Titra Laser Film Laboratorium E m m "Een regel tekst lezen kost 2 seconden H UI tt H O CL Q UJ Het product van Titra Film valt misschien niet direct op maar je mist het absoluut als het afwezig is. Titra verzorgt namelijk de ondertitels van vrijwel alle bioscoopfilms die in Nederland draaien. door L. Kleisen Voordat ondertitels op filmko- pieën staan, wordt er heel wat werk verzet door de tweeëntwin tig medewerkers van Titra in Amsterdam-Oost. Collega's doen hetzelfde werk in de overi ge tien landen waar het bedrijf een vestiging heeft waaronder in Amerika, Zwitserland en Griekenland. Aparte bedrijfstak Ellen Schut werkt al achttien jaar bij Titra: "Ik ben begonnen op de vergelijkafdeling. Toen deed ik het spotten en nu de filmplanning. Dat betekent alles regelen vanaf het moment dat de film binnenkomt, totdat hij de deur weer uitgaat. Daarnaast ga ik naar filmbeurzen, Cannes en naar contactdagen, om con tacten te onderhouden met onze klanten. Ik help ook met het draaien van de films, of met het inpakken als het nodig is. Het is een hele zelfstandige baan. Er zit niet constant iemand over je schouder te kijken." Frank Bovelander van de administratie en werkzaam bij Titra sinds 1991, beaamt dat: "Het is ontspannen werken hier, er is veel vrijheid. Het is bovendien een aparte bedrijfs tak. Er zijn niet veel bedrijven zoals dit." Ze zijn het er wel over eens dat het vroeger gezelli ger was bij Titra. Frank: "Toen zaten we midden in de Jordaan in een kleiner pand. Gingen we tafeltennissen in de lunchpauze of voetballen. We hadden een eigen zaalvoetbalteam. Het is drukker geworden en nu door de ploegendienst zie je elkaar minder." Van spotten tot branden Ellen vat het ingewikkelde pro ces van het 'titelen' zo eenvou dig mogelijk samen: "Het begint met een vertaler die de film hier in de showroom komt bekijken. Hij krijgt een video mee naar huis en het script. De vertaling krijgen we geleverd op diskette. Die voeren we vervolgens in in ons computersysteem, het zoge naamde 'spotten'. Dat houdt in dat de tekst met timecodes in het systeem komt, gemeten in 'foot'. In een foot zitten zestien beelden en dat duurt anderhalve seconde. Mensen hebben twee seconden nodig om een regel tekst te kunnen lezen. Tijdens het spotten komen er ook codes in de computer die scènewisse lingen aangeven in de aktes, zoals bijvoorbeeld bij het wisse len van camerastandpunt. Na het spotten gaat de film naar de vergelijkafdeling ter controle. Hier wordt tevens fysiek gecon- achterste rij v.l.n.r.: Ko, Hans, Ellen, Frank, Tim en Regis, voorste rij v.l.n.r.: Angela, Lelitha, Leo, Angie en Hannah

Holland Film Nieuws | 1999 | | pagina 17