VAN KLASSIEK BOEK NAAR BIOSCOOPDOEK In 1923 verscheen 'Kees de jongen' van de hand van Theo Thijssen (onderwijzer en later vakbondsman en politicus) en werd al snel een beroemde klassieker en het favoriete boek van velen. Het duurde tachtig jaar, maar nu komt er dan eindelijk de film van het boek. Op 27 november a.s. gaat de film in vele bioscopen in première. Korte inhoud: Kees Bakels, een 12-jarige Amsterdamse schooljongen in het Amsterdam van 1895, ontwikkelt zich van een fantasierijke, dromerige jongen tot een doener die zijn verantwoordelijkheden neemt. Voor een deel wordt hij daarbij gedwongen door de omstandigheden. De ziekte en dood van zijn vader, het steeds slechtere economische klimaat en een sprankelende jeugdliefde (Rosa versnellen die ontwikkeling. Kees redt zich uit iedere moeilijkheid door 'm weg te fantaseren. We zien hem Rosa redden als ze door een aanstormende koets overreden dreigt te worden, zijn schermleraar verslaan, virtuoos viool spelen, vloeiend Frans spreken en bij de rijken kind aan huis zijn. Hij tuigt z'n vrekkige grootouders af, maakt afspraakjes met Rosa, loopt weg van huis en springt in de gracht om andere kinderen te redden. Thema: De twee werelden waarin een kind leeft: de (harde) realiteit en zijn fantasie, waarin hij zichzelf heldendaden ziet verrichten die hem erkenning en bewondering van zijn omgeving bezorgen. Dit motto maakt hem herkenbaar voor velen: 'Kees de Jongen- een dromer... maar niet de enige'. Copyline: Betoverd door de magie van je eigen fantasie. Doelgroep: Hoewel de hoofdpersoon een kind is, is 'Kees de jongen' geen kinderboek. Logischerwijze is de film dan ook geen kinderfilm. Kees is geen Kruimeltje of Pietje Bell. Dat zijn echte kwajongens, terwijl onze held zijn avonturen vooral in zijn (dag)dromen beleeft. Je zou de film eerder met 'Ciske de Rat' kunnen vergelijken. De film is voor een volwassen publiek, maar is tevens geschikt voor kinderen vanaf negen jaar. Voor (groot)ouders die het boek kennen of er van gehoord hebben en er hun (klein)kinderen mee naar toe nemen i.p.v. andersom. Met andere woorden een grote Nederlandse kwaliteits familiefilm. Kijkwijzer: 6 jaar. Lengte van de film: 100 minuten.

Holland Film Nieuws | 2003 | | pagina 19