Horecawet dwarsboomt bioscoopgewoonten feature 3 Op de website van de NVB verscheen in oktober een bericht onder de alarmerende titel Horecawet onredelijke consequen ties voor bioscopen. Een niet nader genoemde bioscoop had bezoek gekregen van een inspecteur van de Voedsel en Waren Autoriteit (VWA). Deze had geconstateerd dat de kaartver koop en de verkoop van drankjes in dezelfde ruimte plaats vonden. Dat is volgens de letter van de wet verboden. Het is een gang van zaken die in veel bioscopen voorkomt. De let terlijke toepassing van de wet zou voor al die bioscopen con sequenties hebben. 27 Bioscoopondernemers moeten zich niet ongerust hoeven maken over een bezoek van de inspecteur. Voorts wil de NVB onderzoeken wat de achter grond is van deze bepaling in de Horecawet. Maar uiteindelijk zal de wet aangepast moeten worden. Frank van der Putte: 'Het MKB start een lobby bij de Tweede Kamer voor aan passing van de Horecawet. Daarbij zal voor bioscopen en schouwburgen een uitzondering gemaakt moeten worden.' Door Lucia Alleman De meeste bioscopen hebben een horecavergunning. Deze staat toe dat aan het buffet alcoholische drankjes verkocht mogen worden. Maar dit mag niet samengaan met 'kleinhan del', de verkoop van andere artikelen. De Horecawet maakt een uitzonde ring voor de 'kleinhandel' in con dooms en maandverband, maar niet voor de verkoop van bioscoopkaar tjes. Als je kaartjes verkoopt in dezelf de ruimte als waar je je buffet hebt, dan ben je in overtreding. Er zijn heel wat bioscopen waar dat aan de hand is. Pathé Arena bijvoorbeeld. In de grote entreehal kom je eerst langs gele halvebolvormige kassa's. Een leuke vondst van de architect. Niet ver daar achter staat het buffet. Foute boel dus. Wat vindt Pathé-directeur Lauge Nielsen van dit bericht? 'Als deze regel zo letterlijk wordt geïnterpre teerd, dan zouden wij inderdaad een wand moeten maken tussen de kassa 's en het buffet. Maar daar zou de brandweer bezwaren tegen hebben. Wij willen juist een andere kant op en de kassa en het buffet meer inte greren. Vooral op rustiger momenten willen wij dat je bij het buffet je kaar tje kunt kopen, zodat je niet twee keer in de rij hoeft te staan.' Het is volgens Nielsen ook van belang hoe gemeentes de wet interpreteren. Zij geven de vergunningen af. Er moet iets gebeuren Het is een kwestie die veel bioscopen aangaat. Wat is de reactie van de NVB? Frank van der Putte:'De bios coop die het betreft heeft bij de VWA bezwaar aangetekend. In antwoord daarop heeft de VWA laten weten dat de kwestie geen prioriteit heeft en dat de bioscoop niet verder wordt vervolgd. Maar dat betekent nog niet dat de wet in het vervolg niet meer wordt toegepast. Er moet dus iets gebeuren.' De NVB trekt in deze op met de Vereniging van Schouwburg- en Concertgebouwdirecteuren. Eerste doelstelling is dat de VWA het gedoogbeleid formaliseert. De bioscoop waar de inspectie plaats vond is door de inspecteur van de VWA ook voor een ander feit berispt. De horecavergunning betrof uitslui tend de foyer. Er werden echter ook bezoekers aangetroffen met een drankje in de gangen en de zalen. In de meeste theaters is het heel gewoon dat de bezoekers hun drank je mee de zaal innemen. Dit is alleen toegestaan als de horecavergunning zich ook uitstrekt over die ruimtes. Het is dus zaak voor bioscoopexploi tanten om hun vergunning in orde te hebben en eventueel bij de gemeente een uitbreiding van de vergunning te regelen. Pathé Arena: foute boel? Foto Tanja van Rooclen. HOLLAND FILM NIEUWS

Holland Film Nieuws | 2005 | | pagina 26