BERT HAANSTRA OEUVREPRIJS 2000 NAAR JOHAN VAN DER KEUKEN Leon de Winter De film 'Mariken', gebaseerd op het razend populaire boek van Peter van Gestel, zal dit najaar in de bioscopen verschijnen. Van Gestel schreef samen met Kim van Kooten het script en bracht zijn boek daarmee tot leven. door: H. Kerkhof o o o Het boek 'Mariken' uit 1997 van Peter van Gestel werd bekroond met de Gouden Uil, de Jonge Gouden Uil en de Zilveren Griffel. Omdat het verhaal alom gelezen en geprezen wordt, is het niet zo gek dat regisseur André van Duren het idee kreeg om het boek te ver filmen. Wie anders dan Peter van Gestel zelf zou dan in staat zijn een mooi scenario te schrijven? Niet alleen is hij een begenadigd schrijver van kinderboeken, ook heeft hij zijn naam als scenario schrijver gevestigd. Zo was hij de auteur van de succesvolle televisie serie uit de jaren tachtig 'Het was sende water' en kreeg de samen werking met André van Duren al eerder gestalte met televisiefilms als 'Een dubbeltje te weinig' en 'Richting Engeland'. Vrouwelijk Eigenlijk vond Peter van Gestel 'Mariken' niet echt geschikt voor een film. De vele dialogen en ver halen geven het boek een labyrin- tisch karakter dat moeilijk in een film is te vatten. Wellicht is het hierom dat André van Duren, na de eerste lezing van het script aan Kim van Kooten de opdracht gaf de dialogen soepeler, zachter, oftewel: vrouwelijker te maken. De schrijver van een boek heeft totale vrijheid, maar aan een filmscript wordt eindeloos gemor reld. Ook Kim van Kooten kreeg na lezing het script terug met de eenvoudige mededeling: er moe ten woorden uit. Zoektocht Het boek 'Mariken' gaat volgens o Kim van Kooten over een meisje dat leeft tussen werkelijkheid en fantasie. De wees Mariken woont in het Waanwoud met de oude zonderling Archibald. Het enige dat zij weet van de wereld heeft zij gelezen in de satire 'De mensheid is een klucht'. Als zij op een dag de wijde wereld intrekt, zijn de verhalen uit dat boek ook haar enige houvast. Op verzoek van André van Duren is een klein thema uit het boek Het bestuur van het Neder lands Fonds voor de Film heeft unaniem besloten de Bert Haanstra Oeuvreprijs 2000 toe te kennen aan Johan van der Keuken. Van der Keuken maak te onder andere 'De grote vakantie' (1999), 'Amsterdam Global Village' (1996), 'Bewogen Koper' (1993), 'Face Value' (1991), 'De beelden storm' (1982) en 'Een zondag' (1960). In 1999 is besloten de twee jaarlijkse Bert Haanstra Oeuvreprijs van het Nederlands Fonds voor de Film in 2000 uit te reiken aan een filmmaker in de categorie documentairefilm. De winnaar van deze prijs krijgt een bedrag van f 100.000,- te besteden naar eigen inzicht.Het besluit van het Fondsbestuur is geba seerd op de voordracht van de Oeuvreprijs-jury, bestaande uit Jeltje van Nieuwenhoven (voorzitter Tweede Kamer), Anil Ramdas (publicist en pro grammamaker) en Pieter Verhoeff (regisseur). De jury werd bij haar beraadslagingen geadviseerd door filmhistoricus Bert Hogenkamp. Als belangrij ke criteria gelden dat het oeu vre uit een substantieel aantal films moet bestaan, dat het is opgebouwd gedurende meerde re decennia en dat de maker met zijn oeuvre in kringen van de cinematografie nationaal en internationaal aanzien heeft verworven. In 1996 werd deze prijs voor de eerste maal uitgereikt aan Bert Haanstra, waarna het de Bert Haanstra Oeuvreprijs is gewor den. Fons Rademakers ontving de prijs in 1998. In het najaar van 2000 zal de prijs officieel worden uitgereikt aan Johan van der Keuken. geprononceerder aanwezig in de film. Marikens zoektocht