De lasten en de lusten van een eigen bioscoop m Op locatie E HFN IN THE PICTURE IN THE PICTURE Ik blijf er bij dat het het beste is als de eigenaar zelf in de tent staat/ Iedereen die in een bioscoop werkt wil zijn eigen bioscoop hebben. Dat is toch het mooist.' HFN Cynthia Marras en Ron Gerrits van Cinemajestic in Zutphen Vier jaar geleden ging HFN naar Zutphen waar wij op industrieterrein De Mars door een buitengewoon bedrij vige René van Steen werden rondgeleid in zijn nieuwe bioscoop. Merral Zutphen is inmiddels overgenomen door Cynthia Marras en Ron Gerrits. November vorig jaar doopten zij het theater om in Cinemajestic. Door Lucia Alleman Cynthia en Ron vonden elkaar als zakelijke partners tijdens de bouw van Merral Zutphen. Cynthia: 'Ron deed de technische, praktische aansturing en ik verzorgde voor een deel de bouwbegeleiding, de vergaderingen, het doordrammen en het in de gaten houden ven de budgetten. Ik heb daar niet voor gestudeerd, maar het komt gewoon neer op logisch nadenken en weten watje nodig hebt.' Vorig jaar vertelde René van Steen tijdens Cinema Expo aan Edwin de Winter, de levenspartner van Cynthia, dat Merral Zutphen niet meer in zijn plaatje paste. Cynthia en Ron grepen hun kans. Een eigen bioscoop was na een lange carrière in de branche een oude droom. Er volgden maanden van onderhandelingen met advoca ten om ervoor te zorgen dat er geen lijken uit de kast zouden komen. Op 13 november om 23.00 uur waren ze eindelijk eigenaar van Cinemajestic. Ron kon meteen vol aan de bak want de operateur was al naar Deventer vertrokken. Nu, na bijna een jaar, hebben ze er nog steeds geen spijt van. Ron: 'Iedereen die in een bioscoop werkt wil zijn eigen bioscoop hebben. Dat is toch het mooiste. Maar je gaat wel op de kosten letten. Ik draai hier zes avonden per week zelf. Daarmee spaar je personeelskosten uit. We zitten inderdaad met een flinke schuld bij de bank, maar de maandelijkse aflossing levert vooralsnog geen problemen op.' Cynthia: 'Het fijnste is toch datje zelf de beslissingen neemt. Je kunt telkens weer iets nieuws bedenken en je merkt meteen of het iets oplevert of dat het je geld kost. Het gaat niet om hele grote bedragen, dus we krijgen daar nog geen ruzie over.' Hadden jullie geen belangstelling om ook Deventer van Merral over te nemen? Ron: 'We moeten wel met beide benen op de grond blijven.' Cynthia: 'We hebben niet de ambitie om meteen uit te groeien tot een bioscoop concern. Eerst moet dit goed lopen. Ik blijf erbij dat het het beste is als de eigenaar zelf in de tent staat. Je merkt dat de klant dat meer waardeert dan wanneer daar een bedrijfsleidertje van negentien staat.' Foto Lucia A//emon Buttonmachine Het duo vult elkaar kennelijk goed aan. Ron lijkt de sta biel draaiende motor met oog voor techniek en Cynthia is voor de actie. En ze gaat ver om het haar publiek zo gemakkelijk mogelijk te maken. Haar nieuwste project is de samenwerking met de vriendelijke speelgoedwinkel Spoenk in het centrum van Zutphen. Omdat Cinemajestic overdag meestal niet open is zocht Cynthia een part ner die dat wel is. 'We hebben wel een systeem datje thuis een kaartje kunt kopen, printen en online betalen. Maar het valt tegen hoe vaak overdag de telefoon nog gaat. Er zijn nu eenmaal veel mensen die iemand willen spreken of zien. Ze vinden het moeilijk of eng om iets op het Internet te bestellen. We hebben nu voor een gemakkelijke optie gekozen: we zetten gewoon een kas sasysteem in een winkel. Dan kunnen de mensen daar hun vragen stellen. En het voordeel voor Spoenk is dat er extra mensen binnen komen. Samen hebben we een buttonmachine aangeschaft om buttons mee te drukken voor de kinderen.' Leverworst Ook aangeschoven is Robert Stokkers, die als stagiair facilitair management in Cinemajestic de sociale hygiëne onder de loep neemt. Cynthia: 'Wij kwamen aan dit aspect niet toe en een stagiair kijkt toch met een andere blik rond. Het is niet alleen vanwege de wettelijke voor schriften, we willen hier een hoge kwaliteit waarborgen voor ons publiek, dat het schoon is en je niet denkt, waar kleef ik nu weer aan vast. Het gaat er ook om dat onze mensen snappen waarom iets schoongemaakt moet wor den. Dat spreekt tegenwoordig niet meer vanzelf. Hoe gebruik je een dweil? Dat weet niet iedereen.' Wat zijn nu de speerpunten in het hygiënebeleid? Robert: 'Een belangrijk onderdeel is het bestickeren. Niet iedereen beseft goed dat als je spullen aanbreekt, dat je die moet bestickeren met de datum, zodat iedereen kan nagaan wanneer ze iets moeten weggooien. Dat schrijft de Warenwet voor. We hebben hier bijvoorbeeld leverworst en kruidenboter in het assortiment. Als je op dinsdag leverworst aanbreekt, moet die op donderdag weg.' Robert maakt een nauwgezet draaiboek voor het onderhoud en de schoonmaak van zalen, apparaten en goederen dat de medewerkers elke dag moeten nalopen. Als je tegenover zo'n pietje precies zit ga je zelf ook opeens kritischer kijken. Op een toiletdeur heeft een jongedame een schriftelijke boodschap achtergelaten. En op een leren stoel in de foyer zie ik een donkere vlek. 