid door de rijke historie van het theater. Het cabaret van La Gaïté, de zwijgende film, de oorlog en bevrijding, de introductie van de televisie en nieuwe filmtechnieken als cinemascope, van Wat voor sommigen een lange zit betekende, was voor velen het feest der herkenning. Het was smullen geblazen van de prachtige film fragmenten en soms hilarische reclamefilm pjes. In het filmpje over het 15-jarig bestaan zagen we de taart weer terug ("met groot vakmanschap gebakken door bakkerij van Puffelen, Ferdinand Bolstraat 23"). We zien Abraham Tuschinski de taart persoonlijk aansnijden en uitdelen aan zijn gasten, hier bij geassisteerd door de jonge liftboy Alfons Doorson, die nu (inmiddels 76) in de royal loge zit te glunderen. Na afloop konden de herinneringen nog even worden opgehaald onder het genot van een glaasje champagne en heerlijke happen. De foyer werd gevuld met de swingende tonen van bigband "Jazzmania" en in de VIP-room trakteerde Thijs van Leer de feestgangers op een spontaan dwarsfluitconcert. Het was weer goed toeven in Tuschinski, Abraham zou tevreden zijn geweest. De expositie in de wandelgang van het twee de balkon is nog te bezichtigen tot het eind van dit jaar, tijdens de openingsuren van het theater. De actie voor de 75-jarigen onder ons wordt tot 24 december gecontinueerd: ieder een die aan de kassa kan aantonen in 1921 geboren te zijn, mag gratis naar de film. Bioscoop in beeld, vervolg pag. 22 BIOSCOOP

Holland Film Nieuws | 1996 | | pagina 17