E x w O h UI DE LEO CLAASSEN STICHTING NODIGT U UIT VOOR EEN DIGITALE BIOSCOOPDAG met een forse kostenbesparing voor de studio's, maar de inschatting lijkt gerechtvaardigd dat die hun kaarten zetten op de waarschijnlij ker digitale revo lutie, die hen nog veel meer zou besparen. Wat overblijft zijn nichemark ten, zoals één malige onderti teling voor doven in landen waar ondertite len normaliter niet gebeurt of ondertiteling in meertalige regio's (bijvoor beeld Catalonië of België). Geluid Terwijl critici menen dat marktleider Dolby's recente acht kanaals EX systeem een misser is, pres teert Dolby ver der toch goed. Zo verkoopt de CP 650 proces sor die nu een jaar op de markt is, volgens Dolby zelf, uit stekend. Nieuw in die processor is een software- versie van Dolby E, een relatief nieuwe acht kanaalstechno logie afkomstig uit de broadcas- tingwereld, dit mede als voorbereiding op de digitale toekomst. De nieuwe geluidslampen die de theaters in de afgelopen jaren vrijwel allemaal hebben aange schaft, lijken nu toch eindelijk hun werk te mogen gaan doen. Signalen uit de richting van onder andere Kodak en Dolby, duiden er namelijk op dat de omwenteling naar de High Magenta-soundtrack er nu dan toch eindelijk aankomt. Dit is een stap op weg naar de elimi natie van het milieuonvriende lijke zilver in het analoge geluid- spoor. Totale eliminatie wordt echter pas bereikt bij de volgen de generatie, het Cyan Dye- geluidsspoor. Springkussen Schermfabrikant Harkness Hall presenteerde op Cinema Expo Airscreen, een opblaasbaar scherm voor openluchtvoorstel lingen. Waarom nu pas, zou je zeggen, het scherm lijkt immers sterk op de bekende springkus- sens voor kinderen. Harkness meldt desgevraagd dat het idee inderdaad simpel is, maar dat het moeilijk is om een opgebla zen constructie stevig op zijn kant te zetten en daar ook nog een scherm in te hangen dat vlak genoeg is om er een film op te projecteren. Tenslotte nog dit. Eén verkoper van luidsprekers vertelde op Cinema Expo dat de bioscoop wereld binnen zijn verkoopge bied een apart geval is, omdat men daar geen verstand heeft van geluid. Fabrikanten krijgen meestal met het hoofd van de afdeling techniek te maken, de filmoperateur, wiens kennis in de ogen van deze fabrikant ontoereikend is. Maar in het land der blinden blijft éénoog toch koning. De Leo Claassen Stichting zal in oktober of november voor haar examinatoren een uitstapje organiseren naar een bioscoop met digitale projectie in Düsseldorf. UCI Kinowelt in Düsseldorf is een zeer moderne bioscoop die de gasten uit Nederland graag laat zien hoe men daar werkt met de nieuw ste digitale technieken. Mocht het bezoek goed bevallen dan wordt overwogen om een zelfde uitstapje te organiseren, tegen een kleine vergoeding, voor operateurs uit heel Nederland. Dit zal dan waar schijnlijk in december van dit jaar of januari volgend jaar plaatsvinden. Voor inlichtingen kunt u terecht bij de Leo Claassen Stichting, telefoon nummer 020- 6799261. 24

Holland Film Nieuws | 2001 | | pagina 19