naar een vader en een moeder is in de film uitgegroeid tot het hoofdthema. Dit is misschien wel gedaan om een groter publiek naar de film te trek ken, want een succesvol boek alleen is daarvoor geen garan tie, zo betoogt Van Gestel. Het verhaal van 'Mariken' speelt lang geleden, toen de mensen zich niet vaak wasten. Met de naam van de hoofd persoon verwijst Peter van Gestel direct naar het drama uit de late Middeleeuwen Mariken van Nieumeghen, al hoeft een bezoeker van de film zich hier niet veel van aan te trekken. Net als bij de film 'Kruimeltje' is er wel echt ouderwets de tijd genomen om een verhaal te vertellen en dat juist die film zo'n enorm succes is geworden geeft de makers van 'Mariken' ook vertrouwen in hun film. Opleiding Het blijft de vraag hoe de film kinderen en volwassenen aanspreekt. Volgens Peter van Gestel valt daar weinig over te zeggen. Hij herinnert zich het scenario van Willem Wilmink en hemzelf voor de televisiefilm 'Het verhaal van Kees'. De moed zakte de crew in de schoenen toen ze de in hun ogen vage tekst lazen. Uiteindelijk waren zij en het publiek blij verrast met het resultaat. Peter van Gestel vermoedt dat een aantal thema's tot de ver beelding zal spreken van ieder kind uit elke tijd. Mijn gedachten dwalen hierbij af naar de passage uit het boek 'Mariken', waarin God na het eten van te veel rode bessen een wind laat die klinkt als een klaroenstoot. Dat zal bij veel kinderen en ouders heb ben gezorgd voor de nodige hilariteit. Toen Kim van Kooten ging studeren aan de Filmacademie was 'scenario' nog geen onderdeel van de opleiding. Noodgedwongen week zij dus uit naar het onderdeel 'regie'. Sinds twee jaar wordt het scenario wel gedoceerd aan de academie en Kim van Kooten vindt het dan ook jammer dat zij daar niet meer de vruchten van heeft kunnen plukken. Peter van Gestel verzacht deze klacht en verwijst naar een essay met de titel "How Not to Write a Play". Over hoe je een scenario wél moet schrij ven valt niet veel te zeggen, maar des te meer over hoe je het niet moet doen. Op dit moment vinden in Los Angeles de opnames plaats van 'The Hollywood Sign', de ver filming van het boek 'De hemel van Hollywood' van Leon de Winter. De hoofd rollen in deze Amerikaans- Nederlandse pro ductie worden gespeeld door Burt Reynolds, Rod Steiger en Tom Berenger. Er is een bijrol weggelegd voor de Nederlandse zange res Anouk met wie ook nog gesproken wordt over de titelsong. Leon de Winter richtte enige tijd geleden met de voormalige presi dent van United Artists, Eric Pleskow een productiemaatschappij op die zich met tal van films zal gaan bezighouden, waaronder meerdere verfilmingen van boeken van Leon de Winter. Paula van der Oest, regisseur van 'De nieuwe moeder' en 'De trip van Teetje' verwacht aan het einde van de zomer te kunnen starten met de opnames van haar nieuwe film. Het project, dat thans schuil gaat achter de titel 'Hotel Paraiso' is door Van der Oest zelf geschre ven. De hoofdrollen zullen, naar het zich nu laat aanzien, gespeeld worden door Sylvia Poorta, Anneke Blok en Marieke Heebink. Zij spe len drie zussen die hun uiterste best doen om te voorkomen dat hun broer, een rol van Jacob Derwig (binnenkort te zien in 'Lek'), het familiehotel in Portugal erft. Het budget van 'Hotel Paraiso' ligt tus sen de vijf en zeven miljoen gulden. Het Nederlands Fonds voor de Film ondersteunt de film met een mil joen gulden. DE HEMEL VAN Peter van Gestel en Kim van Kooten 1 8 1 9 'MARIKEN': HET BOEK KVIT TOT LEVEN! r* o 00 3 VI 3" O 4! O 3 IQ O O

Holland Film Nieuws | 2000 | | pagina 17