STAKING? z (0 AMERIKAANSE FILMINDUSTRIE GAAT OP NON-AC Maanden geleden hoorden we het voor het Je Amerikaanse scriptschrijvers en acteurs gaan staken. Er zouden deze zomer geen nieuw gemaakt worden en geen nieuwe episodes van series en andere programma's waar een creatieijver en een acteur voor nodig zijn. En dat zal duren tot er overeenstemming is bereikt tusseikbonden en de Hollywood studio's. Door Sandra van Noord imiteert de boze bezoeker: "Die koffie van jullie is niet te zuipen en hij is nog koud ook." En dan in de rol van buffetmedewerker: "Ik zie dat u boos bent. U vindt de koffie niet lekker? Wat is er precies mis met de koffie?" Het is de kunst om de ergste boos- Gebski: "Lijd niet langer dan nood zakelijk is. Als jij vindt dat die klant te ver is gegaan, laat hem dat dan duidelijk weten." heid weg te nemen en weer op een gewoon gespreksniveau met de klant te komen. Gebski stelt voor de klant open vragen te stellen en begrip te tonen. Het gesprek kan beëindigd worden door hem een keuze aan te bie den: hij kan een nieuw kopje koffie krijgen of een glaasje fris. Tijdens de rollenspeloefeningen hebben de cursisten nog niet het rijtje met tactieken paraat. Geconfronteerd met de boos aardig spelende cursusleider graven ze zich weer in in de ver dedigingslinies of roepen ze de hulp van de bedrijfsleider in. Dat is vandaag uit den boze. "Je moet dingen niet nalaten omdat ze moeilijk zijn, want dan blijft het probleem bestaan," geeft Gebski zijn cur sisten mee. Bij de evaluatie na afloop zeg gen elf van de twaalf deelne mers iets geleerd te hebben deze ochtend. Maar na één keer oefenen heeft niemand zich nog de tactieken eigen gemaakt. Veel zal aankomen op het werkover leg, waarin mensen stoom af kunnen blazen over hun nare ervaringen met klanten. Op zo'n moment kan ook nog eens gekeken worden of de gebruikte tactiek wel het beoogde effect heeft gehad. En elk theater heeft natuurlijk zijn eigen aan valsplan over de omgang met agressieve klanten. Daarin staat beschreven welke stappen je zelf kan ondernemen en wanneer je de politie moet bellen. De anti- agressiecursus is geen wonder middel, maar het geeft je wel het gevoel iets sterker te staan in je dagelijks werk. Maar wat een angstaanjagend verhaal had moeten worden over de gevolgen hiervan voor de Nederlandse bioscooprelea ses, is inmiddels een minder indrukwekkend 'what if....' ver haaltje. Stakingen werken in Amerika blijk baar net zoals bij ons. Je dreigt ermee als je iets gedaan wilt krijgen, het is een goed pres siemiddel om de onderhan delingen kracht bij te zetten. Het lijkt te werken Het heeft de schrijvers in elk geval geholpen. Cuba Gooding Jr. Enkele dagen na de deadline van de onderhandelingen is er alsnog een overeenkomst geslo ten. Op dit moment wordt ver wacht dat de acteurs ook zonder een staking de onderhandelin gen naar tevredenheid kunnen afronden. De inzet 11.500 scriptschrijvers zouden per 1 mei de pen neerleggen, de tekstverwerker uitschakelen, mocht er geen akkoord bereikt zijn over nieuwe voorwaarden van het collectieve arbeidscon tract dat per die datum afliep. 135.000 acteurs zullen per 1 juli het werk neerleggen, de onder handelingen hiervoor zijn nu nog aan de gang. Waar het vooral om gaat is geld, wat anders? Ten tijde van de vorige CAO-onderhandelingen speelde het nog niet zo'n grote rol, maar tegenwoordig leveren kabel, video en DVD de studio's 70% van de inkomsten. Daar willen schrijvers en acteurs van meeprofiteren. Zij willen een aandeel in de opbrengsten uit herhalingen op de kabel, uit video, DVD, Internet en distributie wereld wijd. We hebben het hier natuurlijk niet over een kla gende Cruise of Ford, maar