o ROTTERDAMSE KRIJGT CONCUII KUIP RENTIE kl O J ft. U O J O lil CL ONTWIKKELINGEN IN BIOSCOOPLAND De Kuip in Rotterdam is al jaren hét sym bool van groots vermaak in de wereldbe roemde havenstad. Wie De Kuip zegt, zegt voetbal. Voor de een de tempel van Feijenoord, voor de ander het stadion waar het Nederlands elftal menig winst heeft weten te boeken en verlies heeft moeten slikken. Maar vanaf augustus 2002 krijgt het begrip De Kuip ook nog een geheel andere betekenis. Door Jeroen Huijsdens NIEUWEGEIN Bedrijfsleider Jhakrie van Plaza Bioscoop in Nieuwegein stak zijn teleurstelling, zo niet woede, niet onder stoelen en banken toen de gemeente Nieuwegein eind mei haar plan nen rondom de culturele voor zieningen in de stad bekend maakte. Volgens deze plannen, die bekend staan onder de titel Ontwikkelingsplan Binnenstad, zou de culturele sector pas in 2014 aan de beurt zijn voor wat betreft uitbreiding en verbete ring. Theater De Kom en Plaza Bioscoop zitten hier echter om te springen. "Ik heb de tekenin gen van tien jaar geleden nog in de kluis liggen. Als die plannen meteen waren uitgevoerd had den de nieuwe zalen in 2014 al bijna vijfentwintig jaar gestaan. Als dit zo doorgaat, ga ik weg. Dan vraag ik ander werk aan Wolff", aldus een geëmotio neerde Jhakrie in het Utrechts Nieuwsblad van 31 mei jongst leden. Volgens wethouder De Bruin, in hetzelfde artikel, is de kans klein dat de situatie zo uit de hand zal lopen "dat Nieuwegein straks een stad is met 60.000 inwoners zonder een bioscoop." WAGENINGEN Vorige maand besloten de gemeente Wageningen en bios coopexploitant Gerben Kuipers aan het bureau Dimensie de opdracht te geven een rapporta ge te maken over de ontstane situatie. Kuipers wilde het Molenstraat Theater van de hand doen omdat hij gezien de afnemende bezoekersaantallen geen mogelijkheid zag door te gaan met de exploitatie. De gemeente reageerde door een voorbereidingsbesluit op tafel te leggen. Dit tot groot ongenoe gen van Kuipers. Bureau Dimensie kreeg een maand de tijd alle betrokkenen te interviewen. Op basis van de rapportage zal men besluiten hoe men het traject verder zal belopen. Een vervolgstudie wordt nu echter al niet uitgeslo ten. I Dan opent bioscooponderne ming Pathé tegenover het voet balstadion haar nieuwste multi plex Pathé De Kuip. Daarmee krijgt de aloude voetbaltempel er een concurrent bij. Is het niet in de naamstelling, dan wel als vorm van vrijetijdsbesteding, ook al lijkt bioscoopbezoek het doorgaans af te moeten leggen tegen het oer-Hollandse balletje trappen. De nieuwe bioscoop van Pathé zal veertien zalen omvatten met in totaal 2.742 stoelen. De bouw is medio april 2001 begonnen en de opening zal plaatsvinden in augustus 2002. Het multiplex is ontworpen door Sjoerd Soeters van Soeters Van Eldonk Ponec te Foto: M. van Huffelen Amsterdam. Dit bureau heeft onder andere ook LUX in Nijmegen ontworpen. Een nieuw aspect in Pathé De Kuip is dat er in plaats van de traditionele buffet ten, een nieuw concept zal worden geïntroduceerd waarin volledige selfservice centraal staat. Een ander punt is dat de bioscoop wordt voorzien van een in de grond opgenomen warm te- en koudeopslag ten behoeve van een goede kli maatbeheersing in de bio scoop. Zo hoopt men het verbruik van natuurlijke brandstoffen te kunnen beperken. 1 8 DE BIOS IN DRACHTEN GEOPEND Op donderdag 21 juni jongstleden is in Drachten, na een bouwperiode van zes tien weken, de Bios geopend in een voormalige Karwei bouwmarkt. De Bios is een moderne bios coop met vijf zalen en een capaciteit van totaal 600 stoe len. In iedere zaal is er digitaal geluid en veel beenruimte. Daarnaast is er een gezellige foyer met een ruime bar en 80 zitplaatsen. Het idee om in Drachten een bioscoop te vestigen is vier jaar terug geboren. Na enkele loca ties te hebben bestudeerd kwam uiteindelijk de oude bouwmarkt als beste plaats uit de bus. Het is een locatie in het cen trum van Drachten, vlakbij het uitgaansgebied met een parkeer gelegenheid voor 90 auto's op eigen terrein en nog enkele parkeerter reinen in de direc te nabijheid. Het ontwerp van De Bios werd door de eigenaren Anne en Annamarie Jongema in zijn ruwe vorm bin nen een half uur gerealiseerd. Na de ruwe schets werkte adviesburo Haverkamp uit St. Nicolaasga het ontwerp uit en kon, na het verkrijgen van de bouwvergunning in maart 2001, met de bouw worden begonnen. Voor de geluidsisolatie werd gekozen voor Faay systeemwan den en akoestische plafonds. De zalen kregen oplopende vloeren met stoelen van Huizenga, model Ibiza. In De Bios wordt gedraaid met Victoria 5 projec toren met non-rewind van Cinemeccanica en Dolby Digital van de firma Movietech. Op de dag van de opening werkte alles en waren burge meester Van der Zwaag en 150 genodigden aanwezig om de opening te verrichten. MAASTRICHT Begin juni heeft de Maastrichtse gemeenteraad besloten groen licht te geven voor uitbreiding van Filmtheater Lumière. Volgend jaar zal het filmtheater kunnen uit groeien tot een complex met vijf zalen met een totale capaciteit van 350 stoelen. Lumière heeft momenteel drie zalen. Men grijpt de uitbreiding ook aan om het huidige pand te verbouwen. BREDA Maandag 25 juni jongstleden droegen de kunstenaars Dirk Rutten en Jeroen Kascha hun objecten over aan het manage ment van het Casino Theater in Breda. Met de overhandiging van de kunstwerken werd de eerste fase afgerond van de renovatie van de bioscoop. In een paar weken tijd is de foyer van de bios coop omgetoverd tot een eigen tijdse foyer. De twee werken, genaamd 'Jelly Lights' maken daar onderdeel van uit. De aan het pla fond gevestigde 'Jelly Lights' ver anderen langzaam van kleur, van licht blauw naar donkerder en vervolgens paars. 'Jelly lights' in Casino Theater in Breda LELYSTAD Dat regeren vooruitzien betekent is een gegeven waar menig bios coopexploitant met uitbreidings- en nieuwbouwplannen al mee is geconfronteerd. Maar soms maken gemeentes het wel erg bont. Zo ook de gemeente Lelystad waar onlangs met veel enthousiasme de plannen van het Masterplan Stadshart bekend wer den gemaakt. Het centrum van de polderstad moet levendiger en aantrekkelijker worden, zo meent de gemeente. Onderdeel van de plannen is ook een nieuwe bios coop, aldus een publicatie in de Zwolse Courant. Wie hoort dat de uitvoering van het Masterplan volgens de gemeente pas in 2012 voltooid moet zijn, kan nog even achterover leunen. 1 9

Holland Film Nieuws | 2001 | | pagina 17