De slotavond van het Nerlands Film Festival 1998 Op 2 oktober jl. werd voor de 18e keer de slot avond van het Nederlands Film Festival georgani seerd. Deze avond werden de belangrijkste Gouden Kalveren uitgereikt. LH De voorzitter van de jury, de heer Beelaerts van Blokland leest het juryrapport van de Speciale Juryprijs voor. Muzikaal intermezzo met Volumia, die de titelsong van "Het 14e Kip petje" ver zorgde. De beesten zelf hadden dit jaar een kleine schoonheidsoperatie ondergaan (iets hoger op de poten en een meer omhoog gerichte blik), maar dit weerhield de organisatie er niet van de slot avond van het festival volgens het inmiddels bekende stramien op te zetten. Evenals voorgaande jaren hadden de belangrijkste personages van het festival zich verzameld in de zeer sfeervol aangeklede en uitgelichte Central Studio's te Utrecht. Hier kon men 'aanzitten' aan het diner aan een van de vele ronde tafeltjes. Er werd gezellig gebabbeld, gebuurd bij de andere tafeltjes en van het voorgerecht geproefd. Na het welkomstwoord van festi valdirecteur Jacques van Heij- ningen, die tevreden was met de ruim 60.000 bezoekers die het festival getrokken had (10% meer dan vorig jaar), nam Roeland Kooijmans voor de AVRO de presentatie van de avond over. Tijdens het voorge recht werden de Kalveren voor de Beste Acteur en Actrice uitge reikt aan respectievelijk Johan Leysen voor "Felice... Felice..." en Monic Hendrickx voor "De Poolse Bruid". Na een muzikaal intermezzo en het opdienen van de volgende gang ging de uitreiking verder met de Prijs van de Nederlandse Filmkritiek. Deze prijs, in de vorm van een facilitaire onder steuning bij het uitbrengen van de desbetreffende film in het buitenland, ging naar de docu mentaire "Het Ondergronds Orkest" van Heddy Honigmann. De speciale juryprijs werd door juryvoorzitter en commissaris van de koningin Beelaerts van Blokland overhandigd aan Sonia Herman Dolz voor haar docu- Sonia Herman Dolz ontvangt het Gouden Kalf voor "Lagrimas Negras". mentaire "Lagrimas Negras". Dat de genomineerden kennelijk teveel in spanning zitten om goed te kuanen luisteren bleek uit het fetfaat de winnares aan de voorzitter van de jury vroeg wat er in het juryrapport stond. "Dat heb ik net voorgelezen", was het antwoord. De uitreiking van het Gouden Kalf voor de Beste Lange Documentaire werd voorafge gaan door een komische act van Loes Luca, verkleed als het 15e kippetje dat na een -voor dit gezelschap wellicht- vrij pikante scène een Gouden Kalf baart. Dit Kalf ging uiteindelijk naar regis seur Fatima Jebli Ouazzani voor haar film "In Het Huis Van Mijn Vader". De hilarische stemming van het publiek sloeg al snel om in ontroering bij het horen van de dankwoorden van de tot tra nen toe geroerde winnares. Het Gouden Kalf voor de Beste Regie ging naar Karim Traïdia voor zijn film "De Poolse Bruid". Het laatste Kalf, dat voor de Beste Speelfilm, ging, vergezeld van een bonus van f 25.000,- naar de makers van "Felice... Felice...". Hiermee was de feestvreugde compleet en kon men zich aan de tafels, die in sommige geval len inmiddels bevolkt werden door meerdere Kalveren, aan het dessert wagen. Hierna gingen stoelen en tafels aan de kant om plaats te maken voor het tradi tionele filmbal. Partyliefhebbers in avondkleding konden hier nog de hele nacht genieten van de drank, de saté, de band Volumia, een slagwerksensatie, ordinaire discomuziek en natuurlijk het flaneren. Ik weet niet of hier na half 4 's ochtends nog spannen de elementen aan zijn toege voegd, maar in ieder geval hield ik het om die tijd voor gezien op het Nederlands Film Festival 1998. Tekst: P. Kleisen Foto's: J. Maasland Namens de KNF wordt de Prijs van de Nederlandse Filmkritiek aan Heddy Honigmann (links) uitgereikt Vreugde bij Kalfwinnaar Johan Leysen. Jacques van Heijningen kan terugkijken op een geslaagd festival. Paula van der Oest, genomineerd voor de regie van "De Trip van Teetje", in afwachting van de uitslag. Loes Luca heeft haar kippepak omgeto verd tot galajurk en leest het juryrapport voor aan de ontroerde Fatima Jebli Ouazzani. rrjllrljj f 15E KIPPETJE BAjRT GOUDEN KALF

Holland Film Nieuws | 1998 | | pagina 15