Bioscoop in beeld: De Bermuda driehoek in bioscoopland '}FJ3!Jy: De ontwikkelingen in de film- en bios coopbranche in Nederland zijn de laatste jaren positief. Er is namelijk een duidelijk stijgende lijn zichtbaar in het aantal beta lende bezoekers. In 1997 zijn circa 19 mil joen mensen naar de bioscoop geweest. Het magische getal van 20 miljoen bezoekers lijkt in zicht. Nieuwe biosco pen worden gebouwd en vele bestaande complexen worden gerenoveerd. De omslag wordt gemaakt, namelijk niet alleen meer "een filmpje pakken", maar ook gezellig een avondje naar de bios coop. Kortom de toekomst ziet er voor alle belanghebbenden in de bioscoop branche rooskleurig uit. EDB In de EDB (Eerste Deventer Bioscoop) te Deventer is het toenemend aantal be zoekers uiteraard ook merkbaar. Rond de kerstperiode kon deze oudste nog ope rationele bioscoop van Nederland (opge richt in 1911) de bezoekers amper ver werken. Met twee zalen (256 en 135 stoe len) en een kleine foyer is het behelpen. De inrichting dateert nog van de laatste verbouwing, precies twintig jaar geleden, het balkon werd toen de zaal EDB 2. Kerst 1999, is wellicht de laatste Kerst dat de EDB met het probleem van ruimtege brek te kampen heeft. De directie van de Minerva Groep heeft namelijk aangege ven dat de toekomst voor Deventer als bioscoopstad onzeker is. De EDB is hoognodig aan een verbou wing en uitbreiding toe. Volgens de hui dige maatstaven voldoet de EDB niet meer. Daarna is namelijk meer comfort en vier zalen voor nodig. Dit is op de huidi ge locatie aan de Smedenstraat niet reali seerbaar dus zal er gezocht moeten wor den naar een nieuwe locatie. Een stad met bijna 70.000 inwoners en 6.000 studenten op één van de snelst groeiende Hogescholen van Nederland, is vanaf het jaar 2000 mogelijk bios- cooploos. Bermuda driehoek Deventer is onderdeel van de Steden driehoek, een samenwerking tussen Deventer, Apeldoorn en Zutphen. Naast de samenwerking op (semi) overheidsniveau hebben de drie plaatsen nog iets ge meen, ze hebben allemaal één bioscoop. Apeldoorn heeft de Tivoli een bioscoop met vijf zalen (1 zaal met 256 stoelen, de overige 300 stoelen zijn ver deeld over vier zalen) en in Zutphen is de Hanzehof gevestigd (één theater/con greszaal met 400 stoelen). Deze drie (inclusief de EDB) verouderde bioscopen be dienen in totaal een markt gebied (de Stedendriehoek) met meer dan 400.000 inwoners op een oppervlakte van 1.200 km2. Door de recente ontwikkelingen in Eind hoven is het wellicht aardig om de ver gelijking te maken met de agglomeratie Eindhoven, 450 km2 met iets minder dan 400.000 inwoners. Hier zijn bios coopcomplexen van Jogchem's Theaters, Minerva Groep en vanaf medio 1998 Pathé gevestigd. Dit laatste theater is in de onderstaande vergelijking meegenomen. Bij het zien van onderstaande tabel komt in Deventer de volgende vraag naar voren: "Is er in de Stedendriehoek spra ke van een Hollandse Bermuda driehoek, waar potentiële bioscoopbezoekers in het niets verdwijnen?" Het marktgebied is qua inwoners groot genoeg, de bevolkingsopbouw is inhe rent aan de rest van Nederland en Criteria Stedendriehoek Agglomeratie Eindhoven Inwoners Aantal bioscopen Aantal zalen Aantal stoelen 408.000 3 8 1-349 398.000 3 19 4.611 Deventer is met 6.000 studenten een gemiddelde (groeiende) studentenstad. £y Toch wordt er door exploitanten margi- Hj naai in dit gebied geïnvesteerd. De lage bezoekfrequentie in de Steden driehoek laat zich wel raden. Met oude theaters worden geen extra bezoekers binnengehaald, het is onmogelijk om een avondje bioscoop aan te bieden in een foyer met één tafel, zoals in Deventer. Het totaal aantal bezoekers in de regio zal zeker toenemen met het creëren van een moderne bioscoop. Een voorbeeld van zo'n toename in het totaal aantal bioscoopbezoekers is Arnhem. Met de verbouwing van het Rembrandt theater is het totale bezoek in die regio op een hoger niveau gekomen. En is dat niet wat iedereen wil, zowel de exploitant als de verhuurders? Toekomst De onzekerheid over de toekomst zal voorlopig nog wel aanwezig blijven. Het is namelijk een kip - ei verhaal, zonder nieuwe theaters geen spectaculair hoge re bezoekersaantallen, met het ontbreken van deze hoge bezoekersaantallen wordt een investering in de regio als niet ren dabel gezien. Verder maakt het ontbre ken van concurrentie binnen de steden een directie schijnbaar minder alert op kansen en bedreigingen. Echter uiteindelijk zal de nieuwbouw in Deventer wel aangekondigd worden. Anders komt er een einde aan 89 jaar (EDB) bioscoopgeschiedenis en kunnen de Deventer filmliefhebbers alleen nog terecht in het moderne filmhuis De Keizer. Mendel Peereboom foto's: Ab Hakeboom Jr.

Holland Film Nieuws | 1998 | | pagina 9