J Lü Q Filmminnend Nederland heeft in de achter ons liggende periode behoorlijk zijn hart kunnen ophalen. Door het Zeeuwse Film by the Sea te plannen vlak voordat in Utrecht het Nederlands Film Festival voor de negentiende keer van start ging, was er feitelijk sprake van een lange fes tivalperiode. Laten we eerlijk wezen, daar kun je als filmbedrijf - behalve superkritisch - ook heel gelukkig mee zijn. Natuurlijk was het dikke pech voor 'Utrecht' dat ze achter het net visten met de première van "The Delivery" omdat die plaatsvond in Zeeland, maar alles bij elkaar genomen, hebben de festivals wel mooi gezorgd voor behoorlijk wat publiciteit voor alles wat met film en bioscoop te maken heeft. Bovendien waren ook de afgelopen fes tivals weer dankbare locaties voor gesprekken over onderwerpen die van invloed zijn op onze bedrijfstak. Ik hoor u denken: "Nou, daar merk ik anders niets van bij de kassa of aan het buffet!" Als u dat inderdaad denkt, dan hebben we toch een probleem. Enig gevoel voor lange termijn den ken is namelijk wel wenselijk om het dieper gelegen nut van filmfestivals te kunnen inzien. Natuurlijk is het voor een festivalorga nisatie meer dan prettig als alle voorstellingen eenvoudigweg zijn uitverkocht. Natuurlijk is het voor filmverhuurders aangenaam als de voorvertoningen of premières enthousiaste reacties bij het publiek losmaken, maar bij fes tivals kan het net eventjes iets verder gaan. Iedereen die het programma van Film by the Sea enige weken geleden goed heeft bestu deerd, moet hebben gezien dat er tijdens het festival twee hele belangrijke onderwerpen de revue passeerden. Eerst werd er samen met de koepelorganisatie voor ouderen in Nederland gedebatteerd over senioren en de bioscoop. Twee dagen later was de toekomst van film- educatie in ons land onderwerp van gesprek. In twee dagen tijd kwamen er in Zeeland dus onderwerpen ter sprake die van grote invloed zijn op de toekomst van de bedrijfstak. De vergrijzing van ons land maakt het meer dan noodzakelijk dat er door u en uw collega's serieus wordt nagedacht over de wijze waarop er met senioren wordt omgegaan. Kom nu niet met opmerking dat het toch een verloren doelgroep is, want in Vlissingen, zo kan ik u vertellen, waren hele andere geluiden te horen. Ook filmeducatie - en ik beperk me hier even tot educatie voor scholieren, ook al zien anderen het veel en veel breder - verdient veel aandacht. Vandaar dat tijdens Film by the Sea, deels in samenspraak met leraren, door aanbieders van filmeducatieprogramma's con structief is gesproken over hoe we jongeren vertrouwd moeten maken met het medium film. Al het gepraat - waar men al lang voor Film by the Sea mee was begonnen - heeft tij dens het festival geleid tot de eerste concrete stap richting een netwerk filmeducatie. Dit netwerk, waar ook de projecten FilmFan en Moviezone onderdeel van uit gaan maken, zal zich bezig gaan houden met het gecoördineerd aanbieden van filmeducatie aan het onderwijs. Als u meer te weten wilt komen over het net werk filmeducatie of over het seniorendebat, dan raad ik u aan het hoofdartikel in deze edi tie van HFN niet over te slaan. Of u nu wel of niet geïnteresseerd bent in de ontwikkelingen omtrent filmeducatie, het artikel dat gaat over de CKV cultuurvouchers mag u zeker niet overslaan. Al is het alleen al omdat de toe stroom van deze nieuwe vouchers naar de bioscoop- en filmtheaterkassa's vanaf novem ber volgens alle betrokkenen dusdanig zal zijn dat u zich goed vertrouwd moet maken met deze cultuurstimulerende bonnen. Jeroen Huijsdens Eindredacteur U

Holland Film Nieuws | 1999 | | pagina 3