se u o u J De decemberperiode is voor bioscoopondernemers tra ditioneel de periode van het binnenlopen, letterlijk en figuurlijk. Dit jaar is het hele maal feest, want 2001 gaat de boeken in als een van de beste jaren uit de recente bioscoop geschiedenis, niet in de laatste plaats door een geweldige decembermaand. Zowel qua bezoekers als bruto omzet kan menig exploitant zich in de handen wrijven. Dat is op z'n minst opmerkelijk te noemen, want de economische malaise lijkt alles en iedereen sinds 11 september in een frustrerende wurggreep te hebben. De winst van bedrijven valt tegen, er worden reorganisaties aange kondigd, er vallen ontslagen in diverse sectoren en de burger houdt zijn hand op de knip. Zelfs het massaal witwassen van zwart geld vóór de intro ductie van de Euro blijkt niet voor de gewenste economische stimulans te kunnen zorgen. Temidden van al dat slechte economische nieuws bevindt zich dus het film- en bios coopbedrijf. Ja, ik hoor u al denken: "Maar dat komt nu toch vooral door dat manneke met dat brilleke met die schan dalige huurpercentages?" Natuurlijk is de bioscoopsector voor een uitermate groot deel afhankelijk van het aanbod. Dit jaar (en de twee komende jaren) zitten we - toevallig? - gelukkig helemaal goed. Er lig gen, mede als gevolg daarvan, wel wat gevaren op de loer, maar over het algemeen gaat het goed met de bioscoopsec tor. En dat kunnen we dus niet van alle sectoren zeggen. Maar dat is eigenlijk een ander ver haal dan waar ik het nu over wilde hebben. zonder stropdas. Staat er Black Tie op de uitnodiging, dan verschijnt menigeen gewoon in modern ge kleurde pantalon met een, bij voor keur, kleurafwijkend colbertje. Kijk, als ik dat nou aantref bij het verkooppersoneel bij een van de knus bezochte woonboulevards op Tweede Kerstdag, oké, maar op een filmpremière? Probeer tij dens het filmfestival van Cannes De decemberperiode is name lijk ook de periode van de fees telijke (gala)premières. Wie dat soort feestjes afloopt komt tot de fascinerende constate ring dat wij Nederlanders ons doorgaans niet al te best weten te kleden (uitzonderingen na tuurlijk daargelaten). Nu doen we dat al jarenlang, maar de klad lijkt er nu echt in te zijn gekomen. Ook op premières. Is er feestelijke kleding gewenst, dan komen we met hele volks stammen tegelijk gewoon in een spijkerbroek en overhemd zo maar eens naar binnen te ko men bij een van de belangrijke premières, ze zetten je zo bij het grof vuil. Daarom bij deze een aardig bedoelde tip voor hen die niet weten hoe het eigenlijk wel hoort of die iemand eens willen kunnen doorverwijzen: http:// www.u4u.nl/etiquette/etiq 01.htm Namens alle medewerkers van Holland Film Nieuws: prettige Kerstdagen en een mooi en gezond 2002! Jeroen Huijsdens Eindredacteur "Serendipity Promises"

Holland Film Nieuws | 2001 | | pagina 3