'Kauwgum', zegt Ron. 'Misschien kunnen we het nog schoon krijgen door te bevriezen, en anders opnieuw bekleden.' Cynthia: 'En je moet het snel weghalen anders kladderen ze er zo meer bij. Het gekke is datje het bijna nooit ziet gebeuren. En als je iemand snapt heeft het geen zin om boos te worden. Je kunt beter uitleggen waarom het zo vervelend is en dan hoop je maar dat de boodschap overkomt.' Buurtfunctie De Mars in Zutphen is een haast verlaten industrieterrein achter het station van Zutphen. Hier moet een geheel nieuwe woonwijk komen, de Noorderhaven, met onge veer duizend woningen rond een nieuw aan te leggen jachthaventje aan de Ussel. Nu ligt het gebied er nog een beetje stilletjes bij, maar volgend jaar wordt de eerste paal geslagen. Cynthia ziet een belangrijke rol voor Cinemajestic weggelegd in de promotie van de nieuwe wijk. 'Ik heb met de gemeente om de tafel gezeten om te kijken wat wij voor elkaar kunnen betekenen. Ik heb gezegd: gebruik onze bioscoop als je vergaderingen hebt of als je bewoners wilt laten zien wat voor wijk hier komt. We hebben in de zomer een openluchtvoorstelling gehouden, hier voor op het plein. Op die manier trokken we mensen die hier anders niet komen. Dat zouden we ook eens samen met de gemeente kunnen organiseren.' Als de Noorderha ven klaar is zien Ron en Cynthia voor Cinemajestic een buurtfunctie weggelegd, met een terras op het pleintje en wekelijks een salsa of een tango-avond en veel verschillende evenementen en speciale voorstellin gen in deze gezellige bioscoop. Lantaarn/Venster naar Wilhelminapier Op 23 september mocht de pers een kijkje nemen bij de bouw van het nieuwe Filmtheater Lantaarn/Venster in Rot terdam. Het theater is onderdeel van het gebouw New Orleans op de Wilhelminapier in Rotterdam-Zuid. Dit oude havengebied aan de voet van de Erasmusbrug verandert ^^^^^^^^^5^^^^^^^" schoksgewijs in een nieuw stadsdistrict. Al meer dan vijftien jaar zit Hotel New York in het voormalige kan toor van de Holland- Amerikalijn op de kop i de pier. Audio- ..suele kunstinstellin gen als Las Palmas en Montevideo streken rste paal geslagen voor de hoogste woontoren 152 meter) van Nederland, met aan de voet daarvan Lantaarn/Venster. De bouw van de toren is nog maar halverwege. Maar het filmtheater vordert al aardig. Lantaarn/Venster verwacht er midden 2010 naar toe te verhuizen. Het gevaar dreigt echter dat bezoekers helemaal niet meer naar de film willen in ver band met het adembenemende uitzicht. Eerste paal voor Filmmuseum Op 4 september werd de eerste paal voor het nieuwe Filmmuseum in Amsterdam-Noord geslagen. Minister Plas- terk van cultuur trotseerde woeste regenbuien en springtij op 't IJ om zelf de plechtige handeling te verrichten. De komende jaren zal het bijzondere, gevleugelde gebouw van Delugan Meissl Associated Architects uit Wenen ver rijzen aan de voet van de voormalige Shell-toren. Eind 2011 wordt het gebouw in gebruik genomen, ijs en we der dienende. Movieskoop in Emmeloord De nieuwe Movieskoop in Emmeloord is een theater vol gemakken. Het is een servicebioscoop en bovendien vol ledig en uitsluitend digitaal. Men kan ook 3D-films ver tonen. In een zaal met 140 stoelen geeft dat een iets ander effect dan in de duizendstoelenzaal CineMec XL. Bovendien kun je van tevoren inpandig dineren in restau rant Eindeloos en na afloop afzakken in Casino Fair Play, waar je op vertoon van je bioscoopkaartje vier euro mag vergokken. De nieuwe bioscoop van Franke Wrtteveen is een eerste attractie op het cultuurplein dat de gemeente wil maken van het plein onder de Poldertoren. Cinemajestic in Zutphen heeft vier zalen met in totaal 692 stoelen (bron NVB). 'I've decided what to do with my life. I wanna be a cleaner.' (Natalie Portman als Mathilda in Léon)

Holland Film Nieuws | 2009 | | pagina 11