o Q Z UI gehuild ga je lekker romantisch naar Titanic'." Horror en lachfilms In het lab zijn drie titelaars aan het werk: Leo Dudart, Hans Jonkers en Tim van Leuven. Niet aanwezig zijn Roy Bondalapidiah, Tom Krabbe, Ben Smit, Fred Wildeman, Ko Wildeman en Eugene Gesser. Leo is een oude rot in het vak. Hij werkt al zesentwintig jaar bij Titra: "Het is begonnen door mijn eigen hobby fotograferen. Ik ben gestart als clichézager, later deed ik fotografie en etsen. Dit werk is heel erg veranderd, vergeleken met vroeger, maar het is toch wel leuk. Ik blijf hier nog wel vijftien jaar denk ik, want het bevalt mij hier uitste kend. In de loop van de jaren heb ik al heel wat nieuwe colle ga's gezien én vakantiehulpjes." Leo gaat bijna elke week naar de bioscoop, meestal met zijn vrouw. Zijn favoriete bioscoop in Amsterdam is City. "Ik houd het meest van goede science fic- tion zoals 'Star Wars' en 'Star Trek'. Verder houd ik van horror en actiefilms," vertelt Leo. Vrijheid Leo's collega Hans werkt ook al weer veertien jaar bij Titra: "Ik ben er ingerold via een uitzend bureau. Ik vind films sowieso leuk en het werken in ploegen dienst vind ik prettig. Zo heb je elke dag vrije tijd. Ik ga zelf nooit naar de film. Ik zie ze hier allemaal, als de films gecontro leerd moeten worden. Mijn favoriete film is 'Twister'." Titelaar Tim is na een baan bij de douane en diverse kantoor baantjes eveneens via het uit zendbureau bij Titra gekomen. Hij zit er nu elf jaar: "Op een gegeven moment wordt het alle maal een beetje hetzelfde. Je vergeet weleens hoe leuk het eigenlijk is, al die films. De vrij heid van werken hier is heel leuk. Mensen vragen mij vaak naar welke film ze moeten gaan. Mijn tip nu? Ik vind 'Austin Powers; The Spy Who Shagged Me', een leuke film; stijl jaren zestig/zeventig." Ook Hans is zeer te spreken over de vrijheid van werken: "Als iedereen zijn verantwoordelijkheid maar neemt. Dat heb ik wel anders meegemaakt bij andere bazen. Je kunt hier je werk zo indelen, dat je vrij creëert. Maar tijdens het eten staan de machines niet stil." Teveel geweld Tjeerd Buys is de technische man van het bedrijf. Hij past al tweeëntwintig jaar op de machi nes. "Je bent hier een beetje eigen baas. Je hebt de vrijheid om te doen wat je wilt. Het werk is wat eenzijdiger gewor den dan vroeger. Toen moest je apparaten per onderdeel repare ren en vaak zelf dingen opnieuw ontwerpen en maken. Nu trek je er een printplaat uit en stopt die in de computer, die dan aangeeft wat er mis is. Toch is er genoeg te doen. Elektronica gaat ook stuk en er blijft nog genoeg mechanica over om me bezig te houden," aldus Tjeerd. Hij gaat weinig naar de bios coop: "Ik zie hier veel stukjes van films en in de meeste vind ik teveel geweld zitten. Dat heb ik gauw gezien. 'Titanic' was in principe een redelijk interessan te film. Ik ben een verwoed watersporter en daar steek ik al mijn tijd in. Ik heb zelf een boot gebouwd. Daarom vond ik die film wel boeiend. Kijken wat er nu fout gegaan is." Apart vak Regis Tissier werkt twintig jaar bij Titra en is sinds vijfenhalf jaar directeur in Amsterdam. Het leuke vindt hij dat het een relatief klein bedrijf is, waar door je echt voor alles moet zor gen: "Vaak is het heel span nend, maar we raken niet in paniek van zaken als deadlines en kopieën die nog niet binnen zijn, terwijl we echt moeten gaan titelen. Eigenlijk hebben wij hier twee bedrijven, we ondertitelen films en bouwen de machines om te titelen." Geeft Regis zijn medewerkers inder daad veel vrijheid? "Ik houd niet van vertellen hoe het moet. Mensen zijn zelfstandig en doordat ze hier zo lang werken, weten ze wat ze moeten doen... en niet moeten doen. Dat is belangrijk voor de kwaliteit. Het is een apart vak, dat je niet op school leert. Je moet het in de praktijk leren." Regis veront schuldigt zich: de chauffeur is ziek vandaag, dus hij moet even zelf een film wegbrengen. Een klein bedrijf, hij zei het al, waar iedereen weet wat hij moet doen. 05/10/99 - 16/10/99 13/10/99 -20/10/99 14/10/99 16/10/99 - 31/10/99 23/10/99- 31/10/99 24/11/99 - 02/12/99 04/12/99 20/01/00 23/01/00 26/01/00 - 06/02/00 09/02/00 - 20/02/00 26/02/99 21/03/00 06/03/00 - 09/03/00 Internationaal Filmfestival van Vlaanderen Festival Latino Americano no de Cine y Literatura in Theater Lantaren/Venster in Rotterdam Opening Nederlandse Film en Televisie Academie Amsterdam Cinekid op locatie Cinekid, film-, televisie- en nieuwe mediafestival voor vier tot zestien jarigen in Amsterdam International Documentary Festival Amsterdam (IDFA) Uitreiking European Film Awards in Berlijn Opening FilmFan 2000: Dag van de Nederlandse Film in Arnhem Uitreiking Golden Globes Internationaal Film Festival Rotterdam Internationaal Film Festival van Berlijn Bekendmaking nominaties Academy Awards Uitreiking Academy Awards ShoWest in Las Vegas 1 9

Holland Film Nieuws | 1999 | | pagina 19