Internet rnrnj: neer je kanker krijgt, is er iets veel belangrijkers, waardoor dat hele geld- gedoe in het niets oplost", zegt Coppola. "Daar gaat het boek denk ik over". Een interessante filosofie als je het bekijkt in het licht van Coppola's eigen financiële problemen, veroor zaakt door zijn mislukte poging om begin 8o-er jaren een eigen studio te beginnen. Hij heeft zijn idee over zijn succes en falen ooit zo uitgedrukt: "Ik was zo jong en vol enthousiasme dat ik uit een soort onschuld films maakte. Ik deed het gewoon. Ik maakte "The Godfather" en "The Conversation", toen "Godfather II" en "Apocalypse Now". Aan het einde van de rit was ik totaal uit de gratie. Het was een schok voor me dat ik eigenlijk alleen maar problemen had. Dat was nog voordat ik erachter kwam dat het allemaal een soort spel was. Toen de studio na "Apocalypse" en "One From The Heart" ter ziele ging, was ik er kapot van. Ik had er geen idee van wat ik fout had gedaan. Als ik nu terugkijk, zie ik wel dat ik veel te hard van stapel ben gelo pen". Het had iets van een Shakespeare-drama, eerst dat ongeë venaarde succes, gevolgd door een dramatische val. Sinds "Bram Stoker's Dracula" is hij begonnen aan zijn comeback. Hij lijkt de prijs van succes en falen nu pas goed te begrijpen. Tegenwoordig moet hij verantwoording afleggen tegenover zijn meerderen, pre cies waar hij altijd tegen vocht. Coppola legt uit: "Ik wil vertrouwen proberen te herwinnen door films pico- bello te produceren, binnen de tijd en het budget." De situatie waarin de film wereld verkeert baart hem zorgen. Er zijn veel gevestigde regisseurs, die zich afvragen of ze ooit nog een film zullen maken. Met iets heel bijzonders of eigens hoef je niet meer bij een studio aan te komen. Na de val van zijn stu dio American Zoetrope, is hij blij en trots dat hij nu een kleine productie maatschappij met dezelfde naam heeft. Er worden films gemaakt zonder eigen geld te riskeren. "Wij maken geen fantastische of spe ciale films meer, maar wel bijvoorbeeld de TV-hit 'The Odyssey' en de aan staande verfilming van 'Moby Dick'. Op de vraag welke filmer Coppola het liefst zou willen zijn, zegt hij: "Woody Allen. Die bewonder ik het meest, omdat hij gewoon zijn eigen films maakt. Niks boeken van Grisham of een Disney-pro- ject. Ik vind het knap dat hij zo een car rière heeft kunnen maken. Ik zou het prachtig vinden om ooit alleen nog maar door mijzelf geschreven films te maken. Je hebt wel een studio nodig. Niet alleen voor het geld -ik heb ook zonder studio-geld films geproduceerd, maar vooral voor de distributie. Zij heb ben de middelen daartoe. En weet je wat? Er zit geen artiest of filmmaker in de directie van die bedrijven." Even flikkert de oude vlam weer in hem op. Maar gevraagd of hij nu accepteren kan dat het systeem dat hij ooit probeerde omver te werpen -de studio's- toch wel de beste manier is, antwoordt hij zuch tend: "Eigenlijk interesseert het me niet dat het publiek het zo wil. Ik zit in de wijn." Hij doelt op zijn florerende wijngaarden in North California, die vol gens hem meer opleveren dan zijn films. Of de wijn ooit zijn films zal beta len? "Ik weet het niet. In ieder geval onderhoudt de wijn mijn familie nu.". Het afgesproken halve uur is een uur geworden. Hij wil nog een ding zeggen: "Denk hier eens over na. De US heeft een golf van getalenteerde jongelui tus sen de 20 en de 40 die een passie voor film hebben. Over vier of vijf jaar zullen zij met volle kracht tegen de establish ment in gaan. Generatie X? Die naam is verkeerd. Generatie P van 'Promising'! Zij zullen de film veranderen.". Komend van de man, die dertig jaar geleden de digitale en electronische revolutie voor spelde, en wiens pionierswerk de weg baande voor Dreamworks SKG en Lucas Film, zijn dit woorden om te onthouden. "THE RAINMAKER" Met: Matt Damon - Claire Danes - Danny DeVito- jon Voight- Mickey Rourke Regie/Script: Francis Coppola Productie: Michael Douglas Steven Reuther Release: 23 april 1998/UIP Artikel Boxoffice: Susan Lambert Bewerkt door: Anne Marie van Vollenhoven Een overzicht van interessante, spec taculaire en/of informatieve Internet sites al dan niet aangeraden door de lezers van Holland Film Nieuws. htpp://www.vpro.nl/frontend/index.shtml Op de website van de VPRO vindt u de 24 Hour Cinema Service. Deze site is een filmdatabase op Internet die filmliefhebbers advies geeft over films uit het groeiende fitmaanbod. Via zoekfuncties kunnen gebruikers informatie over films opvragen. De database bevat tot nu toe ongeveer 30.000 titels. Als nieuwe gebruiker dient u zich eerst aan te melden alvo rens u gratis gebruik kunt maken van deze site. Wilt u de Oscarwinnaars nog even op een rijtje? Dan kunt u de site van The Academy of Motion Pictures, Arts and Sciences bezoeken. http://www.oscars.org/ampas Tot slot nog enkele Internetsites van films die nog in première moeten gaan en waar alles over de betreffen de film te vinden is. De website van "The Man In The Iron Mask" http://www.ironmask.com De website van "John Grisham's The Rainmaker" http://www.therainmaker.com mm

Holland Film Nieuws | 1998 | | pagina 22