TARZAN" - De koning is terug! EZ o U 0 <J H Johnny Weissmuller zag er prachtig uit in zijn lendendoekje, maar kon hij ook tij dens een tornado van boom naar boom slin geren? Hij was natuurlijk maar een mens. Voor de verfilming van Edgar Rice Burroughs' boek, zou Tarzan over elastieke spieren moeten beschikken, de behendig heid van een circusartiest hebben, plus een verzekering van hier tot ginder. Met andere woorden: Tarzan had een tekenaar nodig! door Melissa Morrison Voordat "Tarzan" gemaakt werd deed het onderzoeksteam van de Disney Studio's een ontdekking: een brief van Burroughs, de schepper van 'Tarzan of the Apes'. Hij had al in 1936 geschreven: "De tekenfilm moet de kwaliteit van Disney benade ren." "Het duurde meer dan 60 jaar voordat het zover was", ver telt Bonnie Arnold, de produ cent van "Tarzan", Walt Disney's 37e klassieke tekenfilm. "Als een mens zou doen wat onze Tarzan allemaal kan, zou hij minstens al zijn bot ten breken", zegt co- regisseur Kevin Lima. De "Tarzan"-films met Johnny Weissmuller dateren uit de dertiger en veertiger jaren. Na de oorlog zijn ze nog op de televisie vertoond, maar de laatste twintig jaar zijn ze een beetje uit beeld verdwenen. Na 43 speel films, een televisie-serie en een stripboek, is "Tarzan" nu voor het eerst getekend verfilmd. Disney veteraan Glen Keane ontwierp de getekende Tarzan na een studie anatomie en beeldhouwen tijdens een ver blijf van een jaar in Parijs. Eerder was hij ook de man ach ter Ariel, Het Beest (van Belle), Aladdin en Pocahontas. Voor "Tarzan" liet hij zich ook inspi reren door beelden van zijn zoon op een skateboard, waar door Tarzan nu meer door de jungle 'surft' dan slingert, zoals vroeger. Het verhaal is gebaseerd op een gedeelte van de originele tekst van Burroughs' epos uit 1914, met name het gedeelte over de adoptie van Tarzan en zijn opvoeding tussen andere schep sels dan hijzelf. "Het is een eigentijds thema", zegt Bonnie Arnold, die ook producent van "Toy Story" was. "Er zijn tegen woordig meerdere definities van het begrip 'familie'. Je hebt stiefouders, een ouder, adoptie ouders...er zijn zelfs kinderen, die door hun grootouders wor den grootgebracht. Wat is fami lie? Daar gaat "Tarzan" over. Tarzan's ouders worden gedood door Sabor, een luipaard, als hij nog een baby is. Gorilla-moeder Kala en -vader Kerchak voeden hem op. Hij speelt met het aapje Terk en met het olifantje Tantor. Hij maakt gorilla-gelui den en beweegt als een aap, alleen ziet hij er anders uit. "De band tussen Kala en Tarzan is waar het om gaat in de film", zegt Bonnie Arnold. "Toen ik met Glenn Close (die de stem van Kala doet) over de film sprak, was ze met name erg blij dat ze de rol van een moeder in ii Nigel Hawthorne/prof. Porter Minnie Driver/Jane 2 9

Holland Film Nieuws | 1999 | | pagina 28