Bioscoopbezoek 1999 beter verdeeld over het f ilmaanbod De cijfers van het bioscoopbezoek in Nederland gedurende de eerste negen maanden van het jaar lijken een optimisti sche kijk op het filmjaar 1999 in de weg te staan. Toch is er volgens NFC Onderzoek wel reden om positief te blijven. door J. Ott bruto recette (NLG) eerste 9 maanden verricht op de ernstige gevallen en deze piraten kunnen een inval van de Opsporingsdienst verwachten." Informatielijn Een van de informatiebronnen van BREIN voor het opsporen van piraterij is de zogenaamde Informatielijn. Een telefoon nummer van de NVPI is beschik baar voor het geven van tips. Op mijn benaming 'kliklijn' reageert Kuik wat geïrriteerd, want "dat vind ik iets in zich hebben van dat het onbehoorlijk zou zijn dat, als jij op de hoogte bent van een misdrijf of een overtreding, je daarover iets gaat zeggen tegen opsporingsinstanties. Zo'n men taliteit werkt normvervaging in de hand. In een zo complexe maatschappij als de Nederlandse heeft ieder voor zich de verant woordelijkheid alles in goede banen te laten lopen." Toch maar niet illegaal Kuik erkent dat de illegale mate rialen vaak veel goedkoper zijn. Maar men realiseert zich vaak niet dat "iedere keer dat je een illegale kopie koopt, je bezig bent met het sponsoren van de georga niseerde misdaad en dat zijn geen fijne jongens. De winsten worden gestoken in ander illegale activi teiten, waar je persoonlijk wèl eens meer last van zou kunnen krijgen." Een ander effect waar men waarschijnlijk niet bij stil staat: "Het gaat ook om werkgele genheid. De branche moet het van z'n kaskrakers hebben. Daarmee verdienen ze geld dat ze weer te steken in nieuw talent waar zij risico mee lopen. Piraten gaan voor de kaskrakers. Hierdoor loopt de branche opbrengsten mis en heeft het zo minder geld voor nieuw talent. De consument snijdt zich daarbij in z'n eigen vingers, want het resulteert in een minder breed repertoire." Wat je overwegingen ook zijn, werkgelegenheid, angst voor een strafblad, inbeslagname van je apparatuur of gewoon liever genieten van een film op groot doek met mooi geluid en pop- cornlucht, de boodschap van BREIN is 'doe niet mee aan de piraterij'. Heeft u tips? Bel 035 621 5520, ook buiten kantoortij den 06 53 40 54 59. Bij het schrijven van dit artikel over de resultaten van de eerste drie kwartalen heb ik gemerkt dat het nu moeilijker is dan vorig jaar, toen ik alleen'maar goed nieuws te melden had gebroken records! histori sche resultaten! stijgende lijn! Toch is het mijn taak als data analist van de NFC om ten eerste de feiten op een rijtje te zetten, vervolgens het 'slechte nieuws' waar mogelijk te relativeren en tenslotte alsnog te zoeken naar eventueel goed nieuws. De totaalresultaten (bruto recette) van de eerste negen maanden van 1999 waren 19% lager dan die van vorig jaar en 8% lager dan in 1997. Ze waren echter 10% hoger dan die van 1996 en zelfs 17% hoger dan in 1995 (zie figuur 1). Met het filmaanbod wat ons nog te wachten staat in het laatste kwartaal zouden we ongeveer op het niveau van 1997 kunnen eindigen. Vorig jaar was nu eenmaal geen gewoon 'Notting Hill de nummer een film van het eerste half jaar jaar. Eén titel was gedurende bijna een half jaar de best bezochte film, goed voor 20% van de gehele jaaromzet. De meeste bioscoopexploitanten en één filmdistri buteur hebben er wel bij gevaren. De arthouses, filmtheaters en overige biosco pen die "Titanic" niet vertoond hebben in 1998 een min of meer normaal jaar gedraaid, misschien zelfs iets geleden 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 Figuur 1) Ter vergelijking is van ieder jaar de recette van de eerste negen maanden berekend. 2 7

Holland Film Nieuws | 1999 | | pagina 26