u o j o DE ILLUSIE VAN FILM y o. U U O J O ESMÉ LAMMERS VERFILMT EIGEN VERHAAL 'TOM THOMAS' Het was filmillusie optima forma op de Haarlemse set van de nieu we Engelstalige familiefilm 'Tom Thomas' eind mei. Terwijl de temperatuur in het Kenaupark door de heerlijke lentezon werd opgestuwd tot ongeveer 25 graden, moesten er juist enkele winter se scènes opgenomen worden. 'Tom Thomas' speelt zich namelijk af in Londen aan de vooravond van Kerstmis. Nepsneeuw bedekte de stoepranden en acteurs en figuranten liepen met dikke winterjas sen rond. En niemand die dat straks in de gaten zal hebben als de film in de bioscoop te zien is. Door Jeroen Huijsdens Het verhaal gaat over de negen jarige tweeling Tom en Thomas die zich totaal niet bewust zijn van eikaars bestaan. De jongens zijn door omstandigheden namelijk allebei in een andere omgeving opgegroeid. Toch voe len de jongetjes dat er iets is, want Tom houdt er een onzicht baar vriendje op na dat Thomas heet en Thomas een vriendje dat Tom heet. De jongens lopen elkaar bij toeval toch tegen het lijf en raken vervolgens betrok ken bij een internationale han del in kinderen. Een spannend avontuur is het gevolg. Het duurde maar liefst zes jaar voordat regisseur Esmé Lammers na het alom gewaar deerde 'Lang leve de koningin' weer van zich liet horen. De reden was het schrijven van de boekversie van 'Lang leve de koningin' en een script voor 'Tom Thomas'. Bovendien kreeg ze in de tussentijd een baby die "ze wel op een fatsoen lijke manier wilde opvoeden", zo vertelde Lammers aan Holland Film Nieuws. Nu staat ze dan weer op de set met om haar heen een Engels en Nederlandstalige cast en crew. Voor Lammers, die zegt toch maar even wat Engelse les sen te hebben gevolgd om alles goed te laten verlopen, zijn de draaidagen zwaar, maar ook een feest. "Het is vooral voor de opnameleider vermoeiend om dingen voortdurend zowel in het Nederlands als het Engels uit te leggen.", aldus de regis seur. In een situatie als deze lijkt het in ieder geval wel een voor deel te zijn dat Lammers' eigen script vrij getrouw gevolgd kan worden en dat er niet geïmpro viseerd hoeft te worden. "Ik heb alles helemaal uitgeschreven. Elk zinnetje staat erin en alles is nauwkeurig beschreven.", aldus Lammers, die nog opmerkt zeer tevreden te zijn over de cast en de crew, voordat ze door haar opnameleider wordt meegeno men voor de volgende scène. Lof is er ook voor de werkwijze van de regisseur zelf, zo blijkt uit het gesprek met een van de hoofdrolspelers Sean Bean. De Engelse acteur, die te zien was in 'GoldenEye' en 'Patriot Games' en ook te zien zal zijn in 'Lord of the Rings', vindt Esmé Lammers een bijzonder prettige regisseur om mee te werken. "Ze is heel elegant en werkt op een harmonische manier samen met de crew." De acteur zegt wel blij te zullen zijn als de opnames er voor hem op zitten. De laatste maanden reist hij van de ene locatie naar de andere. "Ik wil wel weer eens even naar huis, iets ondernemen met de kinde ren of werken in de tuin. Iedereen kijkt altijd raar op als ik zeg dat ik van tuinie ren houd, maar daar heb ik nu eigenlijk wel zin in." Voordat het er voor hem op zit, moet Bean nog een keer voor de camera ver schijnen bij Esmé Lammers. Vader Paul moet Thomas ophalen van school. En dus moet Sean Bean de winterjas weer aan, en dat terwijl het prachtig weer is! 'Tom Thomas' van regis seur Esmé Lammers met Aaron Johnson, Sean Bean, Inday Ba en Derek de Lint is een produc tie van First Floor Features die naar verwachting in februari 2002 door Buena Vista International in de bioscoop zal worden uitgebracht. WERK IN UITVOERING In Spanje worden momenteel de opnames gemaakt van "Het stenen vlot", de nieuwe film van regisseur George Sluizer die de film ook produceert en samen met Yvette Biro het scenario schreef. "Het ste nen vlot" is de verfilming van het boek van José Saramango die in 1998 de Nobelprijs voor de Literatuur in ontvangst mocht nemen. De film vertelt het verhaal van het Iberische Schiereiland, ofwel het grondgebied van Spanje en Portugal, dat na een aardbeving los- scheurt van het Europese vasteland en als een gigantisch stenen vlot over de Atlantische Oceaan beweegt. De gebeurtenis heeft ingrijpende gevolgen voor alle bewoners op het losse stuk land. "Het stenen vlot" is een coproductie tussen Nederland, Spanje en Portugal en is tot stand gekomen via een CV constructie. Aan de film wordt meegewerkt door cameraman Goert Giltay, editor Jan Dop en muzikant Henny Vrienten. De hoofdrollen worden gespeeld door de Argentijnse Frederico Luppi en de Spaanse Iciar Bollain en Gabino Diego. Eind april zijn in Kopenhagen de opnames gestart van "It's AH About Love". De hoofdrollen in deze Deense, Nederlandse en Zweedse coproductie worden gespeeld door Claire Danes en Joaquin Phoenix. De regie is in handen van Thomas Vinterberg ("Festen"). De film zal in mei 2002 in première gaan en in Nederland worden uitgebracht door RCV Film Distribution. Onlangs werd bekend dat de populaire boekenserie "De Kameleon" verfilmd zal gaan worden. Regisseur Steven de Jong, die waardering oogstte met het Friese "De füke" wordt beschouwd als de meest geschikte kandidaat om het project tot een succes te maken. De KRO is als omroep betrokken bij de verfilming van wat een serie films kan wor den, maar zal beginnen met de verfilming van het eerste deel van de veelgelezen boekenserie. Het Wereld Natuur Fonds viert volgend jaar haar 40-jarig jubileum. Twee films, te weten "The Old Lion Story" en "Whale Songs" zullen speciaal ter gelegenheid hiervan door The E.A.B. Television Film Production Company (TPC) worden geproduceerd. Een en ander geschiedt via een CV constructie met de naam Nature Conservation CV. De films zullen uiteindelijk samen met het Wereld Natuur Fonds worden uit gebracht. s Tom of Thomas? Het verhaal Zes jaar Winterjas 2 O 2 1

Holland Film Nieuws | 2001 | | pagina 18