IJL soft en Enjoy 12 aanhoudingen na diep onderzoek Rolling Stones vertoning Inbeslagname 1.000.000 illegale cd's Darkshiva ÏTederlandse cd bende opgerold in België inbeslagname 160 branders Yals Geld en illegale cd's BREIIT neemt 500 illegale bootlegvinyls in ED contact op met deze provider als gevolg waarvan de site binnen 48 uur stilgelegd werd. De volgende dag was de site echter weer bereikbaar; dit keer vanuit Iran. De filmbestanden bleken echter nog steeds via de Nederlandse provider beschikbaar te zijn. Dezelfde dag nog legde BREIN beslag op de 16 servers met een totale opslagcapaciteit van 1920 Gigabyte waarop dan ook ruim 1600 speelfilms waren opgeslagen. Dit gebeurde met medewerking van de betreffende provider bij een datacenter in Amsterdam. Naar aanleiding van een BREIN-dossier startte de Opsporingsdienst een onderzoek naar een vermoedelijke cd-r piraat. Deze bood via zijn website en grote hoeveelheid illegaal gekopieerd entertain- mentproduct aan.Tijdens het onderzoek werden in de kopieerstudio, die was gevestigd in een gehuurde ruimte in een huisartsenpraktijk, bijna 6000 illegale dragers aangetroffen. Deze enorme collectie werd als master gebruikt en bestond uit zowel cd's, dvd's als cd-rom's met film, muziek en interactieve software. Daarnaast werden twee computers met 3-branders aangetroffen. De piraat had in ongeveer 2,5 jaar een omzet van circa 250.000 euro behaald met zijn kopieer activiteiten. Een diepgaand onderzoek, uitgevoerd in samenwerking met de FIOD-ECD, komt tot ontknoping. Op 24 Nederlandse plaatsen en op 3 Belgische adressen worden huiszoekingen uitgevoerd, waarbij 12 verdachten worden aangehouden. Het OM merkt de hoofdverdachte aan als leidinggevende van een criminele organisatie achter een aantal illegale compilatie albums met een maandoplage van 30.000 stuks. Het onderzoek lijkt te bevestigen dat deze organisatie het gat opvulde dat is ontstaan na de ontmanteling van de bende achter de Braun MTV en Hit eXplosion cd's. In Bussum vond een Rolling Stones fandag plaats en BREIN ontving informatie dat daar een dvd zou worden vertoond die pas enkele weken later zou worden uitgebracht. Ook werd in de promotie- mailing vermeld dat kopieën van de film te koop zouden worden aangeboden. De FIOD-ECD werd ingelicht en bracht een bezoek aan het evenement. Zowel de bron-dvd als enkele tientallen illegale kopieën werden in beslag genomen en tegen de eigenaar van de illegale kopieën werd proces-verbaal opgemaakt. In een actie die was geïnitieerd door de Anti-Piracy unit van de IFPI werden twee loodsen in Luxemburg doorzocht. Daarbij werd de grootste inbeslagname van illegale cd's verricht die ooit in Europa heeft plaatsgevonden. Er werden ongeveer een miljoen illegale muziekcd's aangetroffen met een straat waarde van minstens tien miljoen euro. De actie werd uitgevoerd door de Luxemburgse Politie in samenwerking met experts van de IFPI. Ook de expertise van de Nederlandse Opsporingsdienst werd ingeroepen. Zij assisteerden bij de identifi catie van de in beslag genomen goederen. De vermoedelijk eigenaar producent van de illegale cd's, een Nederlandse man die in Luxemburg woonachtig is, werd door de Luxemburgse politie aangehouden. InVlissingen werden door de FIOD-ECD circa 1200 bronkopieën van films, muziek, computerspellen en andere interactieve software in beslag genomen. De bron kopieën werden gebruikt om op bestelling illegale cd-r en dvd-r kopieën te branden. De FIOD-ECD besloot tot strafrechtelijk onderzoek in de woning van drie verdachten naar aanleiding van informatie uit privaat onderzoek door BREIN. Eén van de verdachten bood via een website illegale kopieën aan. Bij deze piraat, die handelde onder de naam 'Darkshiva' zijn ongeveer 1000 bron kopieën en illegaal geperste cd's en dvd's aangetroffen. De andere twee verdachten opereerden op een kleinere schaal, maar waren ook actief als cd-r piraten. Alle verdachten zijn aangehouden en de apparatuur en kopieën werden in beslag genomen. Op basis van informatie uit Nederland en België werd door de Belgische politie in Turnhout een professionele kopieerstudio ontmanteld en werden vier verdachten aangehouden. De FIOD-ECD had via een rechtshulpverzoek de Belgische justitie en politie om assistentie en uitlevering van de Nederlandse hoofdverdachte gevraagd. Deze was in Nederland al twee keer eerder veroordeeld voor grootschalige muziekpiraterij. Ook dit keer betrof het de verspreiding van illegale verzamel cd's in Nederland. Het vermoeden was ontstaan dat de verdachte zich voor de derde maal schuldig maakte aan professionele piraterij en dit keer was overgegaan op het gebruik van cd-recordables die hij in België vervaardigde. Bij de actie trof de Belgische politie in een woonhuis maar liefst 160 cd branders, ongeveer 30.000 cd's, een groot aantal blanco cd-r's en professionele bedrukkingsapparatuur aan. Een winkelend echtpaar probeert in winkelcentrum Overvecht met vals geld te betalen. De politie wordt erbij gehaald en neemt een kijkje in hun bestelauto. De politie denkt te maken te hebben met illegale muziekcd's hetgeen door de ODBS wordt bevestigd. De 800 kopieën - volgens het echtpaar bestemd om op markten en beurzen te verkopen - worden in beslag genomen. De ODBS stelt vervolgens een onderzoek in de woning van het echtpaar in. Daar worden kopieerapparatuur (computer en diverse branders), dozen met gebrande cd's, onbespeelde cd-roms en lege cd doosjes aangetroffen. BREIN ontving informatie over een dj/ producer die voornemens zou zijn een aantal remixen zonder toestemming van de rechthebbenden commercieel op vinyl uit te brengen. Deze zogenaamde bootleg- mixes worden vaak in kleine oplages onder valse namen of zonder enige vermelding (op zogenaamde whitelabels) verspreid in de dancescene. In dit geval betrof het twee remixen van discohits uit de jaren 70. De dj had op de plaat de tekst'for promotional use only' laten drukken en

Holland Film Nieuws | 2004 | | pagina 21