Beroemd in Holland column 11 Als Has Been Jean Claude van Damme vandaag op de Croissette loopt staat er een file tot in Nice. Ja, de Fransen zijn als alle Latijnse volke ren nogal sterrengeil. In Nederland krijg je met moeite de handen op elkaar. Nederlanders zijn utilitair en mercantiel ingesteld: alles moet in geld vertaald kunnen worden - 'als Oranje verliest kost ons dat 1 miljard euro'. Sterren zijn hier hoogstens goed voor de 'sterrenbeurs' en dan nog. Filmsterren hoeven in Nederland al helemaal geen kapsones te hebben: wat doen die nou behalve één keer per jaar zo'n anderhalf uur even in beeld en voor de decors lopen. 1998, Schiphol Oost. Hij Die Danste Met De Wolven komt 'shaking' de privé-jet uitgewankeld. Nerveuze bodyguards en een opge wonden opdondertje - de manager - weten mij te vertellen dat Kevin Costner op de grens van een zenuw instorting staat. In Rome hebben dui zenden fans hem nachtenlang gillend uit de slaap gehouden en de restau- rantramen moesten met krantenpa pier worden afgedekt omdat de papa- razzi hun telelenzen vrolijk door het glas torpedeerden. In de limo wordt druk overlegd. Welke ingang had de heer De Lille in gedachten. Nou, gewoon door de poort tot aan de por tier van The Grand, had de heer De Lille in gedachten. No WayfVia de kel der dan toch maar, want Kevin kan het niet meer aan om de duizenden fans te trotseren. Ik pleeg even een telefoontje met Jeroen van The Grand. Is de oproerpolitie al opgetrommeld? Jeroen weet mij met Hollandse nuch terheid te vertellen dat behalve de twee 'huisjunks' aan de poort, de por tier en een verdwaalde taxichauffeur geen kat bij The Grand zich ook maar een seconde druk maakt over de komst van de heer Costner. Nu zien Costner en de manager er niet uit alsof ze een exposé over Hollandse nuchterheid kunnen waarderen, dus besluit ik in overleg met Jeroen om via de personeelskelder The Grand in te duiken. In de dienstlift zijn we in gezelschap van twee grote linnen manden waaruit de walm van ondeu gende zakenmannen en stoute hotel nachten nadrukkelijk opstijgt.Ach.de tol van de roem. Na een rustige nacht zonder gillende fans trekt Costner een beetje bij. Helemaal als blijkt dat er geen kat aan de poort staat en Kevin - ondanks de nerveuze piepgeluiden van zijn bewa kers - met het cadeau van René Mioch, een heuse koersfiets, zelfs een rondje over de gracht trekt zonder aangevallen, aangestaard of aangerand te worden. Ik betoog dat Brad Pitt en Mick Jagger hier niet voor niets een flat hebben omdat alles zo relaxed' is. Het hele gezelschap vindt het Fuckin Fantastic. Lekker gewoon, weet je wel? De dag kan niet meer stuk. De avond wel helaas..als we met Kevin de IT betreden is hij toch wel toe aan een beetje aandacht. IJdele Kevin heeft zelfs de kale plek op zijn achterhoofd speciaal voor de avond dicht geplamuurd, merk ik. Maar de chicks in de IT hebben wel wat anders aan hun hoofd dan Opa Kevin. Stijf van de extacy en de coke staan hun pupillen uitvergroot gefocust op de DJ. Ik laat uit pure ellende de DJ twee keer omroepen dat Costner in de zaal is, maar geen hoogbenige, blonde Hollandse deerne voelt zich geroepen om de met rode touwen afgezette VIP-tafel te benaderen. Wel een stomdronken jongeling die met Costner een boom wil opzetten over de Indianen in Amerika en door een bodyguard met een gemikte por op de lever, naar adem snakkend, richting uitgang wordt geslagen. Als Kevin zelf wanhopig op de dansvloer naar Vers Vlees op zoek gaat lijkt hij wel Mozes die de Rode Zee weer opensplijt.de chicks vluchten alle kanten op. Het is dan ook een behoorlijk chagrij nige Kevin die zich de volgende och tend voor de boottocht op de gracht komt aanmelden. Hollandse nuchter heid, allemaal goed en wel, maar hij is toch een Fuckin'Star! Ik overweeg nog om maar wat 'betaal de fans' op te trommelen als aan de overkant een rondvaartboot van Lovers nadert bomvol Japanners. En jawel, het Wonder geschiedt. De boot maakt prompt slagzij als alle kraaien de Japannertjes zich naar de linker kant begeven en oorverdovend gil lend Kevin Costnellll. Kevin Costnelll' tientallen Leica's aan het klikken zet ten. Op het gezicht van Costner ver schijnt een gigantische glimlach en minzaam poserend maant hij de kapi tein tot stilstand...eindelijk herken ning! Hollandse nuchterheid, allemaal goed en wel, maar er zijn grenzen! Dirk van de cinema Foto Jeroei i Hn ijsdei is HOLLAND FILM NIEUWS -

Holland Film Nieuws | 2004 | | pagina 13