jfj'Sij jJ j Een kleine vier duizend mensen trok ken 9 maart jl. weer naar Las Vegas voor de 24ste editie van ShoWest. Ne derland was goed vertegenwoordigd met onder andere directieleden van Jogchem's Theaters, Minerva Theaters, Bioscooponderneming A.F. Wolff en Polyfilm. De grootste bioscoopconven tie ter wereld wordt steeds belangrijker als ontmoetingsplaats, maar als evene ment verliest het aan waarde. De belangrijkste gebeurtenissen kunt u op deze twee pagina's lezen. De Internationale Maandag De eerste paneldiscussie ging over con solidatie binnen de branche. Alle spre kers waren het er over eens dat er in de komende jaren ook internationaal veel gepraat zal worden over fusies en overnamen. Op nationaal niveau zal meer concentratie komen naarmate de markt groeit, maar ook op internatio naal niveau zal er geconsolideerd gaan worden. Het is niet ondenkbaar dat over tien jaar er zo'n 5 grote bioscoop ondernemingen zijn, die een substan tieel deel van de bioscopen over de hele wereld in handen hebben. Het tweede seminar had als onderwerp financiering. Voor zowel de grote beurs genoteerde, als de in particuliere han den zijnde bioscoopondernemingen is het de afgelopen jaren makkelijker geworden om expansie te financieren. De bioscoopbranche wordt door steeds meer financiers als interessant gezien, dit brengt kansen met zich mee maar ook bedreigingen. De lunch werd zoals gebruikelijk aangeboden door Buena Vista. Jack Valenti, chairman en CEO van de MPAA had een zeer opwekkend betoog. De groei van de internationale markt is onder andere te danken aan goed nationaal product. Filmmakers, die de smaak van hun publiek respec teren kunnen films maken die zeer suc cesvol kunnen worden. Hoe meer men sen naar nationaal product gaan, hoe meer mensen er naar de bioscoop gaan, was de conclusie van Valenti. De Award voor Exhibitor Of The Year ging naar Village Roadshow's John Crowford en Warner Bros' Millard Ochs. Jerry Bruckheimer kreeg de International Boxoffice Achievement Award. De laatste paneldiscussie had als Helen Hunt, Female Star Of The Year onderwerp de komende vijf jaar en verder. De distributeurs aan tafel zullen zich meer gaan bezig houden met loka le filmproductie, al dan niet met poten tie om ook in het buitenland te scoren. Na afloop van deze paneldiscussie trak teerde Columbia TriStar op een borrel. De dag werd afgesloten met de scree- nings van "The Mighty", "One Tough Cop", "Under Heaven" en "The Oppo- site of Sex". De Fun Dinsdag Na de ontbijtsessie werd ShoWest offi cieel geopend. Jack Valenti presenteer de de cijfers van 1997.Ondanks de nog steeds sterk toenemende concurrentie van alternatieven voor het besteden van vrije tijd is het de bioscoop weder om gelukt om nieuwe records neer te zetten. Het aantal bioscoopbezoeken was 1,4 miljard. Het hoogste aantal in de afgelopen 38 jaar. De recette in America bedroeg $6,4 miljard, een groei van een kleine 8% ten opzichte van 1996. Helaas was ook in 1997 de prijs van het produceren van een film verder gestegen, met 34% tot $53,4 miljoen. De kosten van marketing, reclame en copieën stegen met 12% tot $22,2 miljoen. De gemiddelde prijs van het produceren en uitbrengen van een film door een MPAA studio bedroeg in a997 $75.6 miljoen. William Kartozian, president van NATO, gaf zijn jaarlijkse State Of The Industry Address. Met de woorden: "We are on a roll," gaf hij de stemming, die gedurende de hele show heerste, aan. De prijs van een bios coopkaartje in Amerika is minder geste gen dan de inflatie, terwijl exploitanten wel steeds hogere kosten hebben. Naar de bioscoop gaan is dus een "good value" en omdat te onderstrepen heeft NATO de hulp ingeroepen van een groot reclamebureau, dat een campag ne gaat ontwikkelen om dit Amerikanen duidelijk te maken. Sony pakte als enige studio uit met een groot evenement. Voor de lunch wer den in de stijl van het Rad van Fortuin regisseurs, producenten, acteurs en actrices op het podium gehaald. Antonio Banderas was er voor "The Mask of Zorro". Dean Devlin, Roland Emmerich en Matthew Broderick waren er voor "Godzilla". Chris Columbus, Ed Harris, Julia Roberts en Susan Sarandon waren er voor hun nieuwe film, die nog geen titel heeft. Vanessa Williams en Chayanne kwamen dansend het podi um op om een indruk te geven van hun nieuwe film "Dance With Me". Vervolgens werd op het podium een grote musicalshow opgevoerd met o.a. Leslie Nielsen als Sony's CEO, John Calley en de fakkeldraagster uit het Columbia logo. Het publiek werd fan tastisch vermaakt. De showreel met veel "Godzilla" sloot de presentatie af. Een lunchbuffet volgde. De tradeshow ging 's middags open. Meer dan 500 standhouders verdeeld over twee tenten showden alles van popcorn, tot projectoren. DreamWorks presenteerde in een bioscoop de films, die de komende 12 maanden zullen worden uitgebracht. De meeste nadruk werd gelegd op "The Prince of Egypt" en "Antz", de eerste twee animatiefilms van de nieuwe studio van