Schaduw over Najaarsoverleg filmmakers achter de schermen Op 17 november verscheen Medy van der Laan op het Najaarsoverleg georganiseerd door de Filmkrant en het Ketelhuis. De staatssecretaris van Cultuur ging voor het eerst rechtstreeks met filmmakers in discussie. De bedoeling was te spreken over het filmbeleid van de regering, maar vanzelf sprekend ging het debat ook over de situatie na de moord op collega Theo van Gogh. Cineworks wenst u een comfortabel 2005 De www.cineworks.nl specialist voor het vervangen van uw zitsystemen! Cineworks is uw partner bij inkoop-en verkoopadvies, bemiddeling, demontage en montage van zitsystemen telefoon: 023 5623076 email: info@cineworks.nl Door Lucia Alleman Regisseur Albert ter Heerdt, maakte onverbloemd duidelijk wat de impact is van de moord op Theo van Gogh. Samen met acteur Mimoun Oaïssa was hij bezig met het vervolg op de succesvolle komedie Shouf Shouf Habibi. Vanuit zijn Marokkaanse omgeving werd hij er steeds dringen der op gewezen dat grappen over de Islam nu wel heel gevoelig liggen bij de achterban. Daarop is besloten het plan te laten rusten en de aandacht te verleggen naar een andere film, een drama over de multiculturele samen leving. Terwijl de zaal geschokt reageerde, pleitte Ter Heerdt voor een dialoog tussen de verschillende bevolkings groepen op basis van gelijkwaardig heid. Ter Heerdt gaf toe dat het beeld van een vermoorde Van Gogh hem angst aanjaagt. Veel Marokkanen leven namelijk blijkbaar in de veronderstel ling dat Shouf Shouf Habibi door Van Gogh is gemaakt. Auteursfilm versus publieksfilm De avond was eigenlijk georganiseerd om met staatssecretaris Medy van der Laan te debatteren over haar film beleid. Van der Laan was welgemoed naar het Ketelhuis afgereisd. De rege ring heeft tijdens de begrotingsbe sprekingen toch een aantal voor de filmindustrie gunstige maatregelen genomen. Zo blijft de fiscale aftrek baarheid van investeringen in Nederlandse films in stand. Jaarlijks draagt de fiscus daar twintig miljoen euro aan bij. De korting op de cul- tuurbegroting van negentien miljoen wordt grotendeels teruggedraaid. De artistieke film profi teert daarvan met zeven ton extra sub sidie. Daarnaast komt er een potje van 160 duizend euro om de 'kwetsbare' film te promoten. Maar de staatssecre taris kreeg geen warm onthaal. Filmregisseur Rudolf van den Berg laakte de juichstemming rond de publieksfilm en het dwangmatige doelgroepdenken. Hij heeft daarom PAF! opgericht, de Pressiegroep Auteurs Film. Een andere doorn in het oog van de film makers was dat de publieke omroep zo'n grote stem heeft. Met een speel filmbudget van negen miljoen euro hebben de omroe pen, het COBO fonds en het Stimulerings fonds meer geld ter beschikking dan het Filmfonds. Zij bepa len grotendeels welke films er worden geproduceerd. In haar antwoord liet Van der Laan duidelijk blijken geen onderscheid te zien in kunstzinnige en publieks films. Zij gelooft stellig in de econo mische potentie van cultuur. Wat betreft de positie van de publieke omroepen, volgens Van der Laan is daar het laatste woord nog niet over gezegd. In de volgende Holland Film Nieuws gaan we in op de gevolgen van de maatregelen voor de bioscoopsector. HOLLAND FILM NIEUWS - 45

Holland Film Nieuws | 2004 | | pagina 68