Li Q J ft Ik weet niet hoe het u is vergaan, maar ik heb er nogal een turbulent begin van het relatief (alles is betrekkelijk) nieuwe jaar opzitten. Wanneer u dit leest leven we halverwege februari, zijn de Oscarnominaties bekend en staat de uitreiking alweer bijna voor de deur. Altijd een feestelijke gebeurtenis waar ik erg naar uitkijk; dus mocht er weer iemand een Oscartoto gaan opzetten - en dat zijn meestal de leute van UIP - ik doe weer mee! Maar dat even terzijde. Die eerste paar weken van het jaar zijn me niet in de koude kleren gaan zitten. Ik heb weer moeten ervaren hoe kwetsbaar het gewone leven kan zijn en denk dan vaak terug aan de wijsheid die Robin Williams in het mooie "Dead Poets Society" ooit filmgerelateerd maak te: Carpe Diem. Een wijs heid waar we eigenlijk alle maal elke ochtend - als we zijn bekomen van de eerste schrik in de spiegel - mee zouden moeten beginnen. Echt rustig waren de eerste weken van januari ook niet omdat de Dag van de Nederlandse film voor scholieren, zoals die op 18 januari in CineMec in Ede plaatsvond, veel aandacht en energie opeiste. Hoe de dag in grote lijnen is verlo pen kunt u lezen vanaf pagina 16, maar graag wil ik er hier nog wel het vol gende over kwijt (iedereen die m'n vorige leader heeft gelezen, weet dat dit stukje papier min of meer m'n eigen column is geworden). De dag werd niet alleen een groot succes omdat het overgrote deel van de aan wezige leerlingen het ont zettend naar zijn zin had en dingen te zien en te horen kreeg die anders aan hen voorbij zouden zijn gegaan, maar ook omdat er filmma kers bereid waren hun neus te laten zien en een actieve rol wilden spelen. Hulde aan acteurs als Victor Löw, Beau van Erven Dorens, scenarist Simon de Waal, regisseur Lodewijk Crijns en regisseur Ruud van Hemert - hoezeer hij het ons ook moeilijk wist te maken - voor het haast grenzeloze enthousiasme dat zij op de dag tentoonstelden (en dan vergeet ik een heel rijtje namen)! Een ontmoeting tussen filmmakers en leer lingen was een van de doel stellingen van de dag en daar zijn we mede dankzij de voorgenoemde personen in geslaagd. Maar als u weet hoeveel tijd en moeite het heeft gekost om er te komen... Vandaar nu reeds een oproep aan alle producen ten, acteurs, actrices, regis seurs, cameramensen, sce naristen enzovoorts (en zij die met grote regelmaat met hen in contact komen) in Nederland: blokkeer uw agenda en kom volgend jaar allen naar de derde Dag van de Nederlandse film. Het kan een bruisende ontmoe ting tussen u en een belangrijke publieksgroep zijn. Niets anders kan pro fessioneel belangrijker zijn! Tot zover mijn twee maan delijkse pleidooi voor alles wat met filmeducatie te maken heeft. Nu weer rich ting hetgeen ons verder bezighoudt: dit magazine. Het mag dan deze keer wat dunner zijn dan u van ons gewend bent (met dank aan de adverteerders!), dat zegt niets over de inhoud. Sterker nog, er staat een aantal zaken in die de door snee bioscoopmedewerker, bedrijfsleider of directeur met grote interesse tot zich zou moeten nemen. Is het niet de (vervolg)informatie over de aanstaande zelfre gulering inzake leeftijdsclas sificatie van het NICAM, dan is het wel de informatie uit de NVB salaristabel of het artikel over de helaas actueel geworden brandvei ligheid in de Nederlandse bioscopen. U ziet het al, er passeert weer genoeg de revue in alweer een nieuwe editie van het onvolprezen vakblad voor het film- en bioscoopbedrijf. Jeroen Huijsdens Eindredacteur UJ

Holland Film Nieuws | 2001 | | pagina 3