Bewegende Beelden, Witte Doeken wm Op 8 mei 1998 werd tijdens een feestelijke bijeenkomst in het Streekhistorisch Centrum te Stadskanaal, het boek "Bewegende Beelden, Witte Doeken" gepresenteerd. Het eerste exemplaar werd onder toeziend oog van de bekende noordelijke bioscoopfamilies, Abeln, Hollemans en 1 Dommering en uiteraard pers en TV, door de schrijver van het boek, Jan 1 Mooibroek overhandigd aan Frits Brink de voorzitter van de NCRV (zie foto). Naast de boeken die reeds zijn ver schenen over Rotterdam, Amsterdam, Leiden en Groningen is een boek ver schenen over een deel van Nederland waar u misschien niet zo gauw aan zult denken als het over bioscopen gaat. Er wordt immers vaak gedacht dat het zich allemaal in de randstad afspeelt, maar niets is minder waar. Ook de pro vincie droeg en draagt zijn steentje bij in de boeiende wereld van de bios coop. Na lezen van dit boek zult u dat kunnen beamen. Wie is Jan Mooibroek. Jan Mooibroek, de schrijver van het boek is geboren in 1943 in Mussel- kójnaal. Naast zijn dagelijkse bezigheden als hoofd van de repro in het gemeen tehuis van Stadskanaal is hij sinds 1959 werkzaam als operateur bij de familie Abeln, eerst in "De IJzeren Klap" te Musselkanaal en nu sinds 1985 in Smoky van Theo en Koos Abeln in Stadskanaal. Hoe is het gekomen. Zijn meer dan normale belangstelling voor he^jilmbedrijf, waar hij tot zijn spijt nooit fulltime in werkzaam is geweest, heeft geleid tot het schrijven van dit boek. Als jongen van 8 jaar was hij iedere zondag te vinden in de bios coop, of in Musselkanaal, waar hij later dus operateur zou worden of in Luxor in Stadskanaal van de familie Hollemans. Hij was volledig in de ban van het bewegende beeld en het witte doek. De bekende cowboy-films met zoals er werd gezegd "Rooie Roggers" en de toenmalige bekende en mindere beken de sterren waren aan hem zeer wel besteed. Uit die belangstelling onstond een verzameling over het bioscoopbe drijf in al zijn geledingen. Een verzame ling die alles met de bioscoop in Nederland en daarbuiten te maken heeft, maar ook met het plaatselijke bioscoopgebeuren. De ondertitel van het boek luidt dan ook "Een rondreis langs verdwenen en bestaande biosco pen in de Kanaalstreek en de regio Oost-Groningen". Want voor dat gebied heeft Jan Mooibroek de laatste 10 jaar een gezonde belangstelling gehad, vooral wat betreft het bioscoopbedrijf. Het resultaat is een fraai boek gewor den met veel foto's (140 pag.), docu menten en wetenswaardigheden over de bioscopen in de Kanaalstreek en Oost-Groningen. De Bioscoopfamilies Ruwweg kan de grens waarover het boek gaat getrokken worden tussen Hoogezand vlakbij de stad Groningen en Klazienaveen/Emmen in de provincie Drenthe. In het boek komen 21 biosco pen aan bod die ooit in deze omgeving zijn geweest of er nog zijn. De familie Abeln is al genoemd en komt uiteraard uitgebreid in beeld. Koos Abeln, de vader van Theo en Abel was immers een pionier op het gebied van bioscoopex ploitatie. Ook de familie Hollemans die ooit is begonnen in Stadskanaal -Opa Geert opende er in 1924 het Luxor- theater, kleinzoon Geert exploiteert nu Hollywood in Winschoten- komen ook uitgebreid aan bod in het boek. Ook aan de familie Milius uit Hooge- zand-Sappemeer is een hoofdstuk ge wijd. Zij verzorgden tenslotte al vanaf 1912 de bioscoopvoorstellingen in Hoo gezand en vanaf 1958 met hun tweede bioscoop het CentrumTheater in Sappe- meer. Vermeld moet worden dat zowel Abeln, Hollemans als Milius aan de wieg hebben gestaan van de Nederlandse Bioscoopbond. Uit de Noord-Neder landse Bioscoopbond door voornoemde heren mede opgericht is de latere NBB ontstaan. De bioscopen in Musselkanaal, Stads- ê*Q kanaal, Oude Pekela, Veendam, Ter Apel, de Flora-Bioscoop van de heer Lubber- man, die later nog in Centraal in Rot terdam heeft gewerkt, en Winschoten, waar behalve Hollemans die er het Scala-Theater exploiteerde zich ook het zeer bekende Hotel Dommering bevond als schouwburg en bioscoop, u leest in het boek hoe het allemaal begon en hoe het soms triest eindigde. De kermis. Het boek heeft als ondertitel "Van ker- mistent tot bioscooptheater", want zoals u misschien weet is de bioscoop op de kermis min of meer groot gewor den. Er staat een foto in van de voor zover bekend enige overgebleven Ker- misbioscoop in Nederland, die van de familie Welte uit Zuidlaren, die met deze bioscoop tot na de Tweede Wereld oorlog de kermissen bezocht. Mocht na het lezen van dit artikel uw nieuwsgierigheid zijn gewekt en mocht u het boek wilt bestellen, dan volgen hieronder de gegevens hoe u het boek in uw bezit kunt krijgen. Bewegende beelden, witte doeken van kermistent tot bioscooptheater Uitgegeven door: Streekhistorisch Centrum Ceresstraat 2 9502 EA Stadskanaal telefoon (0599) 612 649 fax (0599) 651 287 Het boek is ook in de boekhandel ver krijgbaar. Het ISBN nummer is 90 804277 13 De prijs is slechts 19,95 (exclusief even tuele verzendkosten).

Holland Film Nieuws | 1998 | | pagina 28