Z 2 D J O Niets op tegen natuurlijk, maar tja, film is nu eenmaal een emotioneel product. Het ver schil tussen een film als, pak hem beet, 'André Hazes, zij gelooft in mij' en een shoarma- rol is het geloof en het vertrou wen in een emotie. Denk daar maar eens over na. Terwijl Bing Crosby het nog altijd even frisse en originele 'White Christmas' croont kijk ik om mij heen en mijn blik valt op de engel boven op de top van de kerstboom. Hij schittert als nooit tevoren met een intens tevreden blik in zijn ogen. Het is bijna Kerstmis en dat warme overdadige Anton Pieckgevoel van totale bevredi ging scharrelt door mijn onder buik. Buiten sneeuwt het. Ik drink glühwein. De kaarsen branden, de ballen in de kerst boom schitteren, de nieuw aan geschafte Ikea kleurenbollamp- jes pinkelen in diezelfde kunst boom en de centrale verwar ming staat op 7. Alles is gere geld. Familiebezoek op eerste Kerstdag, uitslapen op tweede Kerstdag en samen met half- krikkend Nederland uitvoeren waar je een hele week op hebt liggen/moeten wachten. De inkopen zijn gedaan; van veel te dure kerstloper, kerstservetten en kerstplacemats - die zonder dralen worden aangeschaft want "we kunnen ze altijd volgend jaar weer gebruiken" - tot poe dersuiker. De kerstslogan "Vreten op Aarde" zal ook dit jaar uitvoerig en in stijl worden uitgevoerd. In gepretendeerde oprechtheid zullen we gedenken dat het "kindeke Jezus" niet voor niets op aarde is gekomen. Sterker nog; het "lam gods" is voor eenieder in de bioscopie het equivalent voor het "gouden kalf", of... laten we er nog zo'n gewild kerstbraadartikel tegen aan gooien, de "kip/kalkoen/ eend met de gouden eieren". Een welhaast verloren gewaand jaar moet in de twee weken rondom de herdenking van de geboorte van de "Heiland", gered worden. Net als ons ziele- heil! Gouden tijden voor eenie der die in deze tijd bioscoopbaas speelt en al helemaal voor die genen die zo fortuinlijk zijn geweest een product op het doek te krijgen. Want dat valt warempel nog niet mee. Tot voor kort, heel kort, wist je de namen van het aantal film- verhuurfirma's, van iedereen die daar werkte, de telefoon- en de bankrekeningnummers uit het hoofd. Tegenwoordig is een gemiddelde rolodex niet vol doende. Hele computerprogram ma's moeten opnieuw worden uitgeschreven om al die nieuwe hoopvollen te registreren. Tot voor kort was de stoelendans binnen het filmverhuurdersgilde gebaseerd op een simpel melo dietje en kon je daar ook een zekere invloed op uitoefenen. Je ging als directeur, booker of publiciteitsmedewerker van de ene major naar de andere. Nu worden ze van buitenaf aange trokken en betekent gevoel voor het medium film helemaal geen ene fluit meer. Film is een pro duct en moet net als kerstbal len, ossehazen, inleg'vellen' met of zonder vleugels en waspoeder in de markt gezet worden. Er moet geld worden verdiend. Diezelfde blik die ik de laatste tijd bespeur in de ogen van vele nieuwe filmverhuurders. Ondanks het veel te lage aantal filmdoeken zijn er nog nooit zo veel filmverhuurders in Nederland geweest. Het vertrou wen in de toekomst van die kant stemt mij mild en tja tevreden. Weet U eigenlijk waar om die engel bovenop de kerst boom zit De Kerstman was samen met de Kerstvrouw druk bezig aan de voorbereidingen voor het grootste cadeautjesfestival ter wereld. Een engel klopte aan de deur en sprak: "Hé Santa, hier is je kerstboom". De Kerstman antwoordde dat hij even geen tijd had. Maar de engel nam daar geen genoegen mee, en zei "Hé Santa, ik heb nog meer te doen, teken nou even voor ont vangst, dan zet ik de boom op zijn plaats". Maar Santa had geen tijd, werd ietwat geïrriteerd en gooide de deur voor de neus van de engel dicht. Nu kreeg de engel het op zijn heupen, klopte nog eens aan en sprak brutaal toen de deur werd opengetrokken: "Hé, vetlap neem die vermaledijde kerstboom nou eens aan want net als jij moet ik ook nog een hoop mensen af". De Kerstman, trok wit weg, liep vervolgens rood aan en zei toen: "Weet jij wat jij met die film.... eh boom kunt doen..."? Precies, en daarom zit die engel nu bovenop een boom. Intens tevreden Gelukkige dagen. Jac. J.M. Goderie 2 5

Holland Film Nieuws | 1999 | | pagina 23