13 Detaillisten retourneerden miljoenen dvd's Shrek 2. Een aspect dat bij de optimalisering een rol speelt, is de strijd tegen de piraterij, die door de overgang naar digitale technieken in een nieuwe fase is gekomen. Al zou een draconi sche maatregel zoals de in Italië voorgestelde, natuurlijk niet tot een bevredigende situatie leiden, de exploitanten zullen wèl begrip moe ten hebben voor maatregelen op dat gebied, althans voorzover deze doel treffend zijn en niet erger dan de kwaal. Zoals door leiders van de major companies al is aangekondigd, zul len er bij het zoeken naar optimale regelingen experimenten worden uit gevoerd. Daarbij zal het echter wel belangrijk zijn dat deze in overleg met alle betrokken partijen worden opgezet, en op wetenschappelijk verantwoorde wijze worden geëvalu eerd. Discussies met insiders die open staan voor op feiten gebaseerde argumenten en gericht zijn op de uit eindelijke belangen, zijn natuurlijk gemakkelijker en prettiger dan pogingen om vooringenomen en op korte termijn-resultaten gerichte opponenten te overtuigen. Gebleken is, dat de president van de belang rijkste exploitantenorganisatie, de NATO, ook in het laatstgenoemde geval felle reacties niet schuwt. Het zou belangrijk zijn als ook de natio nale en internationale organisaties van distributeurs hun weloverwogen uiteindelijke belangen tot uiting brengen. (In dat kader herinner ik aan het door Max van Praag gehou den vlammende betoog over de noodzaak van windows op de 'poli tieke middag' tijdens het Nederlands Film Festival van 2004.) De mijn inziens meest geruststellen de en stimulerende uitlatingen met betrekking tot de windowpolitiek zijn afkomstig van belangrijke functi onarissen in de productie. Deze blij ken namelijk niet alleen overtuigd te zijn van de cruciale betekenis van de bioscopen, maar moedigen de exploitanten ook aan om de bele ving van het publiek in de bioscoop te verbeteren. Bij te produceren films dient er met de verschuivingen van de consumptiepatronen en van de smaak van het publiek rekening te worden gehouden, en op nog komende te worden geanticipeerd, maar ook is er de noodzaak, bij bouw en verbouw van bioscopen te streven naar grondige vernieuwingen (innovaties) van conventionele con cepten. dr.J.Ph. Wolff is voorzitter van de Stichting Onderzoek Filmsector en oud-president van de UNIC. De schrijver is erkentelijk voor de suggesties van drs. Eva Rovers en drs. Merel Gilsing (Stichting Onderzoek Filmsector), drs. Gerard Bunnik (vice-voorz. van die stichting en bestuurslid NVB), dr.it: Philipp Wolff (bestuurslid NVB) en dr.A.D. Wolff-Albers (expert wetenschaps- en technologiebeleid). noten: l.Joshua Chaffin, 'Screen test: Hollywood studios are facing a joumey into the unknown' Financial Times, 11 aug. 2005) 2. K.J.M. Mortelmans en H.A.G. Temmink, 'Article 7 of the Amended Directive 'Television wit hout frontiers Residual competen- ce of Member States in respect of the windowposition' (Universiteit Utrecht, 30-6-97), blz. 6 3- T.g.v. interne rivaliteit van divisies komt een dergelijk beleid ook voor bij major companies. 4. Bijv.: 'The European Film under Analysis. Second Information Report'(Brussel, 23-10-97), blz. 29. 5. Deze probletnatiek is uitvoerig behandeld in: J.Ph. Wolff, 'Production is key in the film industry Evaluatie van het speel- filmbeleid in het kader van het mediabeleid van de Europese Unie' (Lelystad, 1998), hoofdstuk VI. 6. Op deze kwestie is ook ingegaan in het artikel 'Bom of bubble' van Lucia Alleman in Holland Film Nieuws, nr. 64 - juni 2005. 7. Hierover is gepubliceerd in een aantal artikelen in de Amerikaanse vakpers. 8. '10 Questions for Ron Meyer', TIME, 5 sept. 2005 9. 'Non e' la via giusta' in Giornale dello Spettacolo, 15 juli 2005. 10. B.J. Pine II en J.H. Gilmore, 'The Experience Economy' (Harvard Business School Press, 1999); Susanne Piet, 'De etnotiemarkt. De toekomst van de beleveniseco nomie' (Pearson Education, 2004) 11. Heleen Rouw, 'Bioscoop is leuk, maar games zijn leuker' in Holland Film Nieuivs, nr. 64 - juni 2005, blz. 9 HOLLAND FILM NIEUWS

Holland Film Nieuws | 2005 | | pagina 12