De enige echte De Bioscoopexploitanten Top 10 2005 Rust er een vloek op deze inmiddels gevreesde Top 10? De winnaars van vorig jaar Albert Jan en Albert zijn inmiddels gescheiden, Boudewijn Muts is verbannen naar zijn vaderland en ook de liefde tussen Osinga en Van Dommelen schijnt bekoeld. U ziet: het verschijnen in deze Top 10 kan gevolgen hebben! Dit jaar hebben we vooral gekeken naar Consistentie, Vakmanschap en de Stille Werkers achter de Schermen. Het was wederom geen vrolijk boxoffice jaar, maar wij rechten de rug en kijken hoopvol naar de andere zijde van december: 2006 wordt een toppertje! Door Dirk van de Cinema 1. (4) Lauge Nielsen Amper vijf jaar geleden werd de Pathé-pas op hoongelach onthaald door de collega 's. Nu introduceert Lauge zonder veel poeha zijn biosabonnement en heeft de rest het nakij ken.Typisch Lauge: time is always on bis side. Is de onbetwiste leider van de roedel en gedraagt zich navenant: minzaam toekijkend op het kleine grut dat zich zelf de tent uitvecht, houdt hij monkelend de Randstad in een ijzeren Pathé-greep. De 'acte de presence' van Lauge Nielsen is uitgekiend: hij verschijnt sporadisch ten tonele, ziet dat het goed is en stapt weer achter de coulis sen, vriend en vijand in opperste ver warring achterlatend. Zelfs een blinde- geleidehond kan hem niet van zijn stuk brengen. Als de Deen Nielsen driehonderd jaar eerder was geboren had Napoleon het nooit gered in Nederland... 2. (5) Ad Weststrate Het succesverhaal van Ad is te mooi om waar te zijn: van kleine regionale bioscoopexploitant tot Godfather van de Nederlandse bioscoopindustrie. Ad is zo weinig in Vlissingen dat hij bij de ingang zijn pasje moet laten zien; het nieuwe personeel kent hem niet eens...Verdedigt de belangen in het algemeen middels nationale en internationa le gremia en doet het voor niet minder dan de titel president. Ontbijt in Berlijn, luncht in Parijs en hopt voor het diner even naar Los Angeles waar hij tafelt met de studiobazen. Maar Nederbelg Ad ver loochent zijn Nederlandse roots niet en geeft duidelijk aan dat de exploitanten de Digitale Rekening niet gaan beta len: Tm not Crazy Gerritje', zegt Ad dan politiek correct! 3. (3) Jan van Dommelen Het is geen gemakkelijk jaar geweest voor Jan. Maar zelfs op de automati sche piloot blijft Bunschoten het centrum van de provincie en laat Jogchem's af en toe zijn tanden zien. Jordi voor de popcorn en het onthaal en Peter voor de film en de nazorg, want dat jonge grut van de booking, dat op een ochtend twintig-nog-wat- steden door de plee ziet spoelen, durft nogal eens in een existentiële crisis te raken. Geen nood, want Peter weet altijd nog een ergere te vinden in zijn formidabele öoro^/ce-geheugen. Ondertussen zwabbert Joop Punt nog steeds het dek van zijn jacht schoon. Wie op maandagochtend een man in Marbella en een man in de omgeving van Cannes breed lachend ziet rond lopen weet: de percentages zijn weer toppie uitonderhandeld! 4. (-) Minerva Group De secretaresse van Artis-directeur Haig Balian weet inmiddels dat ze naast de maandagtelling ('hoeveel van die beesten zijn dit weekend nou weer ontsnapt?') ook de boxoffice moet klaarleggen. Balian en partner Jan Willem Verhoeven blijven netjes onder de radar. De grootscheepse plannen zijn wat bijgesteld en beide heren zien de exploitatie als iets leuks erbij. Balian doet de marketing - hij weet zelfs met een ontsnap te pelikaan een week lang de voorpagina te halen - en haalt elke week de overgebleven pop corn op als trakta tie voor het apen- huis.Verhoeven let - met zijn tex tielervaring - op de kleintjes en telt de centen. De dagelijkse leiding is in handen van Rustige Ron die steeds sterker wordt. Machiavellist Balian leert Sterk de kneepjes van het vak, zoals in Delft: laat Rump het veldwerk doen, sluit een programmatiedeal met Van Steen en ga dan het nieuwe complex lekker zelf exploiteren! Iedereen blij, of niet? 5 (-) Utopia Opereert onder de ware Benelux- gedachte: Peter Isaak doet het werk, Boudewijn Muts luncht en dineert in Vlaanderen en Luxemburger Simon telt de centen. Utopia verovert de pro vincie volgens een geheim recept: 34 - HOLLAND FILM NIEUWS

Holland Film Nieuws | 2005 | | pagina 33