IN OUT Tv/-: Eind 1997 circuleerde de eerste geruch ten dat Paul Zonderland, Managing Director van Buena Vista International Öna ruim vijf jaar afscheid zou gaan nemen van de Nederlandse vestiging van de distributiemaatschappij van The Walt Disney Company. Onderdeel van de geruchtenstroom was dat Eline Danker, voormalig hoofd publiciteit en marketing van BVI en gedurende enke le jaren actief als promotions director op het Europese kantoor van Buena Vista in Londen, de scepter zou gaan overnemen. Toen de rook dusdanige vormen begon aan te nemen dat er wel brand moest zijn - hetgeen ook zo bleek te zijn - besloot Holland Film Nieuws naar Badhoevedorp af te reizen om in het hol van Mufasa Paul Zonderland en Eline Danker een inter view af te nemen. Eind 1992, begin 1993 is jullie distribu tie-avontuur begonnen in het Buena Vista int. pand in Haarlem. Als jullie terugkijken op die zes jaar wat is er dan volgens jullie het meest veranderd op de Nederlandse bioscoopmarkt? ED: De marktgerichtheid. PZ: Inderdaad. Plus de verandering van een buyers market naar een sellers market. Kun je daar dan een voorbeeld van geven? ED: Nou, kijk alleen maar naar de actie bereidheid. Toen wij startten hadden ze nog niet van echte, professionele joint- promotion met externe merken en part ners gehoord. Dat is nu normaal. Wat is volgens jullie een Top 3 van din gen die nog zouden moeten verande ren? ED: Ik denk aan meer bioscoopdoeken en daardoor een breder aanbod voor de consument. Er moet daarnaast nog meer samenwerking tussen exploitan ten en distributeurs komen. Ik denk ook dat we film een veel breder bereik Een afscheids- en welkominterview met Paul Zonderland en Eline Danker, Managing Directors Buena Vista International (Netherlands) B.V. moeten laten krijgen. Dat heb ik gezien in Engeland waar naar de film gaan zoveel gewoner is dan in Nederland. Er is daar bijvoorbeeld een veel hoger niveau aan filmjournalistiek. Alle tijd schriften schrijven over film. Als vierde denk ik dat we ons veel meer moeten realiseren wat er gebeurt als iemand als klant naar de bioscoop komt: service e.d. PZ: Ik zou daar aan toe willen voegen; meer doeken en meer concurrentie aan de exploitantenkant. De rest is dan een gevolg. Ik geloof niet dat Nederland zo a-typisch is als het a-typische bios coopgedrag. Het laatste a-typische dat Nederland heeft uitgebracht is de DAF. Het is opvallend dat de Nederlandse markt gekenmerkt wordt door het feit dat de filmverhuurders vaak eerder als collega's dan als concurrenten met elkaar omgaan en dat terwijl er zo hard geknokt moet worden voor ruimte op de bioscoopschermen. Ervaren jullie dat ook zo? ED: Ja, ik denk dat het komt door de vraagsituatie. Het maakt de consument niet uit of het een film van UIP of van ons is. Het is niet zoals in de super markt waar het uitmaakt of je een pak koffie van Albert Heijn-huismerk of van Douwe Egberts koopt. Dan word je pas keiharde concurrenten. PZ: Wij beseffen heel goed dat het suc ces, net als failure, tijdelijk is. Dat maakt je veel coulanter t.o.v. elkaar. Maar je ziet wel dat posities verharden door de toegenomen onderlinge con currentie. Denken jullie dat het verstandig is geweest van Pathé Cinemas om in een stad als Eindhoven de markt open te breken? PZ: Laat ik een wedervraag stellen: is het verstandig geweest van Gaumont om in Antwerpen te gaan bouwen? In eerste instantie heeft iedereen nee gezegd, maar nu blijkt dat ze toch 40% marktaandeel hebben terwijl de markt 30% is gegroeid. Het is nu wel te vroeg om te oordelen omdat "Titanic" daar in zit. Vanuit het distributeursstandpunt is het natuurlijk altijd goed. Maar op lange termijn zijn onrendabele exploi tantenposities voor distributeurs ook ongunstig. Lijkt het niet meer voor de hand te lig gen om enkele zogeheten witte plekken in Nederland op te vullen. PZ: Mijn les van de afgelopen vijf jaren is dat ik respect heb gekregen voor exploitanten die nieuwe zalen durven te exploiteren. Het financieel risico nemen is één, maar om het binnen redelijke tijd te realiseren is een heel ander punt. ED: Men wordt tegengewerkt door de overheden. PZ: De bureaucratie maakt het inder daad zo dat het marktpotentieel niet altijd bepaalt waar men bouwt. Wat is een belangrijk waarneembare trend in het filmbedrijf? PZ: Het filmbedrijf kent gelukkig weer een enorme opbloei, door Amerika, waar groot en breed product wordt gemaakt en in Europa waar lokale pro ducties opkomen. Maar is er vooralsnog geen sprake van een kip-ei situatie? Waar gaan we nu op wachten, op de exploitant die zegt: 'Ik heb vertrouwen in die kwaliteitsfilm', of op het moment dat het publiek op de deuren bonkt dat ze kwaliteit films wil len zien? ED: je moet wachten tot er meer doe ken komen. Ik snap heel goed dat Pathé bepaalde films niet kan door draaien, zoals 'The Boxer', hoe erg ik dat ook vind. Het is geen liefdewerk- oudpapier, je kunt die films niet langer dulden als er zoveel andere films met potentieel staan te dringen. Je kunt dus alleen maar wachten tot er meer doe ken komen. PZ: Probleem is natuurlijk wel dat als deze situatie aanhoudt de markt steeds kort cyclischer wordt en men zich steeds meer concentreert op films die in de eerste weken omzet maken en dus verschraal je enorm. In die zin is het dus cruciaal om te investeren in meer doeken zodat een breder product langer wordt aangeboden. Met name ook omdat je afhankelijker wordt van de oudere doelgroep gezien de sociale opbouw van de Nederlandse bevolking. Wat kunnen we van Buena Vista Int. na 'Karakter verder verwachten op het gebied van de Nederlandse film? Warner Bros. lijkt onder de bezielende leiding van Dirk de Lille de halve markt af te romen. PZ: Buena Vista is in diverse Europese landen actief bezig om in te stappen in lokale producties. Ook wij hebben hele goede gesprekken over toekomstig Nederlands product. Hoe gaat Disney in Nederland reageren op het groeiende aantal releases van animatiefilms door de andere studios? ED: Als je naar andere intreders in de animatiemarkt kijkt dan zie je dat het allemaal studios zijn die werden ge bouwd toen Disney zo'n waanzinnig succes had met 'The Lion King'. Toen leek The Sky The Limit. Later is geble-

Holland Film Nieuws | 1998 | | pagina 6