Piraterij op markten verder teruggedrongen Invoer illegale dragers van buiten de EU BREINm/o O Nagenoeg iedere week voert BREIN private controles uit op markten, beurzen en braderieën. Naast de bekende vrije markten zoals bijvoorbeeld de Beverwijkse Bazaar.de vrije markt in Tiel en de Darling Market in Rijswijk worden op basis van gerichte steekproeven ook relatief kleinschaliger markten van Groningen tot Maastricht gecontroleerd. In de zomermaanden en de cadeauperiodes worden extra controles uitgevoerd op braderieën, jaarmarkten en themabeurzen. Door de intensieve controles is het aanbod van illegale kopieën op markten in Nederland drastisch teruggedrongen.Waar nog wel illegale kopieën worden aangeboden gebeurt dat meest al minder openlijk dan voorheen: de illegale kopieën liggen goed verstopt onder de kraam en pas als de klant er gericht naar vraagt komt het product tevoorschijn. Doordat BREIN kleinere zaken civiel afhandelt is de capaciteit en slagvaardigheid toegenomen waardoor er vaak meerdere acties in een week einde kunnen plaatsvinden. Civiele actie houdt in de regel in dat de piraat vrijwillig afstand doet van de illegale cd's en/of dvd's en een antipirate rij verklaring ondertekent die hem in geval van herhaling een boete van 500 euro per illegale kopie oplevert. De piraat krijgt met andere woorden indien hij voor de eerste keer door BREIN wordt gesnapt een kans om tot inzicht te komen en te stoppen met de illegale activiteiten. Doet hij dat niet en wordt hij na ondertekening van de antipiraterij verklaring opnieuw betrapt, dan is BREIN onverbiddelijk. De schade vergoedingen lopen snel op, bij 200 stuks verbeur je al honderdduizend euro. BREIN legt beslag op roerend en onroerend goed van de recidivist en heeft in het verleden zelfs al enkele malen een huis laten veilen. Indien piraten niet vrijwillig wil mee werken dan wordt de zaak aan de straf rechtelijke autoriteiten overgedragen. In grotere zaken of recidive gebeurd dat direct. Peter Braam, leider van het Team Opsporing Piraterij van de FIOD-ECD legt uit:"FIOD-ECD verricht strafrechtelijk onderzoek in dat soort ernstige gevallen van piraterij.Als er aanwijzingen zijn dat de markthandelaar zelf de illegale kopieën heeft vervaardigd dan wordt er eventueel ook een onderzoek in diens woning verricht. Daarbij worden behalve voorraden illegale dragers, ook de productiemiddelen zoals bijvoorbeeld de computers en branders in beslag genomen. Bij de vervolging komt ook ontneming van de illega le verdiensten aan de orde.Wij zijn er op uit om te zorgen dat dit soort misdaad niet loont." Kuik schrijft de afname in het aanbod van illegale kopieën op markten toe aan de samenwerking met politie, FIOD-ECD en justitie. "BREIN blijft regelmatige controles uitvoeren en meldingen natrekken om het illegale aanbod verder te beperken. De strafrechtelijke autoriteiten grijpen in bij herhaling, grootschalig aanbod of de weige ring met BREIN mee te werken aan een civiele oplossing. Zonder die strafrechtelijke stok achter de deur zou de private handhaving niet effectief zijn." Q Regelmatig wordt geprobeerd illegale DVD's of CD's met film, muziek en interactieve software in Nederland in te voeren.Vooral uit landen in Azië, met name Pakistan (naast piraterij van populair westers product ook bron voor piraterij van Indiase film en muziek), en uit de voormalige Sovjet Unie. Niet alleen via postpakketten maar ook via reizigersbagage (koeriers) wordt geprobeerd illegale kopieën in te voeren, die vervolgens als bronkopie gebruikt kunnen worden voor verdere piraterij in Nederland. De kwaliteit hiervan is vaak beter dan van Internetbronnen. Door middel van doelgerichte controles en steekproeven weet de Douane de invoer sterk in te dammen. Oplettendheid blijft geboden: op een luchthaven in het zuiden des lands werd een reiziger ontdekt die de illegale DVD's met tape op zijn lijf had geplakt... Nederland Transitland? Hardleerse piraten proberen regelmatig grote partijen illegale DVD's via Nederland door te voeren naar andere EU landen, met name het Verenigd Koninkrijk. De Nederlandse Douane blijft daar alert op. Doorvoerconstructies worden door piraten gebruikt om de steeds scherpere controle te ontlopen die plaats vindt bij rechtstreekse invoer uit risicolanden. Samenwerking tussen Douane en antipiraterij organisaties in de EU zorgt ervoor dat hier adequaat op gereageerd kan worden. Illegale CD's of DVD's kopen in het buitenland Piraterij tiert welig op populaire vakantiebestemmingen, niet alleen in het Verre Oosten maar bijvoorbeeld ook in Spanje, Italië en Griekenland. Die piraterij wordt uitgevoerd door georganiseerde bendes die voor de verkoop vaak illegale immigranten gebruiken. Volgens Interpol worden de opbrengsten uit deze illegale handel ook gebruikt wordt voor de financiering van andere georganiseerde criminele activiteiten en zelfs terrorisme.Vandaar dat de Douane ook op invoer door terugkerende toeristen let. Een ander voorbeeld betreft Kosovo. Aldaar gestationeerde militairen kopen illegale CD's en DVD's en sturen die op naar huis of nemen ze mee. Die invoer van illegale kopieën is natuurlijk verboden maar voor deze militairen lijkt het extra onverstandig om zulk product te kopen. Interpol zegt sterke aanwijzingen te hebben dat de inkomsten daarvan naar extremisten gaat. De Koninklijke Marechaussee heeft Nederlandse militairen in Kosovo uitdrukkelijk verboden zich aan uitvoer van illegale CD's en DVD's schuldig te maken.

Holland Film Nieuws | 2004 | | pagina 14