FtiM In productie: Op de set bij "Abeltje" door Michiel Schenkius Een studio in Luxemburg. Ik loop de set op van de nieuwe Nederlandse kerstfamiliefilm ABELTJE, de BOS BROS.-versie van het gelijknamige boek uit 1953 van Annie M.G. Schmidt. Ik bevind me in de lobby van waren huis Knots. De liftschacht (dé lift schacht van waaruit de bijbehorende lift Abeltje en zijn reisgenoten mee neemt naar verre oorden) staat promi nent tussen twee trappen die naar fic tieve hogere verdiepingen leiden. De sfeer is rustig en de crew bereidt de op te nemen scène voor. Abeltje rent de studio binnen, roept daarbij hard 'Hallooo!' tegen de aan wezigen en geeft vervolgens een showtje op zijn skateboard. Als blijkt dat het nog enige minuten duurt voor dat met de repetitie van de scène begonnen wordt, roept het grenzeloos energieke mannetje "Oké, ik mag nog zes minuten weg!" en rent weer in de richting waar hij zojuist vandaan kwam. Langzaamaan stroomt de set steeds voller en voller met technici en acteurs. Abeltje, die inmiddels terug is en op een stoel tegen de schouder van Annet Malherbe aanligt, roept "Ola sehora! Wanneer beginnen we?". Na een keer repeteren worden enkele te glimmende neuzen weggewerkt en wat kapsels her en der met lak gesti leerd. Dan wordt scène 630 opgeno men, een scène waarin een groep rou wende mensen in warenhuis Knots een herdenkingsdienst bijwoont. "Action!" De mierenhoop is ineens een strak gestructureerde, professionele groep acteurs, die haar persoonlijkheid aan de kant heeft geschoven om in de huid van haar personages te kruipen. Een koor zingt treurig, als plotseling de grond gaat trillen, mensen in paniek rondrennen in stofwolken en iedereen angstig kijkt naar de ingang van de lift. Abeltje houdt het hoofd koel, snapt meteen (pienter als hij is) wat er gebeurt en rent naar de lift schacht en... In twee takes staan de 35 seconden op 35 mm. De namen van het jongetje en het meisje die Abeltje en Laura spelen, worden op 3 april 1998 bekend gemaakt tijdens een grootse viering van het 75-jarig bestaan van de AVRO, co-producent van de film. De makers willen hiermee bereiken dat de twee hoofdrolspelertjes hun aandacht en concentratie volledig op hun acteer prestaties kunnen toespitsen. Het wordt me al snel duidelijk dat die werkwijze zijn vruchten af zal werpen. Vooral Abeltje is een opvallende ver schijning op de set. Hij schakelt moeite loos over van een skateboardende, ongeveer elf jaar oude benjamin naar de beroemdste liftboy van Nederland, die beter niet op het bovenste knopje van de warenhuislift had kunnen drukken. Voordat de crew de laatste scènes opnam in Luxemburg, is het hele gezel schap afgereisd naar New York, Spanje

Holland Film Nieuws | 1998 | | pagina 10