feature ogen staat. Gelukkig kunnen we nog profiteren van de contacten die mensen zoals Jan van Dommelen en Jan Ott toch hebben. Met het oog op de toekomst zal het voor ons heel essentieel worden op dat ter rein onze prioriteiten op een rij te zetten. Daar zijn wij hard mee bezig.' Dat betekent concreet? 'Dat we nog prominenter aanwezig zullen zijn bij organisaties zoals UNIC (Europese belangenorganisatie voor bioscopen waar Jan van Dommelen nu president is; red.) en de EDCF (European Digital Cinema Forum; red.). Per slot van rekening zullen we op termijn de omschake ling naar D-cinema gaan krijgen. Ook gaan we onze goede banden met de Amerikaanse zusterorganisatie NATO verder uitbouwen.' En de samenwerking op de Nederlandse markt? 'We hebben recentelijk onder ande re de banden met de Vereniging van Speelfilmproducenten, het Filmfonds én het Nederlands Film Festival aan gehaald. Kijk, de Nederlandse film gaat dit jaar zo'n twaalf procent van de box office uitmaken, zeker als ik kijk wat er nu nog uitkomt. We zien dat de Nederlandse film verbredend heeft gewerkt op het publiek. Als de financieringsmogelijkheden voor de Nederlandse film verslechteren, zoals valt af te leiden uit de rege- ringsplannen, betekent het dat het bioscooppubliek weer versmalt, twaalf procent van de box office kan niet zomaar worden gevuld met de volgende film uit Amerika. Het topproduct uit Hollywood wordt immers toch wel uitgebracht. Aanvullende films kunnen die tien procent eenvoudigweg niet overne men.' Hoe verloopt de samen werking met de Vereniging van Filmverhuurders? 'Door de reorganisatie van de NFC zijn er zeer veel overlegsituaties over de toekomst. Zoals al genoemd is de Postbus een hot item, maar ook de organisatie van het filmtrans- port en de inning van de Buma- rechten zijn onderwerpen van gesprek. Projecten zoals de jaarlijkse 2 voor 1 actie en de AirMiles reser veerlijn werden en worden ook in de toekomst gezamenlijk aange pakt.' Zijn er nog niet genoemde onderwerpen die hoog op de prioriteitenlijst staan? 'Piraterij. Zonder enige twijfel. We gaan intensiever samenwerken met Stichting BREIN en een actieve rol spelen op dat gebied. Kijk maar hoe wij ons hebben opgesteld ten tijde van de release van The Matrix Reloaded. Samen met BREIN en Warner Bros. hebben we onze leden gewezen op het belang van aan scherping van de huisregels om illegale praktijken aan te kunnen pakken. Natuurlijk heeft dit onder werp ook haar internationale ver lengstuk naar UNIC en NATO. Een ander project waar we nu mee bezig zijn heet Print Safety. Het is een Engels voorbeeld waar wij een Nederlandse versie van willen maken. Het regelt zaken als het omgaan met filmkopieën en het transport ervan.' Ben je al met al momenteel een tevreden directeur? 'Dat is te gemakkelijk. Je bent name lijk nooit klaar. Neem nu de Nationale Bioscoopbon. Die heeft de afgelopen jaren een sterke groei laten zien, maar dit jaar stagneert de verkoop van de bon via de bios copen. Het plaatje van de Nationale Bioscoopbon mag er in de basis goed uit zien, het is belangrijk om eraan te blijven werken. Niet in de laatste plaats omdat het de kurk is waar de vereniging op drijft! Een toekomstig project op onze lijst wordt bijvoorbeeld onderzoek naar de mogelijkheden om de handling van de Bioscoopbon volledig elektronisch te laten verlopen vanaf het moment van reservering of aan bieding bij de kassa. Ook werken we aan een inventarisatie van alle opleidingen die de aanzet moet vor men voor een nieuw opleidingsbe leid. Denk daarbij ook alvast maar aan digitale projectie.' Zijn de leden tevreden? 'Het is wel aardig om te melden dat Hans Wijnstok (directeur Cine Sneek in Sneek; red.) bezig is met een inventarisatie van zaken die bij de onafhankelijke leden op de werk vloer leven. In oktober heeft hij een bijeenkomst gepland. We zullen zeker ons voordeel doen met de opmerkin gen die daar uit voortkomen. Hoe je het ook wendt of keert we zitten hier voor de exploitanten. Je bent tenslotte een serviceorganisatie. Wij moeten ervoor zorgen dat ze meer dingen kunnen krijgen op een goed kopere óf simpelere wijze dan wan neer ze het zelf zouden moeten doen. Dat is onze doelstelling!' 1 2 HOLLAND FILM NIEUWS

Holland Film Nieuws | 2003 | | pagina 12