nmmi\ De Pen door Elsbeth Jongsma redactielid Movies Regisseur Jurriën Rood is bezig met het single play Celluloid Blues. Hierin por tretteert hij een recensent die de strijd aanbindt met zijn krant wanneer zijn superieuren meer zien in 'vettig media nieuws dan in serieuze filmrecensies', zoals de Filmkrant zo treffend omschrijft. Een filmmaker die 'partij kiest' voor de filmkritiek... Dat is opvallend, want het (Nederlandse) fllmklimaat lijkt zich vaak te kenmerken door geruzie en gereutel tussen makers (regisseurs en producenten) aan de ene, en critici aan de andere kant. Ik kan mij menig discussie herin neren (vooral tijdens verschil lende jaargangen van het Nederlands Filmfestival in Utrecht, altijd een dankbaar strijdtoneel), waarin iedere keer weer dezelfde - elkaar niet zelden tegensprekende - argumenten en klachten over forum- dan wel borreltafel vlo gen: Filmcritici zouden geen oog hebben voor de moeilijke productie-omstandigheden van Nederlandse films. Producenten schijnen te ver wachten dat (onafhankelijke) journalisten zich gaan gedra gen als PR-medewerkers. Critici laten zich veel te veel leiden door hun eigen smaak, in plaats van objec tief informatie te verstrekken. Nederlandse films worden in de beoor deling op één hoop geveegd met het beste - of meest succesvolle - uit Hollywood waar we in de vaderlandse bioscopen mee geconfronteerd worden. Recensenten zouden de Nederlandse films juist doodknuffelen door er zó lovend over te schrijven dat het publiek met te hooggespannen verwachtingen de bioscoop ingaat om die vervolgens afgeknapt weer te verlaten. Een tijdje geleden werd in Engeland een leuk experiment uitgevoerd. Daar was een aantal theaterregisseurs en theater recensenten het geëmmer over en weer zo beu geworden, dat ze enige tijd met elkaar van rol wisselden. De critici werd gevraagd een voorstelling te regisseren, en de theatermakers werden met een bloknootje naar de schouwburg gediri geerd. Dit viel de beide partijen niet mee. Zoals je ook een perfect uitgevoerde bal letvoorstelling pas werkelijk weet te Ondergetekende (met vliegenmepper) als gouvernante Miss de set van de Engelse korte film 'Massacre in Oxford" ('8/). waarderen als je zelf na tijden zweten aan de barre in de dansschool om de hoek er eindelijk een plié-tje uit weet te persen dat niet wordt begroet door een minachtend gesis van de lerares, je reali seert hoe veel oefening en krachtsin spanning er zit achter die met bedrieglijk gemak uitgevoerde choreografieën. Zo begreep ikzelf pas hoeveel bloed zweet en tranen er bij een filmproductie aan te pas komt toen ik meewerkte aan een 10-minuten durend studentenfilmpje en ik aan den lijve ondervond hoe moei lijk het is om de grootse en meeslepen de beelden in je hoofd om te zetten in een goed verteld verhaal. Ik heb dan ook heb grootste respect voor filmmakers die er in slagen de beperkingen die hen door de harde wer kelijkheid nu eenmaal worden opgelegd ('Nee, het is niet mogelijk de Dam veer tien dagen toeristen- en duivenvrij te maken voor uw opnames.' - 'Shit, dan herschrijven we het voor de brink van Bathmen.') uit te buiten. Aan de andere kant brengt dit 'teveel inleven in de gevoerde strijd' wel degelijk het gevaar met zich mee dat je tè aardig gaat schrijven over een wellicht matig pro- dukt. Vooral als je de gezich ten achter de namen op de aftiteling persoonlijk kent, is die verleiding groot. Je weet hoeveel moeite A. heeft gedaan om die ultieme lief desscène op te nemen. Dat het resultaat uiteindelijk wei nig opwindend is geworden kwam door die ene acteur die hij in zijn maag gesplitst kreeg, en er waren te weinig faciliteiten en... Maar zoals de befaamde cameraman Christopher Doyle in het maart/aprilnummer van Movies opmerkt: 'Wat het publiek ziet en beoordeelt is dat wat er op het scherm getoond wordt, en niet de aantekenin gen die op de set gemaakt zijn, hoe mooi die ook kunnen zijn. Je zou er een boek over kunnen schrijven, of een making of van kunnen maken, maar we zijn hier tenslotte voor de film De pen is voor Saskia van Basten Batenburg, scenarioschrijver/actrice. Ironcurtain op Vervolg van pag. 25 Norvell Jefferson pr denis. Toen ik in het kader daarvan stage liep op de afdeling politiek en voorlich ting van D66, leerde ik Karel Winkelaar kennen bij de stuurgroep communicatie. Hij vroeg me om bij Norvell Jefferson te komen werken. En dat bevalt me tot dusver erg goed. Ik ben een regelaar, iemand die graag achter de schermen bezig is. In de bioscoop zit ik vóór het scherm, op mijn werk zit ik er achter. Bij het organiseren en coördineren van de drukke werkzaamheden heb ik veel aan mijn ervaring als cateringmanager." Favoriete films Andreas heeft een speciale voorliefde voor Duitse films. "Ik heb ooit 3 jaar in Duitsland gewoond en gewerkt en daar ontstond die belangstelling, met name voor Volker Schlöndorff en Fassbinder. Mijn favoriete films zijn dan ook "Die Ehe der Maria Braun" en "Die verlohrene Ehre der Katharina Blum", en mijn favo riete actrice is Hanna Schygulla. De beste acteur is voor mij wèl een Amerikaan: Tim Robbins." Susanne heeft heel wat meer moeite met een favoriete film op de proppen te komen. "Een film hoort toch ook bij een bepaald moment", vindt ze. "Als je nu bijvoorbeeld "Saturday Night Fever" ziet, lig je in een deuk. Toch ben ik hem indertijd wel vier keer gaan zien. Verder heeft het er ook mee te maken hoe oud je bent. Toen ik 15 was, was "Fame" voor mij het summum. Op mijn 25ste vond ik "Barfly" het toppunt van romantiek, not to mention "Leaving Las Vegas"! Wat ik jammer vind, is dat komische films bijna nooit op lijstjes van favoriete films voor komen, laat staan dat ze Oscars winnen. Tenzij er natuurlijk één moment in zit waarop mensen de zakdoekjes tevoor schijn kunnen halen... Lacheffect Als ik er nu aan denk, heb ik het mees te en het hardste gelachen om "The Naked Gun". Ik werkte in die tijd in de Utrechtse Scala bioscoop en liep telkens weer even de zaal in. Om sommige scè nes moest ik bij de dertigste keer nog lachen. Bijvoorbeeld als een boef met een raket op een vuurwerkfabriek inrijdt, die in alle kleuren ontploft. Leslie Nielsen gaat wuivend voor de neus van de voorbijgangers staan en roept: 'Keep walking, there's nothing to see here!' Ik heb hem later nog wel eens op video gezien, maar zonder zo'n volle bioscoop zaal is het lacheffect ineens stukken min der."

Holland Film Nieuws | 1998 | | pagina 20