feature Peter Isaak: 'Ik kan me voorstellen dat wij de documentaire Inside Deep Throat niet zouden willen vertonen.' 11 nen draaien, wat mij veel geld heeft gekost,' vertelt Westra. 'Als ik die er nog bij had gehad, dan had ik dit jaar bijna helemaal geen achteruitgang gehad.' Het was een door de markt gedic teerd huwelijk vindt Westra, maar hij heeft aan Wolff een partner met een verleden op het gebied van ------ de betere film. Er zijn in Groningen ook andere voor beelden te vinden. Westra: 'Wij sturen een aantal filmli ga's aan, waaronder in Hoogezand-Sappemeer, waar Jogchem 's Theaters onlangs een nieuw theater heeft geopend. Wij heb ben die filmliga gestimuleerd om met hen in gesprek te raken voor onder dak in dat nieuwe complex. Dat heb ben ze ook gedaan, maar het eind van het liedje was, dat men bijna alles in moest leveren, zelfs hun program- meringsvrijheid. Gevolg is dat die filmliga zichzelf heeft stilgelegd en dat het theater zelf een filmclub is begonnen. De mensen die vroe ger de gezelligheid hadden van de filmliga Hoogezand- Sappemeer gaan nu naar Veendam. Blijkbaar is het met de een kwaad kersen eten en kan je met de ander best tot goede afspraken komen.' De exploitant komt voort uit Polyfilm, dat weer haar oorsprong had in de filmliga Lelystad, en heeft hart voor culturele films, vertelt Peter Isaak, directeur exploitatie van Utopia Nederland. 'In Almere nodigden wij in het kleine CineMare al een keer in de week het lokale filmhuis uit om daar de vertoning te doen. We merkten dat dat niet liep omdat de organisatie voor een groot deel in onze handen lag. Omdat ik toch graag het commer ciële en culturele aanbod wilde bun delen, is daarom voorgesteld dat men zelf de bezoekers ontving en het het filmtheater. Je moet je concept voor deze films toch een beetje aan passen.' en toch samen. Een ander concept Zo'n innige samenwerking als bij Images is zeldzaam, maar er zijn wel meer bioscopen waar een of twee avonden per week het plaatselijke filmhuis te gast is, zoals in Bergen op Zoom,Veenendaal,Vlissingen en de bioscopen van Movie Unlimited. Utopia ging onlangs na Oss, Almere en Zoetermeer in Emmen de vierde samenwerking met een filmhuis aan. management van die dag op zich nam. Dat bleek echt een heel groot succes.' Utopia probeert de filmhuisvoorstel lingen, die onder het label Cine Utopia worden gepresenteerd een vaste zaal te geven, als het even kan bij een foyerruimte waar kan worden nagepraat. Isaak:'In Emmen hebben we een aparte ruimte gecreëerd waar de mensen die naar de arthousefilm komen hun kaartje kunnen kopen. Aan die kassa staat ook iemand van Goedkeuring Utopia heeft twee soorten afspraken met filmhuizen, vertelt Peter Isaak.'Bij de eerste stellen wij alle faciliteiten beschikbaar, nemen alle finan ciële risico's en strijken dus ook de recette op. De andere variant is dat het filmhuis de zaal afhuurt voor een schappe- lijke prijs.' De films worden lokaal door een programma raad uitgekozen, waarna Utopolis de booking doet. 'Men levert bij ons een wensenlijst in, waarna wij de titels booken. In de samenwerkingsover eenkomst staat duidelijk dat de keuze pas wordt gebookt na goedkeuring van Utopia. Het kan zijn dat wij een film zelf al heb ben gebookt of nog gaan pro grammeren, maar het kan ook zo zijn dat wij een film ongeschikt vinden om in onze bioscoop te vertonen. Dat is nog niet voorge komen, maar ik kan me voorstel len dat wij de documentaire Inside Deep Throat niet zou den willen verto nen.' Maar is het niet een beetje mager, één voorstelling per week? En met arthouse is toch ook gewoon geld te verdienen? Isaak is daar heel duidelijk over. 'Als blijkt dat er een economische basis is voor dit soort voorstellingen, dan wil ik best over uitbreiding daarvan praten. Maar ik zie ook de keerzijde van de medaille. In Almere hebben wij een eigen arthouse neergezet: Cinescope, een prachtig gebouw, met een perfec te ambiance voor dit soort films. Maar dat trekt niet het aantal bezoekers wat wij ervan hadden verwacht.' HOLLAND FILM NIEUWS

Holland Film Nieuws | 2005 | | pagina 11