Steven Spielberg, Jeffrey Katzenberg en David Geffen. Na de presentatie in de bios coop werd iedereen uitgenodigd voor fun food in een ander project van de studio: GameWorks, een entertainment- center met videogames, pooltafels en een klimwand. AC Nielsen EDI trakteer de tot slot van deze enerverende dag op de Temptations in het Bally's hotel. De 'Waar is Warner' Woensdag De paneldiscussie die 's morgens op het programma stond ging over de her structurering van de Amerikaanse markt. Alle panelleden, waaronder Lee Roy Mitchell, CEO van Cinemark en Phil Singleton president en COO van AMC concludeerde dat de markt alle exploi tanten dwingt om te investeren en hun complexen up-to-date te houden. Ook hier werd voorspeld dat de Ameri kaanse markt over 5 jaar zal worden gedomineerd door zo'n vijf grote ex ploitanten, die wellicht 80% van de bioscopen in handen zullen hebben. Er zal wel ruimte blijven voor kleine exploitanten, die hun markt goed ken nen en meer persoonlijk kunnen bena deren. De lunch werd dit jaar niet door Warner Bros., maar door New Line gepresenteerd. De paar sterren, die op het podium plaatsnamen, waaronder Chris Tucker, Holly Hunter en Danny DeVito, mochten niets zeggen en wer den dus meer als 'props' gebruikt. Dit was de enige lunch met een tafelinde ling en dat vonden veel aanwezigen zeer prettig. Pepsi had zoals gebruike lijk een swingend feestje. Las Vegas ster Louie Louie kreeg, met behulp van een deel van de Nederlandse delegatie, de dansvloer vol. Pepsi kondigde aan dat zij de release van de Star Wars prequals in 1999 zal ondersteu nen. Warner Bros. trakteerde 's avonds op een aantal classics, waaronder "Casablan- ca" om het 75 jarig bestaan te vieren. De Rustige Donderdag De Nederlandse Delegatie, v.l.n.r. bestaande uit: J. van Dommelen Donderdagmorgen om (jogchem's Theaters), M. Wolff (Bioscooponderneming Wolff), JÊ\ 10.00 uur stonden er A- Weststrate (Cinema Groep), P. da Sitva (Popcorn USA). %fe/ honderden exploitan- Minnie Driver, Female Star of Tomorrow ten in een lange rij om alle goodies in te laden, die door de distributeurs wer den uigedeeld tijdens het Exhibitor Relations Event. De meeste exploitan ten waren redelijk teleur gesteld, aan gezien het voornamelijk om pennen, kaarsen, kaarten en buttons ging; niet om t-shirts, petten en echt mooie of unieke cadeautjes. De Miramax lunch werd gedomineerd door de showreel, die onderbroken werd door het voorstellen van de cast van "54". Matt Damon overhandigde een bioscoopmanager de sleutels van een Ford Explorer voor zijn inspannin gen voor het verkopen van de Gouden Variety Harten. Het aantal open plaat sen maakte duidelijk dat veel mensen het niet de moeite vonden om voor een lunch en een Awardshow nog een dag te blijven. Dit jaar werd de Awardshow niet live uitgezonden, dus liep alles weer ouderwets uit. Tom Arnold praat te het geheel aan elkaar. In de inlei dende monoloog complimenteerde hij James Cameron met zijn unieke presta tie, "Titanic" was goed, maar de film carrière van Tom Arnold uit het slop halen dat was wel een heel unieke prestatie. Minnie Driver werd uitgeroe pen tot Female Star Of Tomorrow, Matt Damon werd Male Star Of Tomorrow. Burt Reynolds kreeg de Award voor Best Supporting Actor, Joan Allen voor Best Supporting Actress. Screenwriter Of The Year werd Ron Bass, de Director Of The Year-Award ging naar Barry Levinson. Laurie MacDonald en Walter Parkes werden Producers Of The Year. Susan Sarandon kreeg de Humanitarian Award. Anthony Hopkins was niet aan wezig om zijn Actor Of The Year Award op te halen. Helen Hunt kreeg uit han den van Jan de Bont de Award voor Actress Of The Year. International Star Of The Year Julia Roberts zorgde voor een leuke afsluiting van de Awardshow met een geïmproviseerde speech, die eindigde met de woorden: "Ik kan nu beter stoppen, want toen ik het podi um op kwam had ik nog geen haar onder m'n armen", om vervolgens iedereen te laten zien dat dat inmid dels wel het geval was. ShoWest 1998 eindigde met een door Coca-Cola aangeboden diner. "The gre- atest show on earth", zoals met trots stond vermeld bij de ingang van de tra deshow, heeft door de enorme groei aan kwaliteit moeten inleveren. Een goed beeld van wat het filmjaar 1998 verder gaat brengen, was door het ontbreken van Fox, Paramount, Universal, MGM, Warner en Buena Vista niet te vormen. De sterren die aanwezig waren mochten alleen bij de Sony lunch wat zeggen, of als ze een Award in ontvangst mochten nemen. De paneldiscussies gingen alle maal min of meer over hetzelfde onder werp en er ontbrak voor het eerst een keynote speaker. Ook over de goodies waren de meeste exploitanten niet te spreken. Desondanks voldeed ShoWest voor de meeste Nederlanders aan de verwachtingen, maar die hadden ook buiten de show nog een paar ontmoe tingen. De kans dat Cinema Expo ShoWest naar de kroon gaat steken, wordt steeds groter. Wordt vervolgd... Frank Smit

Holland Film Nieuws | 1998 | | pagina 18