NO TRAINS NO PLANES Ellfcj echt vind je zoiets niet snel, dus heb ben we die elementen met computers gebouwd om zo dicht mogelijk bij de verhaallijn te blijven. Maar op het eiland zelf hadden we een presiden tieel paleis nodig. Dat hebben we gemaakt van opnamen van een bestaand gebouw op lokatie in Spanje waar we met computers twee sierlijke verdiepingen aan hebben toegevoegd. In feite is het bestaande gebouw de basis van dat special effect, want we nemen daar scènes op waarin de acteurs het 'paleis' in en uit lopen". Hoe zorg je er voor, dat het publiek de effecten niet kan zien? "Abeltje" heeft een hoog realiteitsgehal te, we wilden een avonturenfilm maken die er echt uitziet. Het was natuurlijk wel moeilijk om de film er foto-realis tisch uit te laten zien. Het is de kunst om ervoor te zorgen, net als een goo chelaar dat doet, dat het publiek de trucs niet door krijgt. Daarom kozen we voor een snelle montage, waarbij de special effects in korte shots voor komen. We moesten behoorlijk inventief zijn om de verschillende beelden en technieken geloofwaardig over te laten komen. Sommige ogenschijnlijk eenvou dige effcten bleken moeilijker te zijn dan complexe effecten." Wat vind je zelf de mooiste effecten? "Het leukste vind ik de effects die er wel zijn, maar die je niet ziet. Zoals het moment dat Abeltje in zijn lift door de wolken heen vliegt. Opeens ziet hij ^J door een gat in de wolken Perugona liggen. Dat ziet er zó echt uit. Geen mens die denkt: dit zijn special effects waar ik naar kijk!". Drie maanden geleden startten de opnamen van "No Trains No Planes", de nieuwe speelfilm van Jos Stelling die eerder o.a. "De Illusionist" en "De Vliegende Hollander" maakte. Gêne Bervoets, Ellen ten Damme, Dirk van Dijck, Henri Garcin, Peer Mascini, Kees Prins en Katja Schuurman spelen enkele van de hoofdrollen in een tragi-komedie over de gasten van café Centraal. Deze coproductie van Jos Stelling Films BV, VPRO Televisie, Regina Ziegler Filmproduktion en NV Era Films SA zal in het voorjaar van 1999 in de Nederlandse bioscopen te zien zijn. "No Trains No Planes" vertelt over de levens en liefdes van de gasten van café Centraal. Het verlopen, monu mentale etablissement aan het Stationsplein is een verzamelplaats van karakteristieke klanten. Het dage lijkse ritme wordt doorbroken als rom melaar, kunstenaar en uitvreter Gerard (Dirk van Dijck) zegt naar Italië te ver trekken. Hij neemt afscheid van zijn vriendin Paula (Ellen ten Damme), van barman Joof (Henri Garcin) en diens dochter Rietje (Katja Schuurman), van zijn kroegmaten Jacques (Kees Prins), Coby (Leny Breederveld), Ton (Aat Ceelen), Benny (Peer Mascini) én van zijn succesvolle broer, de befaamde zanger Mario Russo (Gene Bervoets). Het wordt een vrolijke, memorabele dag die anders afloopt dan wie dan ook had kunnen denken. Regisseur Jos Stelling schreef samen met Hans Heesen het scenario van "No Trains No Planes". Het verhaal is geïnspireerd op de roman "Broeder weelde" van Jean-Paul Franssens. Uitvoerend producent van de film is Anton Kramer. In belangrijke bijrollen zijn onder meer te zien Victor Löw, Cecile Heuer, Raymonde de Kuyper, Thea Breederveld en de 20-jarige Ilse DeLange, die op dit moment furore maakt als zangeres-tekstschrijver. \i_

Holland Film Nieuws | 1998 | | pagina 9