SLOTAVOND NEDERLANDS FILM FESTIVAL WEER VOL VERRASSINGEN De Ontdekking van de hoofdrolspelers Naast alle aandacht voor de uitreiking van de laatste Gouden Kalveren van deze eeuw en het afscheid van festivaldirecteur Jacques van Heijningen, was er tijdens de slotavond van het Nederlands Film Festival ook weer alle ruimte voor onverwachte wendingen en verrassende uitspraken. Zoals op voorhand te voor spellen was, waren er ook dit jaar weer de nodige memora bele momenten. Was het niet de voor het publiek onverwachte entree van Rutger Hauer en Jeroen Krabbé die, onder begeleiding van de muziek uit "Soldaat van Oranje", op een klassie ke motor de zaal binnenre den om vervolgens enkele Gouden Kalveren uit te rei ken, dan was het wel de opmerking van winnaar Rijk de Gooijer dat hij zichzelf bij een volgende nominatie meer competitie toewenste. Ook de uitspraak van Ian Kerkhof dat het Gouden Kalf DE GOUDEN KALVEREN 1999 Beste Film: "Abeltje" Beste Regie: Roel Reine ("The Delivery") Beste Acteur: Rijk de Gooijer ("Madelief") Beste Actrice: Nadja Hüpscher ("De Boekverfilming") Beste Scenario Speelfilm: Timo Veltkamp Ger Poppelaars ("Missing Link") Grolsch Filmprijs: "Lef" (Ron Termaat) Grosch Prestatieprijs: Eddy Terstall Citroen Publieksprijs: "Madelief, krassen in het tafelblad" voor "Shabondama Elegy" (Speciale Juryprijs) een straatwaarde van 4.000,- zou hebben, maar dat hij zich afvroeg of iemand hem de naam van de straat kon vertellen, oogstte weinig waardering. Toch waren er ook winnaars die oprecht blij waren met de prijs die zij in ontvangst mochten nemen. Daartoe behoorden zeker Ron Termaat en Marijke Klooster man. De jarenlange worste ling om het idee van de speelfilm "Lef" op 35mm vastgelegd te krijgen, werd in Utrecht beloond met de Grolsch Filmprijs waaraan een geldbedrag is gekoppeld van 30.000,-. De hoog te van het bedrag moet de makers als muziek in de oren hebben geklonken. Toch moet ook het feit dat het een publieksjury is geweest die "Lef" in deze categorie tot de beste film benoemde, Ron Termaat een goed gevoel hebben gegeven. De film moet tenslotte nog in première gaan. Het Gouden Kalf voor de Beste Film werd als laatste van de avond wegge geven. Producent Burny Bos kreeg de prijs voor "Abeltje" omdat hij er volgens de jury in was geslaagd een film met internationale allure te maken. Bos bedankte zowel Warner Bros (Holland) als Warner Bros. Home Video voor het grote vertrouwen dat beide maatschappijen hadden getoond. Na de uitreiking van de Gouden Kalveren werd er tijd vrijgemaakt om scheidend festivaldirecteur Jacques van Heijningen lof toe te zwaai en. Na een toespraak van festivalvoorzitter Frans Afman, ontving Van Heijningen van Wethouder Van der Linden de Feyter van de Gemeente Utrecht voor zijn rol om van Utrecht een festivalstad te maken, de Speld van de Stad Utrecht. HARKYMULISCH DE ONTDEKKING VANDE HEMEL In het vorige nummer van HFN stelden we de vraag welke acteurs volgens u de hoofdrollen zouden moeten spelen in de film "De ont dekking van de hemel". Uit alle e-mailtjes, brief kaarten en brieven heeft de jury een winnaar getrokken. Volgens de uiteindelijke winnaar Mare Janssen uit IJmuiden moet de rol van Max gespeeld gaan worden door Pierre Bokma, die van Onno Quist door cabaretier en acteur Thomas Acda, moet Loes Luca de rol van Ada Brons krijgen en hoort de rol van zoon Quinten te gaan naar Olivier Tuinier. Noemenswaardig was de inzending van ex-Warner employee Francien Schuursma. Zij vond de rol van Max zeer geschikt voor Daniel Day Lewis en die van Onno Quist voor Stephen Fry. Het door de makers gesig neerd boek "De Ontdekking van de Hemel" zal zo spoe dig mogelijk naar de win naar worden opgestuurd. 24

Holland Film Nieuws | 1999 | | pagina 23