De Pen: Deugt de Nederlandse Film en Televisie Academie? iy l Het zou me niet eens verbazen als méér mensen weten waar de Film academie gevestigd is, dan waar het Rembrandthuis zich bevindt. Of aan welke gracht het Anne Frankhuis ligt of waar het Leger des Heils je als daklo ze een slaapplaats bieden kan. Iedereen heeft wel eens uit het raam van de lijn 1 zitten staren naar de inmiddels vaal-blauw oplichtende belettering boven die hermetisch gesloten ijzeren deur aan dat smalle pand aan de Overtoom in Amsterdam. Het heeft altijd iets ongrijpbaars, geheimzinnigs gehad, die plek. Omdat je niks zag. Er ging nooit iemand naar binnen, er kwam niemand uit. Er gebeurde niks, onder die licht bak met 'filmacademie', tenminste niet als fk de tram uit keek. Ik stelde me voor dat wat zich daar afspeelde vooral veel tijd kostte, nacht en van aanwezigheid vergde, zich in diepe duisternis diende af te spelen en dat er voor de aanwezigen geen tijd was om af en toe het daglicht te ver dragen. Oud-studenten van de Filmacademie zagen er in mijn herinnering uit die dagen dan ook altijd pips en ietwat ongezond pukkelig uit, een beetje dat benauwende zolderkamer-intellectu- alisme uitstralend. Ik geef toe, het is allemaal lang gele den. Nu zie ik er regelmatig mensen in en uit gaan. Ik kom er op andere tijdstippen langs. De tram rijdt vaker. En het aantal stu denten is in de loop der jaren enorm toegenomen, dat kan ook een verkla ring zijn. Is de Filmacademie nou goed of niet? Als opleiding, bedoel ik. Die vraag wordt me tegenwoordig vaak gesteld. Natuurlijk alleen maar door mensen die er nooit opgezeten hebben. Of door mensen die er juist graag op willen. Ik heb er nooit opgezeten. Nooit geprobeerd er op te komen. Ik wilde graag televisie maken, de werkelijk heid vastleggen, beïnvloeden, betrap pen. Geen fictie. Zelf een speelfilm maken wondt me als idee in het geheel niet op. Daar lagen mijn ambi ties niet. Radio en televisie vond ik veel interessanter. Televisie was in die tijd nog een vies woord op de Overtoom. Op de Academie van die jaren was daar geen plaats voor. Dat is allemaal veranderd, intussen. De vraag of de Filmacademie deugt komt zelden alleen. Alles wat je daar leert kun je toch ook in de praktijk leren? Ja, dat klopt, maar krijg er de kans maar eens voor. Zonder de filmacademie kom je er ook, als je maar talent hebt! Helemaal waar. Maar het moet wel erg meezitten als je dat in eenzelfde hoeveel heid jaren voor elkaar krijgt. De Filmacademie werkt alleen maar frustrerend op mensen met talent, het wordt eerder verpest dan ontwikkeld! Zal ook wel eens gebeurd zijn de afge lopen veertig jaar. Niet iedereen die goed is in het vak, blijkt een goed docent te zijn. Studenten (wel of niet voldoende talent) mo gen zichzelf bovendien graag overschatten. Doordat ik jarenlang in het Hilversumse heb vertoefd, weet ik dat -zonder dat de omroepbazen en -opdracht gevers dat zich realiseren- aan praktisch alle inte ressante televisieproducties wordt meegewerkt door oud-studenten van de Film academie. Tientallen van hen bepalen of beïnvloeden de kwaliteit van een ongekend aantal drama- en documentaire-producties, zowel bij publieke als commerciële omroep. En dan heb ik het nog niet eens over hoe de Nederlandse speelfilmwereld is doordesemd met het talent en de pro fessionaliteit van diegenen die wel die blauwe poort onder de verlichte letters aan de Overtoom zijn binnengegaan. Ik werk nu ruim 1,5 jaar bij de Nederlandse Film en Televisie Aca demie en mijn antwoord nu is niet anders dan mijn antwoord toen: ja, alles kan beter - maar hij is goed. Ad 's-Gravesande directeur Nederlandse Film en Televisie Academie De pen gaat naar Louis van Gasteren

Holland Film Nieuws | 1998 | | pagina 21