a. tn H I J h 0 RON TERMAAT ion Termaat, veertig ("Dan ben i]e al oud in dit vak"), partner van Marijke Kloosterman -mede producent, kostwinner en nog veel meer (ze hebben een zoon van negen)-, is schrijver, producent en regisseur van de Nederlandse film- verrassing 'Lef', die 20 januari 2000 in première zal gaan. Als je twee personen mag meenemen naar een goed restaurant voor een gezellige avond, wie neem je dan mee? Twee? Weet ik niet. Nou, als het er ook drie mogen zijn neem ik mijn vrouw mee en de acteurs van 'Lef', Alice en Viggo. Geef je liever een CD- bon of bioscoopbon cadeau? Een bioscoopbon, maar ik geef nooit bonnen cadeau. Zie je een film liever in een bomvolle zaal of helemaal in je eentje? Bomvolle zaal! Dat was ook geweldig toen we voor 'Lef' op het filmfes tival in Toronto waren. Vanaf het begin werd er veel gelachen. Je kent de film zelf door en door, hebt hem honderd keer gezien, maar in een volle zaal zie je toch weer andere dingen. Door de ogen van het publiek. gedaan? Hij is in negentien dagen opgenomen, maar daar voor ben ik er acht jaar af en aan mee bezig geweest. Ik deed in die tijd ook een heleboel andere dingen op filmge- bied. Grote en kleine projecten. En nu de film klaar is ben ik ook nog steeds aan de gang. Publiciteit enzo. Reizen. Je hebt van de bekende instanties geen geld voor de financiering van 'Lef' kunnen krij gen. Denk je dat het bij een volgende film nu wel zal lukken? Ik hoop het. Je moet natuurlijk wel goede ideeën hebben, maar die heb ik genoeg. Ik wil graag weer aan de slag, maar een nieuwe film moet niet weer acht jaar kosten. Drie lijkt me wel genoeg. Word je uitgenodigd voor zo'n filmfestival, reis, hotel en alles? Het hangt er van af. We zijn naar Totonto geweest, helemaal uitgenodigd, en naar Los Angeles, gesponsord door Holland Film, althans, zij heb ben mijn ticket vergoed. Voor de anderen hebben we de tickets zelf betaald. Eigenlijk komt het er op neer: hoe belangrijker het festival, des te meer moet je zelf betalen. Wel logisch natuurlijk. Wat is jouw favoriete website? We gaan juist een computer aanschaffen. Je ontkomt er niet aan in deze tijd. Er is trouwens een website van 'Lef op het Internet, http://www.lef- guts.nl. Met welke acteur of actrice zou je wel eens een avondje willen stappen? Met de cast van 'Lef', maar dat doen we sowieso al. Moet het een beroemde acteur zijn? OK. Robert DeNiro. Of Marcello Mastroianni, dat zou ook leuk zijn. O nee, kan niet meer. Hij is al dood. Jammer is dat. Moet filmeducatie een ver plicht vak worden op de mid delbare school? Niet alleen film, maar media in de ruimere zin. Net zoals je op school ook boeken leest. Dat zou goed zijn, ja. Wat vind jij van Holland Film Nieuws? Het lijkt me goed dat het er is voor de mensen uit het vak. Geef je de voorkeur aan Preview of aan de Filmkrant? De Filmkrant lees ik wel. Wist je als jongen al dat je films wilde maken? Ja. Toen ik vijftien, zestien was had ik dat al in mijn hoofd. Hoe lang heb je over 'Lef' Moeten krakende ver pakkingen in de bios coop verboden worden? Krakend hindert niet. Wat ik wel heel erg vind is dat het zo stinkt. Die mooie actrice van 'There's Something About Mary', Cameron Diaz, die rook de hele film naar popcorn. Dan is ze meteen niet meer mooi, vind ik. Ben je een bioscoopganger? Ja. Wel wat minder dan vroeger, maar ik denk toch wel zo'n der tig films per jaar. Dat is ook nodig voor mijn vak. Wat vind je van de BelBios? Vreselijk! Zal wel aan mijn leef tijd liggen. Welk sterrenbeeld heb jij dat je zo lang bent doorgegaan om 'Lef' voor elkaar te krij gen? Ram. Dacht je dat al? Ik weet niet veel van sterren af, maar ik weet wel dat ik er veel voor doe -ook soms vervelend- om te bereiken wat ik in mijn hoofd heb. 54

Holland Film Nieuws | 1999 | | pagina 49