Justitie veroorzaakt donderslag bij heldere hemel Classificaties 6 jaar en 12 jaar geen adviesleeftijden feature 2 Het Ministerie van Justitie wil de leeftijdsgrenzen van de Kijkwijzer stren ger gaan handhaven. De directe aanleiding is de classificatie van 12 jaar voor Harry Potter en de vuurbeker. Volgens het ministerie is het Wetboek van strafrecht van toepassing op elke categorie van de Kijkwijzer en niet alleen die van 16 jaar. Door Dick Smits Dat kinderen jonger dan twaalf jaar Harry Potter en de vuurbeker niet zouden mogen zien in de bioscoop is moeilijk uit te leggen. Veel ouders begrijpen nu al niet waarom hen de toegang tot de bioscoop wordt ont zegd als zij met hun kind dat nog geen zestien is, naar een film willen die voor 16 jaar geclassificeerd is. Dat in dergelijke gevallen niet de ouders verantwoordelijk zijn maar de bioscoopexploitanten stuit vaak op onbegrip aan de kassa en veroor zaakt klachten bij het NICAM, het instituut dat verantwoordelijk is voor de Kijkwijzer. Anderzijds bestaat er de neiging bij ouders om de verantwoordelijkheid voor het media gebruik van hun kinderen bij anderen te leg gen. Hier komt het merendeel van de klach ten uit voort over films die volgens bezoe kers te laag geclassificeerd zouden zijn. De bioscoopmedewerkers hebben dan al vaak gefungeerd als buffer en te horen gekregen dat ze de bezoeker niet goed geïnformeerd, dan wel gewaarschuwd hebben voor de gewraakte film. Overigens is de classificatie van Kijkwijzer een waarschuwing dat de betreffende film mogelijk schadelijk kan zijn voor kinderen jonger dan de aangegeven leeftijd. Het betekent niet automatisch dat de film geschikt is voor kinderen vanaf die leeftijd. Strafbaar Kijkwijzer geeft adviezen. De overheid kop pelt daar een wettelijke bepaling aan. In die bepaling, artikel 240a, wordt gesteld dat het tonen van, voor personen jonger dan 16 jaar schadelijk te achten beelden, aan deze jon geren strafbaar is. Het NICAM, aldus de directeur Wim Bekkers, was in de veronder stelling dat deze bepaling slechts voor de grens van zestien jaar gold. Daar is ook altijd naar gehandeld. Over het algemeen worden ouders met jongere kinderen geweigerd bij films met een classificatie van 16 jaar. Kinderen die alleen zijn, of met een groep je, wordt bij twijfel naar hun legitimatie gevraagd. Ouders die naar een film met de classificatie 12 jaar willen met kinderen jon ger dan twaalf jaar wordt vaak het advies gegeven dit niet te doen of hen wordt gewe zen op mogelijke schadelijke gevolgen voor het kind. Indien men toch naar die film wil is dat de verantwoordelijkheid van de ouder. Wim van der Weegen woordvoerder van het Ministerie van Justitie ziet dit anders. Volgens justitie geldt artikel 240a voor elke categorie van de Kijkwijzer: 6, 12 en 16 jaar. Bovendien is volgens justitie de ver toner bij overtreding strafbaar. Rond artikel 240a is echter geen juris prudentie bekend. De rech ter zal moeten bepalen of er sprake is van een over treding, wie er verant woordelijk is, in welke mate er schade is ver oorzaakt en tenslotte welke strafmaat er wordt opgelegd. Proefproces Volgens Wim Stolwerk, directeur van de Nederlandse Vereniging van Bioscoopexploitanten, zijn de exploitanten niet bena derd door justitie over deze kwestie. Hij vindt het allemaal zeer verve lend. De exploitanten zijn degenen die erop worden aangesproken als ook de wettelijke HOLLAND FILM NIEUWS -21

Holland Film Nieuws | 2005 | | pagina 21