over de vele anderen die niet altijd werk hebben en dan graag iets willen overhouden aan reruns en verdere distributie. De vakbonden voor acteurs zetten zich dan ook vooral in voor die acteurs die minder dan 70 dui zend dollar per jaar verdienen (minder dan 2% van de 135 duizend vakbondsleden verdie nen meer dan een ton - dollars - per jaar). De schrijvers hadden een extra eis waarbij het hen gaat om respect. Zij willen onder andere een prominente vermelding op de aftiteling en in de press kits en meer controle over het script tijdens de opna mes. De gevolgen Het effect van de dreiging van stakingen is in Amerika de eer ste maanden van dit jaar goed zichtbaar geweest. Voor veel series werden extra afleveringen opgenomen, het uitzendpro gramma van televisiestations voor deze zomer en herfst bevat veel nieuwsprogramma's, spelle tjes en reality shows; program ma's waar geen schrijvers en acteurs voor nodig zijn. De opnames van veel speelfilms zijn uitgesteld tot na de onder handelingen, waaronder die van de delen 2 en 3 van "The Matrix", "The Psychic" met Cuba Gooding Jr. en Gary Oldman en van "A Sound of Thunder" met Pierce Brosnan, na zijn verzoek om herschrijving van het script. Jodie Foster kon niet optreden als juryvoorzitter in Cannes omdat ze op het allerlaatste moment de rol van de geblesseerde Nicole Kidman mocht overnemen in David Finchers "The Panic Room", een film die opgenomen moest zijn voor 1 juli, mogelijk de eerste dag van de staking. Er zijn dus ook films die juist zo snel moge lijk worden geschoten, wat niet in alle gevallen de kwaliteit ten goede komt, als je de Amerikaanse recensies mag Pierce Brosnan geloven. In opdracht van de burgemees ter van Los Angeles werd een onderzoek gedaan naar de financiële gevolgen van een eventuele staking: het zou de stad 457 miljoen per week kosten en er zouden meer dan 81.000 banen verloren gaan. Sisser Over de gevolgen van de stakin gen voor film en televisie in Nederland wordt maar weinig gesproken. Van het dreigen met een staking schieten wij niet meer zomaar in de stress. Als uitvinders van het poldermodel weten wij van consensus en pra ten. Bovendien zijn we voor wat betreft de televisie niet zo afhankelijk van de Amerikaanse producties. Wij lopen vaak al te veel seizoenen achter om daar acuut iets van te merken. Voor de bioscoopreleases lijkt er voor Nederland ook niet echt veel te zijn om je zorgen over te maken. Het zou mooi zijn wanneer Europese en Nederlandse films zo een grotere kans krijgen om in de bioscoop vertoond te worden. Bovendien halen vele Amerikaanse films nooit het witte doek in Nederland; er is genoeg op de Amerikaanse planken blijven liggen om de komende productie stilte te ondervangen. Dat de hele heisa met een sisser zal aflopen, vermoedt ook RCV's Dirk de Lille. Hij ver wacht geen zichtbare h effecten op de Nederlandse doe ken. Een positief effect voor de Europese producties ziet Dirk de Lille ook niet; in geval van een staking zullen we een week lan ger naar de Amerikaanse pro ducties mogen kijken om de gaten te vullen, die zullen door exploitanten niet gedicht gaan worden met niet-Amerikaanse films. Naïviteit Vooralsnog heeft alle com motie geen effect gehad op de Nederlandse bioscoopbran che omdat de dreigementen van een staking hier niet zo serieus worden genomen. Of is er toch sprake van naïviteit of mismanage ment? De komende weken, waarin de onderhande lingen tussen de studio's en acteursvakbon den nog door gaan, zullen uitwijzen of de distributeurs wijselijk rustig hebben afge wacht of dat er in Nederland toch ook pro blemen zullen ontstaan in de bioscoopbran che. 2 8 2 9

Holland Film Nieuws | 2001 | | pagina 23