Lasergeleid geluid in Filmhuis Den Haag techniek Nieuwe zaal met compleet Alcons Audio-geluidssysteem Bij een professionele organisatie past geen inferieure apparatuur. Toen men in Filmhuis Den Haag een nieuwe zaal technisch uit moest rusten, was het voor hoofdoperateur Piet Burgemeester al snel duidelijk. Een Cinemeccanica Victoria 8 moest er komen, de Rolls Royce onder de moderne filmprojecto ren en voor het geluid het Nederlandse merk Alcons Audio. Het is een zaal geworden om door een ringetje te halen. Door Frank de Neeve Trots leidt Piet Burgemeester mij, samen met Alcons'Tom Back en bioscooptechnicus Ronald Rosbeek van Rosbeek Techniek, door de 76 stoelen tellende nieuwe zaal. Piet Burgemeester wijst op het Microperf doek, een projectie scherm met ultrakleine gaatjes: 'Ik werd op de première avond geprezen door iemand die zei blij te zijn dat we ein delijk geen gaatjes meer in het doek hadden, want die had zich daar altijd aan geërgerd. Dus ik zei: 'loopt u maar even mee naar voren...' Achter het doek staan op een sok kel de speakers van Alcons Audio opgesteld, de ultraplatte (17cm) CRI-serie, waardoor het scherm in de zaal verder naar achteren kon en het Haagse publiek de benen extra kan strekken. Hart van deze speaker is de pro-ribbon, een technologie die meer dan de tradi tionele compressiedrivers, een extreem goede geluidsweergave combineert met een ondiepe kast. Ronald Rosbeek wijst op de tivee- ters, die in een beugel bovenop de platte speakers zijn gemon teerd. 'Hoge tonen hebben maar een beperkte horizontale sprei ding, zodat je ze moet richten op waar ze gehoord moeten worden. De instelbare tweeter is daarom onontbeerlijk,' vertelt Ronald Rosbeek. Voor het afstellen gebruikt hij een laserpen, die hij bovenop de tweeter legt, zodat hij precies kan zien waar de hoge tonen heen stralen. Tom Back:'Film heeft veel fijn tophoog, zoals in passages met twinkelingen. De Alcons ribbon heeft een 90-graden sprei ding tot 20kHz. Door de tiveeters precies te stellen, krijgt de rechterkant van de zaal ook alle informatie van het lin- kergeluidskanaal, waardoor het stereobeeld door de zaal heen groot is.' De andere kant van het geluidsspectrum wordt vertegen woordigd door de subwoofer, die door zijn omni-directio- nele geluid vanuit slechts een hoek van de zaal de bassen de hele zaal doorstuurt. Verstaanbaarheid Tom Back haalt uit zijn koffertje een dummy van het hart van de Alcons speakers tevoorschijn: een zwaar massief metalen gevaarte: de ribbon.'Als ik deze meeneem in mijn koffer in het vliegtuig, krijg ik er altijd een sticker 'checked' opgeplakt, want de douane vertrouwt tegenwoordig niks meer,' zegt hij lachend. Als ik de heren de toch nog vaakgehoorde mythe voorleg, dat voor arthousefilms analoog geluid ruim voldoende is en dat er helemaal geen subivoofers nodig zijn voor de praatfilms die in de filmhuizen worden vertoond, krijg ik De nieuwe zaal in Filmhuis Den Haag. Foto's Philip de HOLLAND FILM NIEUWS -41

Holland Film Nieuws | 2006 | | pagina 38